Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Birmingham Üniversitesi’nde Bulunan Eski Kuran Hz. Muhammed’in Arkadaşı Hz. Ebu Bekir’e Ait Olabilir

Birmingham Üniversitesi’nde Bulunan Eski Kuran Hz. Muhammed’in Arkadaşı Hz. Ebu Bekir’e Ait Olabilir

İngilizce aslından çeviren: Atilla Arda Beşen

Uzmanlar 1370 yıllık belgenin en eski Müslümanlardan birine ait olduğu görüşünde.

Birmingham Üniversitesi’nde bulunan Kuran’ın en eski kopyalarından biri ilk Müslümanlardan olan Ebu Bekir’e ait olabilir.

Temmuz ayında yapılan radyokarbon ölçümüne göre parçaların en az 1370 yaşında olduğunu ve Kuran’ın günümüzde bulunan en eski kopyası olduğu düşünülüyor.

Şimdilerde ise Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Muhammed bin Rashid Al Maktoum Vakfı’nın İslami Çalışmalar Direktörü Jamal bin Huwareib bu kadar eski bir belgenin çok az sayıda insan tarafından yazılabileceğini söyledi. Bu sayfalar büyük ihtimalle Ebu Bekir’e ait görünüyor.

Ebu Bekir’in Hz. Muhammed’in ailesinin dışında İslam’ı kabul eden ilk kişi olduğu büyük ölçüde kabul edilmiştir. Peygambere dost ve güvenilir bir danışman olarak hizmet eden Ebu Bekir 632 yılında Müslümanların ilk halifesi seçilmiş ve M.S. 634’deki ölümüne kadar kural belirleyici olmuştur.

Birmingham’da bulunan Kuran’ın İslam’ın erken yıllarında oluşturulduğu düşünülmektedir. Hatta dünyadaki Müslümanların sayısının yüzlerle ifade edildiği zamanlardan kalma olduğu düşünülmektedir.

Sayın bin Huwareib BBC haberlerinde: ”Ben bu Kuran’ın Ebu Bekir’e ait olduğunu düşünüyorum.” dedi ve ” Bu keşif Müslümanlar için en önemli keşiflerden biri.” diye ekledi.

Birmingham’da bulunan Kuran’ın 200 parçalık parşömenlerinin ve el yazısının niteliğinin sadece yüksek önem derecesine sahip bir figür tarafından yapılabileceğini söyledi.

”Bu versiyon, bu koleksiyon, bu el yazması İslam’ın köküdür, Kuran’ın köküdür. İslam çalışmalarında devrim niteliğinde bir gelişmedir.” diye ekledi Bin Huwareib.

Bununla beraber, Birmingham’da bulunan Kuran’ın Hz. Ebu Bekir’in yazdığı kuran olduğuna inanmayan kesimler de mevcuttur.

Birmingham Üniversitesi’nin Hıristiyanlık ve İslam Profesörü David Thomas, Sayın bin Huwareib’in iddialarının “büyük bir atak” olduğunu belirterek, radyokarbon tarihlemesinin sonucunda yazının aslında ilk halifenin ölümünden yaklaşık 20 yıl sonra oluşturulduğuna inandığını söyledi.

“Yazmış olan kişi Hz. Muhammed’i çok iyi tanıyor olmalı” diye düşünen Profesör Thomas, “Grafiki kanıtlar” ile ilgili belgenin tarihlendirilmesine çok fazla önem verildiğine inanmaktadır ve buna örnek olarak el yazması eğilimleri görülmektedir.

Birmingham’da bulunan Kuran, bir yüzyıldan fazla bir süre kayıp halde beklerken bu yılın başlarında şehrin üniversitesinde bulundu.

Bu keşif İslam metinleri arasında yüzlerce yıldır yapılan en önemli keşif olarak kabul edilmektedir.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/ancient-koran-found-at-birmingham-university-may-have-belonged-to-prophet-mohammed-s-friend-and-a6783886.html

Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen / TESA Siyaset Masası Direktörü / Çevirmeni 

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir