Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
göçmenlik
Kaynak: Tom Brenner / Reuters

Bilgi Kutusu: Biden’ın Göçmenlik Tasarısı Teklifinde Neler Var?

ABD Başkanı seçilen Joe Biden, Kongre’ye göçmenlik reform tasarısı göndermeyi planlıyor.

Yürürlüğe konulursa, ABD göçmenlik sisteminin on yıllardır gerçekleştirdiği en büyük yasal revizyon olacak.

Plan hakkında bilgilendirilen kişilere ve gazetecilerle paylaşılan bir bilgi belgesine göre önerilen reformlardan bazıları şunlar:

-1 Ocak 2021’den itibaren ABD’de yasadışı bir şekilde yaşayan milyonlarca insan için sekiz yıllık bir vatandaşlık yolu sunuyor. Geçmiş sorgulamasını geçip vergilerini öderlerse, geçici statüde beş yılın ardından yeşil kart başvurusunda bulunabilecek ve ardından üç yıl sonra vatandaşlık başvurusu yapabilecekler.

– ABD’ye yasadışı olarak çocuk, çiftlik işçisi ve Geçici Koruma statüsüne sahip kişiler olarak getirilen, “Hayalperestler” olarak bilinen bir grup olan Çocukluk Dönemi Gelenler için Ertelenmiş Hareket (DACA) korumasına sahip kişilerin, bir araya gelmeleri halinde derhal yeşil kart başvurusunda bulunmalarına olanak tanıyan belirli gereksinimler sunulacak. Vatandaşlığa uzanan üç yıllık bir yolları olacak.

– Trump yönetimi sırasında sınır dışı edilen ve daha önce ABD’de üç yıl yaşamış bazı göçmenlerin aileleri ile yeniden bir araya gelmelerine veya diğer insani nedenlerle geri dönmelerine izin verilecek.

– Aile temelli göç konusunda ülke başına yıllık sınırlar yükseltilecek ve istihdam vizesi için bunlar ortadan kaldırılacak.

– Yeşil kart sahiplerinin eşlerini ve çocuklarını istihdama dayalı göçmenlik kotalarından muaf tutarak, istihdam temelli göçmenlere sunulan yeşil kart sayısını arttırılacak.

– ABD’de yasadışı olarak yaşayan ve sonra ayrılan bazı kişilerin yeniden giriş yapmaları için çok yıllık sınırlar kaldırılacak.

– Aile temelli ve istihdama dayalı vize birikimleri temizlenecek.

– H-1B vize sahiplerinin bakmakla yükümlü oldukları kişilere çalışma izni sağlanacak.

– Orta Amerika’daki bölgesel yönlendirme merkezlerine, mülteci yerleştirme ve diğer yasal göç programları için kişileri kaydettirme ve sürece koyma yetkisi verilecek.

– Çocuklar gibi savunmasız göçmen nüfusuna hukuki danışman için finansman yetkisi verilecek.

– Mahkeme sisteminde çalışan göçmenlik hakimlerinin sayısı arttırılacak.

– İltica başvuruları için bir yıllık son başvuru tarihi ortadan kaldırılacak.

– ABD göçmenlik yasalarında “yabancı” kelimesi, “vatandaş olmayan” olarak değiştirilecek.

Kaynak: Reuters

Muhabirler: Ted Hesson, Kristina Cooke & Mimi Dwyer