Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

BEYİNLERİMİZİN ÜÇTE BİRİNE SAHİP İNSANSILAR TAHMİN EDİLENİN AKSİNE TÜKENMEDİ VE BİNLERCE YIL BİZİMLE YAŞADILAR

‘İnsanların kültürel uygulamalarının en derin köklerini görmemizi sağlıyor.’

Modern insanın evrimleşmesiyle birlikte öldüğü düşünülen ilkel bir insansı türünün, büyük bir fosil araştırmasıyla hala aramızda yaşadığı anlaşılıyor. Homo Naledi’nin (bir insansı) beyni bizlerin üçte biri kadardı ve soyu tükenmiş olduğu düşünülüyordu.

Ancak 2.5 milyon yıl önce gelişebildikleri halde yeni fosillerin tarihçesi 226.000 ile 335.000 yılları arasındadır. Bu da onları evrimsel olarak oldukça başarılı yapar ve bilinen en eski Homo Sapiens’lere yaklaştırır.
Aynı zamanda Naledi’lerin bilim insanlarının inandıklarından daha zeki olduklarını gösteren kanıtlar mevcut.

Güney Afrika’daki bir mağaranın derinliklerinde yeni fosiller bulundu. Paleontologlar, çok sayıda kalıntı bulabilmek için sahadaki 80 metre boyunca dar geçitleri geçmek zorunda kaldılar. Bu zorlu geçit de Homo Naledi’lerin ölü bedenleri önemsediklerini ve bedenlerin güvenliğini sağlamak istediklerini gösteriyor.

Araştırmacılardan Profesör John Hawsk şunları söyledi: “Homo Naledi’yle ilgili bu kadar etkileyici olan şey beyinlerinin bizimkinin üçte biri kadar olması.”

“Onlar kesinlikle bir insan değil ancak görünen o ki tanıdık bir davranışımızı paylaşıyorlar: ölümden sonraki yaşam için kalıcı bir bakım. Bu da bize insanın kültürel uygulamalarının en derin köklerini gösteriyor.”

Bu alt tür, modern insanın yanında yaşayan ilk insan türü değildir. Kısa boylarından dolayı ‘hobbits’ denilen Homo Floresiensis, yaklaşık 50.000 yıl öncesine kadar hayatta kaldı. Bu, insanlığın diğer tiplerinin, Neandertaller gibi daha gelişmiş olanlarla birlikte evrimsel açıdan çok daha başarılı olduğunu ve büyük beyinli Homo Sapiens’in etkisinin daha az etkileyici olduğunu ortaya koymaktadır.

Araştırmacılar , “Bir zamanlar daha büyük beyinli insanların rekabeti, sosyal ve teknolojik davranışları karşısında ‘ilkel’ türlerin ayakta kalamayacaklarına inanılıyordu.” şeklinde açıklamada bulundu.

“Son keşifler bu görüşün yanlış olduğunu gösteriyor. İnsansı çeşitleri ve popülasyonları son iki milyon yılın büyük bölümünde var oldular.”

“Bazıları Homo Naledi ve Homo Floresiensis gibi küçük boyutlu beyinleri olan, bazıları insana yakın ilişkileri olan Neandertaller ve Denisovans gibi çok farklı insansı türleri varlıklarını sürdürecek nitelikte.”

En eksiksiz bulunan kemik Sesotso’ya ‘hediye’ kelimesinden sonra ‘Neo’ adı verildi- araştırmacılar bunun Matrix filmindeki Keanu Reeves’in rolüyle aynı adı taşımasını ‘tesadüf’ olarak nitelendirdi.

srKalıntılar Neo’nun tam olarak nasıl göründüğünü belli edecek kadar eksiksizdi.

“Sonunda Homo Naledi’nin yüzüne bakabildik.” diyen Zürih ve Witwatersrand Üniversiteleri Profesörü Peter Schmind, yüzlerce saatini kafatasını bir araya getirmekle geçirdi.

Profesör Hawsk, fosil Neo iskeleti sayesinde Homo Naledi’nin ‘etkili bir yürüyüşçü ve tırmanıcı’ olduğunun doğrulandığını söylüyor.

“Omurgalar harika bir şekilde korunmuş ve benzersiz haldeler. Sadece Neandertaller’de gördüğümüz bir şekle sahipler.” diye ekliyor.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/science/archaeology/primitive-humans-homo-naledi-lived-along-side-homo-sapiens-wipe-out-millennia-south-africa-cave-a7725921.html

Çevirmen Hakkında

Çisem Zeybekoğlu

Hacettepe Üniversitesi

Psikoloji