Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

Birleşmiş Milletler’de Şaşırtıcı Trump-Truman Bağlantısı

İngilizce aslından çeviren: Eray KONYA

 

Uluslararası bir topluluğa yönelik olarak, Birleşmiş Milletler’in 72. Genel Kurul toplantısında ilk kez yaptığı konuşmada Donald Trump, beklenmeyen bir harekette bulunarak, tarihe atıfta bulundu.  Özellikle, dönemin ABD Başkanı Harry S. Truman’ın, Marshall Planı adıyla da bilinen, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’yı Yeniden Yapılandırma Hareketine benzer bir şekilde destek verilmesi çağrısında bulundu.

Başkan Trump; “Zamanında bakan Truman’ın kongreye verdiği mesajda söylediği gibi, Avrupa’nın yeniden yapılandırılması için verdiğimiz destek, Birleşmiş Milletler’e vermiş olduğumuz destekle tamamen uyumlu” dedi. Trump; “Birleşmiş Milletler’in başarısı, üye ülkelerin bağımsız güçleriyle alakalı” dedi.

Başkan Trump; "Zamanında bakan Truman'ın kongreye verdiği mesajda söylediği gibi, Avrupa’nın yeniden yapılandırılması için verdiğimiz destek, Birleşmiş Milletler'e vermiş olduğumuz destekle tamamen uyumlu" dedi. Trump; "Birleşmiş Milletler’in başarısı, üye ülkelerin bağımsız güçleriyle alakalı" dedi

Trump, “Geçmişin Bilgeliği” olarak gördüğü Truman’dan alıntıladığı özel teklifi, milletvekillerini Marshall Planı’nı desteklemek için yasa çıkarmaya çağırarak kongreye gönderdi. O zaman, İkinci Dünya Savaşı henüz sona ermiş, Naziler mağlup edilmişti ve Avrupa bir virane halindeydi. Dışişleri Bakanı George Marshall, Avrupa’yı yeniden ayağa kaldırma meselesinin ABD için zorunluluk olduğu inancını taşıyordu. Marshall, problemin göz ardı edilmesinin yaratacağı sonuçların, ABD ekonomisi için yıkıcı bir etkide olacağını düşünmekteydi.

Truman Kongre’yi konu hakkında inisiyatif almaya çağırdı. 4 ay sonra, 3 Nisan 1948’de,  Ekonomik İşbirliği Yasası yürürlüğe kondu. Avrupa’yı Yeniden Kalkındırma Planı olarak bilinen Marshall Planı (adını devlet bakanından alan) çerçevesince, 1948 ve 1951 yılları arasında Avrupa’ya 13 milyar dolardan fazla ekonomik yardım gönderildi.

Başkan Trump, geçmişe yaptığı bu atfı, uyguladığı milliyetçi sloganı güçlendirmek için kullandı ve görevde olduğu müddetçe de kullanmaya devam ediyor, Birleşmiş Milletler’e; “ABD başkanı olarak, benim için her zaman önce ABD gelecek” dedi. Trump diğer liderleri de vurgulayarak; “Her zaman önceliğiniz kendi ülkeleriniz olmalı” dedi. Trump’ın ifadesiyle, zengin, bağımsız ve muktedir milletler, kendi ülkelerine önem verebilirler.

Başkan Trump; "Zamanında bakan Truman'ın kongreye verdiği mesajda söylediği gibi, Avrupa’nın yeniden yapılandırılması için verdiğimiz destek, Birleşmiş Milletler'e vermiş olduğumuz destekle tamamen uyumlu" dedi. Trump; "Birleşmiş Milletler’in başarısı, üye ülkelerin bağımsız güçleriyle alakalı" dedi

Bazı gözlemcilere göre, Trump’ın, Birleşmiş Milletler Beyannamesinin ilk imzacılarından birisi olan Truman’a atıfta bulunması sürpriz oldu. 45. Devlet Başkanının (Trump) Birleşmiş  Milletler’deki tavrı çok bir anlam ifade etmese de tutarlıydı. Ulusal bir görevde bulunan bir iş lideri olarak, sadece 10 yıl sonra (2016),  Başkanlık Kampanyası sırasında eleştireceği 2006’daki organizasyona methiyeler düzdü. Hatta, Amerika’nın müttefikleriyle olan işbirliğini vurgulamak için verdiği tarihsel örneği dile getirmiş olsa da, Birleşmiş Milletler yetkililerinin “Basitçe İmkansız” olarak değerlendirdiği Trump’ın 2018 Ekonomik Planı dahilinde, Dış İşleri Bakanlığı finansmanında ve dış yardımlarda büyük ölçüde kesinti yapılması öngörülmektedir.

İki başkanın (Truman ve Trump) ortak bir yönü daha var; Kuzey Kore. 1950’de Truman, Kuzey Kore’ye karşı nükleer silah kullanmaya dair hazırlık yaptıklarını vurgulamıştı.  Bir düşünce olarak, Trump da, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na bu sözü yineledi. Bazen tarih tekerrür eder.

Kaynak: http://www.history.com/news/the-surprising-trump-truman-connection-at-the-united-nations

 

Çevirmen Hakkında

Eray KONYA

İstanbul Üniversitesi

İnkılap Tarihi Enstitüsü / Yüksek Lisans