Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
kore
Kaynak: Politico

Biden Ekibi Kuzey Kore Füzesinin Fırlatılmasının Ardından Tetikte

Yönetim, Kuzey Kore politikasının kapsamlı bir incelemesinin ortasında ve Biden ekibi gerginlikten, en azından şimdilik kaçınıyor.

Joe Biden, Kuzey Kore’nin en önemli dış politika sorunu olduğunu söylüyor. Sadece onun bu konuda, en azından toplum içinde, fazla bir şey yapmasını beklemeyin.

Bu haftanın Pyongyang’dan çıkan ateş ve öfkesini ele alalım; ABD askeri yetkililerinin yeni bir tür balistik füze olduğuna inandıkları şeyin ilk olarak Ocak askerî geçit töreninde sergilenmesi bir tür sınavdı. Peki, Biden’ın yanıtı ne oldu? İşte cevap.

Pentagon’a gelince, tartışmalara aşina olan yetkililer, askeri liderlerin, ister Güney Kore ile ortak askeri tatbikatları hızlandırarak ister bölgedeki ABD alarm durumunu yükselterek, yanıt vermek veya tırmanış için acil planları olmadığını söylüyor.

Ayrıca Biden, testlerin BM’nin 1718 sayılı Kararını ihlal ettiğini söylerken ve herhangi bir tırmanışa “buna göre yanıt vereceğine” söz verirken diplomasi kapısını da açık bıraktı.

Üst düzey Kuzey Koreli liderlerin, Biden ekibinin defalarca sosyal yardım girişimlerini reddetmesi ve geçen hafta Washington’ı “kötü kokuya neden olmaktan” kaçınmaya çağıran ateşli uyarılar yayınlamasıyla bu biraz yanıltıcı olabilir. Bu arada, ABD’nin Pyongyang’ın en büyük ticaret ortağı ve belki de onları müzakerelere zorlamanın en iyi umudu olan Çin ile ilişkileri de belki tüm zamanların en düşük seviyesinde.

Şimdiye kadar gerilim, o zamanki Başkan Donald Trump’ın Pyongyang’a ABD’yi vurmakla tehdit ettiği için “ateş ve öfke” yağdıracağını söylediği ve Kuzey Koreli lider Kim Jong Un ile artan bir söz savaşına yol açtığı zamanki kadar yüksek değil. Bu sadece ikisi 2018’de Singapur’da buluştuğunda son buldu.

Karşılaştırıldığında Biden ekibi daha geleneksel bir yaklaşım benimsiyor. Yönetim, Kuzey Kore politikasının kapsamlı bir incelemesinin ortasında ve en azından şimdilik Biden ekibi perde arkasındaki müttefikleri Pyongyang üzerindeki baskıyı artırmaya çağırırken gerginlikten kaçınıyor.

Eski yetkililer bunun yeterli olabileceğini söylüyor.

Randy Schriver, Trump yönetimindeki Pentagon Hint-Pasifik politika yetkilisi, “Bu eski bir model ve kışkırtıcı olsa da yeni bir yönetim ile Kuzey Kore arasında iletişim kanalları olmadığında bir gerginlik kademesine tırmanmayı garanti eden bir şey olması gerekmiyor.” dedi.

Schriver, “Kamu açıklamalarının ötesinde ve bunun BM kararlarına aykırı olduğuna dikkat çekerek bence gerçek anahtar ortaklar ve müttefikleri bir baskı kampanyasıyla işe almaktır.” dedi.

Ancak, Biden ekibinin askeri harekâta başvurmadan daha güçlü bir sinyal göndermek için atabileceği adımlar var. Trump yönetimi, Pyongyang’a halihazırda sert yaptırımlar uygularken, Biden yönetimi, örneğin malların Kuzey Kore gemilerine transferini önlemek gibi, ilgili taraflara bu yaptırımları daha sıkı bir şekilde uygulamaları için baskıyı artırabilir.

Kuzey Kore’nin en büyük ticaret ortağı olan Çin, bulmacanın önemli bir parçası. Trump yönetimi Pekin’i Pyongyang’a baskı yapmaya ikna etmede sınırlı başarı elde ederken Biden’ın üst düzey yetkilileri bu cephede yeniden bir araya gelmek istediklerinin sinyalini verdiler.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçen hafta Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Seul’deki meslektaşları ile bir basın toplantısı sırasında, “Çin, Kuzey Kore’yi nükleer silahlardan arındırmaya ikna etmeye çalışırken oynayacağı kritik bir role ve muazzam bir etkiye sahip. Bence, Kuzey Kore’nin nükleer programı ve giderek daha tehlikeli hale gelen balistik füze hakkında bir şeyler yapmamızın ortak bir çıkarı var.” dedi.

Blinken, “İleriye dönük ne olursa olsun, Çin’in Kuzey Kore’yi nükleer silahlardan arındırmaya götürmek için bu gücü etkili bir şekilde kullanacağını umuyorum.” dedi.

Bununla birlikte, Çin ve ABD ticaret uygulamalarından insan haklarına kadar her şeyde anlaşmazlık içinde büyüyen bir siyasi kırılmanın ortasındalar. Pekin’in şu anda Kuzey Kore’ye ne kadar baskı yapmak isteyeceği belli değil.

Birincisi, Pekin’in komünist liderleri Washington’a boyun eğiyormuş gibi görünmek istemeyebilirler. Aynı zamanda, yaptırımları daha katı bir şekilde uygulayarak Çin, Kuzey Korelilerin sefaletini derinleştirebilir ve bu, Çin sınırında büyüyen bir insani kriz ve göç krizi anlamına gelebilir.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan eski bir Trump yönetimi yetkilisi, Kuzey Kore’den Kim ve Çinli lider Xi Jinping’in güvensizlik barındıran karmaşık bir ilişkiye sahip olduğunu ifade etti. Ancak eski yetkili, ikisinin konuşulmamış bir anlaşmaya varmış gibi göründüğünü söyledi: Kuzey Kore bir nükleer test veya uzun menzilli füze testi yapmaktan kaçındığı sürece Pekin ekonomik yaptırımların uygulanmasını sınırlayacak.

Üst düzey Amerikalı yetkililer bu hafta, yeni yönetimin durumu kızıştırmaktan kaçınacağını belirtti.

Üst düzey bir yetkili gazetecilere, “Bu tür şeyleri ve bu etkinlikleri, Kore yarımadasında gördüğümüz gibi gergin bir askeri ortamın ‘normal’ bir kümesinin parçası olarak kabul edeceğimiz koşulları abartmanın yararımıza olduğuna inanmıyoruz.” dedi.

Ancak perde arkasında, yeni yönetim Japonya ve Güney Kore’yi, Kuzey Kore sorunuyla yüzleşmeye çağırıyor. Pyongyang’ın nükleer ve balistik füze programları, Blinken ve Austin’in geçen hafta Seul ve Tokyo’daki toplantılarında önemli bir tartışma konusuydu ve önümüzdeki hafta, ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan’ın Güney Koreli ve Japon meslektaşlarını Washington’da ağırlayacağı toplantıda da konuşulacağı kesin.

ABD istihbarat analistleri, yeni bir silah türü olduğuna inandıkları iki kısa menzilli balistik füze keşfettiler. Ayrıca, istihbarata aşina iki yetkiliye göre en son füze testlerinin ABD veya Güney Kore’nin eylemlerine bir yanıt olmaktan ziyade araştırma ve geliştirme atışları olduğunu belirlediler. Bu, geçen hafta sonu askeri yetkililerin ABD-Güney Kore askeri tatbikatlarına bağladıkları kısa menzilli silah testlerinin bir karşılığı.

Ancak yetkililer, Pentagon’un son lansmanları bir güvenlik tehdidi olarak görmediğini söylediler. Yetkililerden birine göre, perşembe günkü test, BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarını ihlal etse de Kuzey Kore söz konusu olduğunda normal operasyonlar olarak görülüyordu.

ABD Güçleri’nin Kore sözcüsü Albay Lee Peters, “Her zaman olduğu gibi ortak hazırlık duruşumuz en yüksek seviyelerde.” dedi.

Eski yetkililer de bu değerlendirmeye katıldılar.

American Enterprise Institute’den Eric Sayers, “Son testleri yasal bir sorun olarak görüyorum, ancak bir güvenlik sorunu olarak görmüyorum.” dedi. “ABD Kore Güçleri ve ABD Indo-Pacom, gerçek bir askeri kızışmayı caydırmak için iyi bir konuma sahip.”

Schriver, son füze testlerinin Pyongyang’ın yeni yönetimin incelemesini yaparken “dikkat çekme ve yeteneklerinin ne kadar ileri gittiğini gösterme girişimi” olduğunu söyledi ve amaçlarının dünya sahnesinde nükleer bir devlet olarak tanınmak olduğuna dikkat çekti.

Schriver, Biden ekibinin Trump yönetiminin diplomasi çabaları nedeniyle son yıllarda küçültülmüş askeri tatbikatları yeniden oluşturması gerektiğini öne sürdü.

“Bu, herhangi bir diplomatik hareketten çok daha caydırıcı olur.” dedi.

Ancak uzmanlar, yeni yönetimin Pyongyang’ın nükleer cephaneliğinden kolayca vazgeçmesini beklememesi gerektiği konusunda hemfikir. Biden ekibinin söylediği şeyler müzakere şartı olacaktır. Aslında, Kuzey Kore yeni yönetimin çok sayıda sosyal yardım girişimine yanıt vermedi.

Schriver, “Bunun ne kadar hızlı gerçekleştirilebileceği konusunda gerçekçi beklentilere sahip olmalılar.” dedi. “Diplomasiyi tekrar denemeden önce Kuzey Kore’nin bir süre baskı hissetmesini tercih ederim.”

Kaynak: Politico

Yazarlar: Lara Seligman ve Nahal Toosi