Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Biden
Kaynak: AP

Biden Güvenlik Konferansında Çin ve Rusya’ya Karşı Ortak Arıyor

ABD Başkanı Joe Biden, dünyayı otokrasi ve demokrasi arasındaki yol ayrımında görüyor. Batı değerlerini güçlendirmek için Avrupa’daki müttefiklerine güveniyor. Biden, cuma günü Washington’dan katıldığı dijital Münih Güvenlik Konferansı’ndaki konuşmasında “Modelimizin tarihi bir kalıntı olmadığını kanıtlamamız gerekiyor.” dedi ve “Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de demokratik ilerleme saldırı altında.” diye de ekledi. Pandemi ya da dördüncü sanayi devrimi karşısında, demokrasilerin vatandaşları için sonuç verebileceğini göstermeleri gerekecektir.

Biden, özellikle Çin ile uzun vadeli stratejik rekabet için Avrupa’da müttefikler arıyor. Asya gücüyle rekabet çetin olacağından; hep birlikte Pekin ekonomik baskı politikasına karşı çıkılması gerektiğini ifade ediyor.

Biden, Rusya politikası için benzer bir çağrı yaptı. Moskova, Vladimir Putin yönetiminde ABD’yi, Avrupa Birliği’ni ve transatlantik ittifakını zayıflatmaya çalışıyor. Amerika ve Avrupa’daki ortakların bir arada durması Kremlin için daha zor olacak. Şansölye Angela Merkel (CDU), Biden ile açıkça anlaştı. Ukrayna krizinde yıllardır ilerleme kaydedilmediğini de açıkça itiraf etti. Merkel, transatlantik Rusya politikası çağrısında bulundu.

Merkel’in Biden’a Yönelik Konuşması

Biden, önceki Başkan Donald Trump’ın ve siyasetinin adını vermeden, Avrupalıların Amerikalılara ve liderlik rollerine olan güvenini yeniden kazanacağına söz verdi. Başkan, Avrupalıların savunmaya giderek daha fazla para harcadıkları gerçeğini övdü. Önceki Başkan Donald Trump bu konuda ısrar etmişti. Merkel, bu yolun doğru olduğunu onayladı. “Değerlerden bahsetmek yeterli olmadığı için sonuç alınması gerekmektedir.” diyerek konuşmasına “Siz yapmadıkça iyi bir şey yok.” diye devam etti.

Merkel, bunu yaparken Almanya’nın kendi gölgesinin ötesine geçmesi gerektiğini söyledi. Şansölye, “Ayrıca çaba sarf etmemiz gereken yerde harekete geçmeliyiz ve öyle çaba gösterilmeli ki bu bazen insanın kendi gölgesinin üzerinden atlaması anlamına da gelir. Almanya başarılı bir göreve hizmet ederse, Afganistan’daki askerlerle daha uzun süre kalmaya istekli olacaktır.” dedi. Geri çekilme, yanlış güçlerin burada üstünlük kazanmasıyla sonuçlanmamalıdır. Federal Meclis, Afganistan’ın görev süresini önceden uzatmak zorunda kalacaktı. Merkel, “Yapılacak çok şey var. Almanya, transatlantik ortaklıkta yeni bir sayfa açmaya hazır.” diye belirtti.

Biden, Amerika’nın nükleer program konusunda İran’la görüşmelere katılma isteğini doğruladı. Başkan ve Şansölye konferansta olasılıklar hakkında temkinli bir şekilde konuştu. Washington, Berlin, Paris ve Londra, perşembe günü ülke görüşmelerinin 2015 paktına dönmesini teklif etti. Bu, ABD’nin nükleer anlaşmaya geri dönmek istediğine dair Biden yönetiminden gelen ilk resmi onaydı. İran hükümeti, cuma günü Washington’un sadece bir jestinden söz etti ve İran’ın ilk anlaşmanın tüm şartlarına uyması için önce Washington’un yaptırımları kaldırması gerektiğinde ısrar etti.

Muhabir: Andreas Ross

Kaynak: F.A.Z.