Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Binlerce Kürt Kerkük’ten Kaçıyor

Binlerce Kürt Kerkük’ten Kaçıyor

Almanca aslından çeviren: Atilla Arda Beşen

Irak Ordusundan bir tank Kerkük’teki  askeri araçları takip ederken görüldü. 16 Ekim 2017 REUTERS/Stringer NO RESALES. NO ARCHIVES

Irak Birlikleri, Kürtlerin bulunduğu bölgenin kontrolünün ele geçirdiğini ilan ettikten sonra binlerce Kürt savaşmadan şehri terk etmeye başladı.

Irak Birliklerinin Kerkük içinde ilerlemeye başlamasıyla beraber binlerce Kürt kaçmaya başladı. Bölgedeki nerdeyse tüm Kürtler Irak’ın kuzeyindeki şehri terk etti ve göç durumu yetkili makamlara bildirildi. Bununla birlikte Irak Ordusu Erbil ve Süleymaniye gibi diğer Kürt şehirlerine de girmeyi deniyor. Ailelerin hepsi ordunun saldırılarından kaçmak için arabalarda büyük kalabalıklar oluşturdu. Bu uzun arteryel yol üzerinde oluşan sıkışıklar yol boyunca devam etti.

Irak Birlikleri bundan önce Kerkük topraklarında ilerlemişti. Bu bölgeler şimdiye kadar Kürtler tarafından kontrol edilmekteydi. Verilere göre Ordu, Pazartesi günü bölgenin geri kalan bölümlerini almak için hazırlanıyor. Ordu milyonlarca insanın yaşadığı şehrin güney kesimini herhangi bir sıcak çatışma olmadan ele geçirdi. Ele geçirilenler arasında, bir hava üssü, enerji santrali ve aynı zamanda bir doğalgaz santrali olduğunu söyledi. Devlet televizyonu şehrin batısında geliri olan petrol sahaları olduğunu da bildirdi.

Kürt bölgesel yönetimi bölgedeki gaz tesislerinin iddia ettiği bilgileri yalanlarken, Kerkük’ün güneyinde gerçekleşen durumlar hakkında sessiz kaldı. Ancak Kürt Televizyonu olan Rudaw, Peşmerge birliklerinin oradaki birkaç mevziden geri çekilmiş olabileceğini söyledi. Irak Petrol Bakanlığı’ndan bir temsilci bazı Kürt liderlerin petrol ve gaz santralleri üzerinde herhangi çatışma olmayacağı konusunda anlaştılar ve bu durum promosyonları? etkilemeyecek.

Chadjam’daki Sağlık Hizmetleri yetkilisi bölgedeki savaş sırasında 10 peşmergenin öldüğünü ve 27 peşmergenin de yaralandığını söyledi, bölgedeki diğer Kürt yetkilileri daha birçok peşmergenin kayıp olduğunu ileri sürdü.
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Rudaw’a göre tüm birliklerine Irak ordusuna tüm güçleriyle saldırmaları için ”Yeşil Işık” yaktı. Ancak gazetede üst düzey personel olan Hemin Hawrami’ye göre Barzani savaş başlatmamaları için askerlerine talimat verdi.

ABD Savunma Bakanlığı bölgede tansiyonun daha fazla artmasını engellemek adına her iki tarafı da çağırdı. ABD hem Irak Ordusunu hem de Bölgesel Kürt Yönetimi’ni Işid ile savaşması adına modern silahlarla donatmıştı. ABD liderliğindeki koalisyon Işid’e karşı mücadele için, Irak Ordusu ve Kürt Yönetimi arasındaki mevcut çatışmaları reddetti ve bu anlaşmazlığın bir ”yanlış anlama” üzerine kurulu olduğunu söyledi. Bunun saldırı amacı taşımadığını, koordineli bir birlik hareketi olduğunu belirtti.

Kerkük ve yakınlarındaki petrol arazileri 2014’ten bu yana Kürt peşmerge birliklerinin kontrolü altındaydı. Işid oradan kaçtıktan bölgeyi sonra ele geçirdi. Bununla birlikte ağırlıklı Kürt nüfusuna sahip olan Kerkük geçen ay referandum düzenleyen Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin kontrolü altında değildir. Çoğunluğun Irak’tan ayrılma yönündeki kararını dile getirdiği referandum sonucunda Bağdat merkezi yönetiminde büyük gerginlikler yaşanmıştı. Artık Irak Hükümeti bölgeyi izole etmeyi deneyecek.

Kaynak: http://www.spiegel.de/politik/ausland/irak-tausende-kurden-fliehen-vor-gefechten-aus-kirkuk-a-1173130.html

Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir