Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Bitcoin’i Durdurabilecek Herhangi Bir Şey Var Mı ? Fiyatı 8000 Doların Üzerine Çıktı

Bitcoin’i Durdurabilecek Herhangi Bir Şey Var Mı ? Fiyatı 8000 Doların Üzerine Çıktı

İngilizce aslından çeviren: Ali Ersal KAÇAN

Sıkıcı olan borsayı unutun. Yatırımcıların yeni gözdesi Bitcoin.

Sanal para birimi olan Bitcoin ilk olarak 5000 doları geçtikten yaklaşık bir buçuk ay sonra fiyatı 8200 doların üzerine çıktı. Eğer böyle devam ederse Bitcoin’in yıl sonuna kadar fiyatının 10000 dolar olacağı öngörülüyor.

Sadece bu yıl %735 artış gösteren Bitcoin (XBT), geçtiğimiz beş sene içindeki gösterdiği artık yaklaşık %40000.

Tabii ki, Bitcoin’in çok hızlı yükselişi bazı şüphelere yol açtı. JPMorgan Chase (JPM) CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’i ”dolandırıcılık” olarak niteleyerek uyuşturucu satıcıları ve Kuzey Kore tarafından kullanıldığını vurguladı.

Apple (AAPL, Tech30) ve Citigroup (C) hissedarı olan Kingdom Holding Şirket sahibi Suudi Prens Alwaleed yolsuzlukla mücadele kapsamında tutuklanmadan önce CNBC’ye verdiği röportajda Bitcoin’in patlayacak bir¨Enron¨ olduğunu söyledi.

Ancak bazıları patlayacak bir balon görürken, bazıları bir fırsat görüyor. JP Morgan Chase’in rakibi Goldman Sachs’ın (GS) CEO’su Lloyd Blankfein, bitcoin eleştirileriyle ilgili konuyu ele aldı.

Blankfein geçen ay, ¨insanlar kağıt para altının yerine geçtiği zaman da bu kadar kuşkuluydu.¨ tweetini paylaşmıştı. İlginçtir ki, Goldman şirketinde çalışan analistler bu ay başına kadar Bitcoin’in fiyatının 8000 dolara ulaşması beklediklerini de açıklamışlardı.

Blankfein konuya ilginç bir bakış açısı sağladı. Tabi ki Bitcoin’deki bu yükseliş yatırımcıların gözünden kaçmadı ve yatırımcılar bu alana akın ettiler.

Fakat Bitcoin, ethereum, litecoin ve diğer kripto para birimlerinin paranın geleceği olduğuna ve bu para birimlerini kullanarak daha fazla insanın gerçek işlemler yapacağına dair mantıklı bir yaklaşım da var.

Bu amaçla, Twitter(TWTR, Tech30) CEO Jack Dorsey tarafından işletilen popüler mobil ödeme hizmeti Square, geçtiğimiz günlerde bir demo yayınlayarak üyelerin Cash app’i kullanarak bitcoin alabilmelerini sağlayacaklarını duyurdu.

CNNMoney’ye gönderdiği bir e-postada Square (SQ) sözcüsü “Müşterilerimizi her zaman dinliyoruz ve onlar Bitcoin satın almak için Cash uygulamasını kullanmak istiyorlar”, “Kripto para birimlerinin bireylerin küresel finansal sisteme katılma kabiliyetlerini büyük ölçüde etkileyebileceğine inanıyoruz” dedi.

Chicago Ticaret Borsası’nın sahibi CME Group, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, yakında Bitcoin’in gelecekte vadeli sözleşmeler listesine alınmasını planladığını söyledi.CME (CME) CEO’su Terry Duffy, gelişmekte olan kripto pazarında müşterilerin ilgisinin arttığını söyledi.

Vadeli sözleşmeler yatırımcıların bir varlığı daha sonraki bir tarihte belirli bir fiyata almasını ve satmasını sağlıyor. Para, metal ve tarımsal ürünler için popüler yatırımlardır. Başka bir deyişle, CME Group şu anda Bitcoin’i meşru bir finansal varlık olarak değerlendiriyor.

Sıkıcı olan borsayı unutun. Yatırımcıların yeni gözdesi Bitcoin. Sanal para birimi olan Bitcoin ilk olarak 5000 doları geçtikten yaklaşık bir buçuk ay sonra fiyatı 8200 doların üzerine çıktı. Eğer böyle devam ederse Bitcoin’in yıl sonuna kadar fiyatının 10000 dolar olacağı öngörülüyor.

Birçok kişi bu düşünceye katılıyor. ABD Global Yatırımcılar CEO’su ve baş yatırım görevlisi Frank Holmes, müşterilerine Bitcoin fiyatlarının artmaya devam etmesi gerektiğini ve son yıllarda giderek daha fazla insanın bunu kullanması ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Holmes ayrıca, “Bitcoin’in benimsenmesi, hükümet ve büyük bankaların servetlerinin ne kadarının kontrol edildiğinden haberdar olanların sayısının artmasıyla çoğalabilir” dedi.

Holmes, startup şirketlerinin de bahsedilen para birimleriyle, dijital para birimlerinin hisse senedi yerine yatırımcılara satışı, para toplamak istediklerini belirtti.Bu, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde daha da yükselişe neden olacaktır.

Disney (DIS) tarafından desteklenen kripto para şirketi Dragonchain, bir ICO (Initial Coin Offering – Para Arzı) düzenledi.Veri depolama şirketi Filecoin, bu yılın başında şimdiye kadar ICO’dan yapılmış en büyük artışı göstererek 250 milyon doları buldu.

Ayrıca çevrimiçi perakende satış yapan Overstock (OSTK) şirketi bile, tZero blockchain ünitesi için bir ICO planlıyor. Holmes, “Bir borsaya entegre olmanın getirdiği kuralları ve maliyetleri atlamak için bir çok girişimin artık blockchain teknolojisine dayalı kendi dijital para birimi cinsinden para tahsil etmeyi tercih ettiğini” söyledi.

Tabii ki, bitcoin fiyatları son birkaç ayda çılgınca hareket etti. En az %20’lik çökmeler yaşandı.

Yine de fiyat her zaman canlı durumda ve analiz firması Meltwater Bitcoin’e ilginç bir eğilimin olduğunu kaydetti.Bitcoin fiyatları, olumlu ya da olumsuz olmasına bakmaksızın hakkında çıkan haberler ile tamamen yükseldi.

Başka bir deyişle, Jamie Dimon ve diğerlerinin eleştirisi ne kadar çok olursa olsun, Bitcoin için kötü tanıtım diye bir şey söz konusu değil.

Haber yazarının twitter adresi: @LaMonicaBuzz

Kaynak: http://money.cnn.com/2017/11/20/investing/bitcoin-prices/index.html?iid=hp-stack-dom

Çevirmen Hakkında

Ali Ersal Kaçan / TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir