Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Bitcoin Artık Eğitimde!

Bitcoin Artık Eğitimde!

İngilizce aslından çeviren: Özen Ayşe ÖZBASA

Bitcoin okul ücretleri için de kullanılmaya başlandı

Bitcoin son zamanlarda ev satın almak için kullanılıyor. Hatta Venezuela ve Vietnam gibi ülkeler Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıma yolunda ilerliyor. Şimdi ise bazı üniversiteler gerekliliklerin yerine getirilmesi şartıyla, okul ücretleri için, bu ödeme yöntemini kullanmaya başladı.

İsviçre Lucerne Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar üniversitesi, bu haftadan itibaren bitcoin ödemelerini kabul edeceklerini ve bunun “blockchain1 gibi ileri teknolojileri yayma özelliklerinin yanı sıra, alışılagelmiş yöntemlerin dışında deneyim kazanmak isteğinin” bir göstergesi olduğunu belirttiler. Üniversite çoğunlukla finans, iktisat, müzik alanlarında dersler sunuyor yani bu da demek oluyor ki Bitcoin’i kendi bünyesinde kullanmak yalnızca an meselesiydi ve bunu gerçekleştirdiler.

Lucerne, bitcoin işlemlerini bizzat kendisi yürütmeyecek, bunun yerine ödemelerini, işlemek için Bitcoin İsviçre’ye bırakacak. Şirket, üniversitenin bu dijital para birimini elinde tutmak zorunda kalmasına mahal vermeden e-bankacılık sistemine benzer bir sistemle parayı kullanacak. Bitcoin ödemeleri haftada bir kez, ya da 10.000’den fazlaysa günde bir olarak İsviçre frangına dönüştürülecek.

Lucerne, Bitcoin İsviçre’nin, döviz kuru kayıpları ya da kur dalgalanmarı risklerini taşıdığını belirtti.

Bitcoin’i harçları için kullanan öğrenciler Bitcoin.com’un belirttiği gibi olağan ödeme ücretlerinden %1 gibi bir oran daha fazla ödeyecekler. Lucerne başlangıçta bu sistemi kullanacak çok fazla öğrenci olmayacağının farkında ancak dövizden anlayanların bu seçenekten yararlanacak ilk kişiler arasında yer alacağını inanıyor: “Bu fırsatı değerlendirme olasılığı yüksek olan ya finansal hizmetler ve blockchain konusunda hâlihazırda bilgi sahibi olanlar ya da bu konudaki eğitim olanaklarını takip etmekle ilgilenenler olacak.”

Gittikçe Yayılan Müfredat

Bitcoin.com’da yazana göre Lucerne bu ödeme sistemini kabul eden tek üniversite değil. Geçtiğimiz Aralık, Bitcoin’i “en gelişmiş blockchain uygulaması” olarak değerlendiren Berlin’deki Yüksek Ticaret Okulu ESMT bu kripto para sistemini Almanya’da kabul eden ilk üniversite olmuştu. Hatta bunun da öncesine gidersek Kıbrıs’taki Lefkoşa Üniversitesi, 2013’te bitcoini kullanmaya başlayan dünyadaki ilk üniversite olduğunu duyurmuştu. Ardından 2014’te Amerika’daki King’s College da bu furyaya dahil olmuştu. Bu üniversitelerin çabalarına rağmen birçok kişi bu sisteme ve nasıl çalıştığına hâlâ oldukça uzak. Toplum olarak, tüm ticari işlemlerimiz için bu sistemleri kullanmaya henüz çok uzağız.

Bitcoin ve diğer kripto para sistemleri daha popüler ve yaygın şekilde kabul gördükçe, üniversiteler bu sistemleri yalnızca ödeme olarak almakla sınırlı kalmayacak, blockchain üzerine dersler vermeye de başlayacak öngörüsünde bulunabiliriz. CoinTelegraph’ın haberine göre, finans sektörünün blockchain uzmanlığına sahip çalışanlara ihtiyacı var, ancak ne yazık ki “arz” henüz orada değil. Yine de Duke, Princeton, UC Berkeley, yukarıda adı geçen Lefkoşa ve Ulusal Bilim Teknoloji Üniversitesi gibi Amerika, Avrupa ve Rusya’daki üniversiteler bu tarz dersleri müfredatlarına eklediler.

1: Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri tabanı. Her bilginin bloklar halinde, gelişmiş şifre algoritmalarıyla, birbirine bağlanarak kaydedildiği bu dağıtık veri tabanı, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapabilme imkânı sağlıyor. (Kynk: startuphukuku.com)

Kaynakça: https://futurism.com/schools-accepting-bitcoin-tuition/

Çevirmen Hakkında

Özen Ayşe ÖZBASA
Bilkent Üniversitesi
Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir