Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
obama

Beyaz Saray, Rusya’ya Karşı Misilleme İlan Etti: Yaptırımlar, Diplomatların Sınır Dışı Edilmesi

ABD Başkanı Barack Obama 2016 seçimlerinde Rusya’nın müdahalede bulunduğu iddialarına misilleme yapmak için benzeri görülmemiş adımlar attı ve Rus makamlarından Moskova’nın da aynı şekilde karşılık vereceğine dair açıklamalar yapıldı.

Yönetim, Rusya’nın katılımını ”Önemli, Kötü Amaçlı Siber Etkinlikler” olarak nitelendirdi ve dört Rus vatandaş ve beş Rus tüzel kişilerin girişimde bulundukları onaylandı. ABD yönetimi ayrıca 35 Rus diplomatın ülkeyi terk etmesini ve iki Rus ofisinin de kapanmasını emretti.

Siber saldırıya katılan Rus yetkililerinin isimleri yaptırım listesinde ilk defa kamuoyuna açıklandı.

Beyaz Saray’dan yapılan resmi açıklamada, ”Rusya’nın siber saldırıları ile seçimi etkilemesi, ABD’nin demokratik kurumlarına olan inancı aşındırmayı, seçim sürecimizin bütünlüğünde kuşku yaratmayı ve ABD hükümetinin kurumlarına olan güveni zayıflatmayı amaçlamaktadır.” ve ”Bu eylemler kabul edilemez ve hoş karşılanamaz.” açıklamaları yer aldı.

Beyaz Saray ve Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, hükümet dokuz tüzel ve şahsi kişilerin seçime müdahale ettiğini onayladı: İki Rus istihbarat servisi, GRU(Baş İstihbarat İdaresi) ve FSB(Rusya Federal Güvenlik Servisi); dört Baş İstihbarat İdaresi çalışanı; Baş İstihbarat İdaresi’ne gerekli malzemeyi sağlayan üç şirket.

ABD ayrıca, iki Rus vatandaşı olan Evgeniy Mikhailovich Bogachev ve Alexey Belan’ı, siber olanakları, fonları, ve kişisel bilgileri kötüye kullandıklarını onayladı. İkisi de FBI tarafından uzun bir süredir aranıyordu.

Obama ayrıca, diplomatların ülkeyi terk etmelerinin emredildiğini, bu şahısların ve ailelerinin ABD’yi terk etmeleri için 72 saat verildiğini bildiren açıklamalarda bulundu.

Obama, ”Bu eylemler, Rusya hükümetine verilen özel ve kamusal uyarılara rağmen tekrar ediliyor ve uluslararası davranış normlarına aykırı olarak ABD çıkarlarına zarar verme çabalarına karşın gerekli ve uygun bir yanıttır.” açıklamasında bulundu.

Donald Trump Perşembe günü – Rusya’nın seçim sürecine müdahalede bulunduğuna dair şüphelerini halka açıklamıştı – ABD’nin siber saldırı konusunu kenara bırakıp yoluna devam etmesi gerektiğini belirtti. Ancak önümüzdeki hafta konuyla ilgili bilgilendirilmek üzere istihbarat yetkilileriyle görüşeceğini de sözlerine ekledi.

Trump, yaptığı açıklamada ”Ülkemizin daha büyük ve daha iyi şeylere geçme zamanı geldi.” ve ”Bununla birlikte, ülkemizin ve değerli insanlarının çıkarları için önümüzdeki hafta bu durumun gerçekleri hakkında güncel bilgi almak için istihbarat topluluğunun liderleriyle bir araya geleceğim.” açıklamalarında bulundu.

Obama yönetiminin kıdemli bir yetkilisi Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Trump’ın yönetim kararı ile bu onaylamaları tersine çevirebileceğini söyledi ve ”Bunun çok mantıklı olacağını sanmıyorum.” yorumunda bulundu.

Rusya’nın Tepkisi

Rusya,  Perşembe gün hızlı bir şekilde yaptırımlara yanıt verdi. Bakanlığın resmi temsilcisine göre Rusya, 2016 seçimi sırasında yöneltilen iddialara tepki olarak ABD’nin alabileceği her türlü ”düşmanca adıma” karşı tepki verecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, çok fazla detay vermemesine karşın, atılan tüm adımlara aynı yönde tepki verileceğini açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov gazatecilere verdiği demeçte, ”Karşılıklı tedbirlerin alternatifi olmadığını” ve Putin’in ” karar vermede acele etmediğini” söyledi.

ABD’li bir yetkili tarafından verilen brifingde, Rusya’nın ilk görünür yaptırımı Perşembe günü Rus makamları tarafından Moskova Anglo-Amerikan Okulu’nun kapatılması kararı ile geldiği belirtildi. Rus hükümetinin emri ile ABD ve yabancı uyruklulara kapatılan okul ABD, İngiliz ve Kanada elçilik personelinin çocuklarına hizmet veriyordu.

Bu emir ayrıca, Moskova yakınlarındaki Serebryany Bor’daki ABD elçiliği tatil evine de erişimi kapatıyor.

Yönetimin açıklaması üzerine, İngiltere’deki Rus elçiliği, Obama’nın eylemlerinin ”Soğuk Savaş deja vusu” olduğunu tweetledi ve idareyi ”talihsiz” olarak niteledi.

Tweet Linki: https://twitter.com/RussianEmbassy/status/814564127230271489?ref_src=twsrc%5Etfw

Kongre Cumhuriyetçileri, Trump ile Ayrıldı

Cumhuriyetçi Konuşmacı Paul Ryan, yaptırımları “gecikmiş” olarak nitelendirdi ve bunun “sekiz yıllık başarısız Rusya politikasının da sona erdirilmesinin uygun bir yolu” olduğunu da sözlerine ekledi.

”Rusya, Amerika’nın çıkarlarını paylaşmıyor.”dedi. Aslında, onları sürekli olarak zayıf düşürmeye, dünyadaki tehlikeli istikrarsızlığı arttırmaya çalışıyor. Günümüz yönetimi tarafından gerçekleştirilen hareket gecikse de, başarısız sekiz yıllık Rusya politikasını sonlandırmanın uygun bir yolu ve bu yönetimin, Amerika’nın zayıflığını dünyanın gözünde etkisiz görünen dış politikasının bırakıldığının en önemli örneği olarak hizmet ediyor.”

Cumhuriyet Savcısı Senatör John McCain ve Lindsey Graham, Rusya’nın ABD Senatosu’ndaki en sert eleştirmenlerinden ikisi Rusya’ya karşı daha sert yaptırım çağrısında bulundu.

Bugün Obama yönetimi tarafından ilan edilen misilleme önlemleri için çok geç kalınmıştı. Ama nihai olarak, Rusya’nın Amerikan demokrasisine yaptığı cesur saldırıyı ödetmek için küçük bir bedel oldu. İkili, ortak bir bildiride, “Yeni Kongrede Rusya’ya daha sert yaptırımlar koyma çabasına öncülük etmek istiyoruz.” denildi.

Ulusal İstihbarat Müdürü James Clapper, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ajansın Rus hükümetinin ABD’nin hacklenmesine karıştığına dair güvenini yinelediğini söyledi.

”Rus istihbarat servisleri tarafından gerçekleştirilen bu faaliyet, “ABD hükümetine ve vatandaşlarına yönelik siber etkinlik faaliyetlerinin onlarca yıldır süren bir kampanyanın parçasıdır.” dedi. ABD Hükümeti, Rusya’nın sivil ve askeri istihbaratı da dahil olmak üzere Rusya hükümetinin hizmetleri, genellikle bu güvenlik şirketlerinin bir numarası tarafından tanımlanan faaliyetlerin çoğunu gerçekleştirdi.”

İç Tartışma Ayları

Yönetimin açıklaması, ABD yasalar ve istihbarat teşkilatlarının bir yıldan uzun süredir yerinde izlediği Rus saldırılarına nasıl yanıt verileceği üzerine birkaç ay boyunca yapılan iç tartışmalar sonrasında geldi.

ABD hükümeti Ekim ayında yaptığı açıklamada, Rus hükümetinin Demokratik Ulusal Komite’nin ve Demokrat Parti’nin diğer siyasi örgütlerinin 2016 seçimlerini etkilemesi yönündeki hırsızlığı düzenlediğinden “emin” olduklarını açıkladı.

Bu hırsızlıklar, çalınmış binlerce e-postanın halka açıklanmasıyla sonuçlandı; bunların çoğu, Demokrat Parti ve partinin adayı olan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton hakkında gösterilen zararlı delilleri içeriyordu.

DNC e-postalarının hacklenmesi sonunda eski başkan Debbie Wasserman Schultz’un istifasına yol açtı. E-postalardan sonra Clinton’a, Vermont Senatörü Bernie Sanders’a destek verdiğini gösterdi.

Bu ayın başlarında CIA, bir grup senatörün saldırıların Başkan olarak Trump’ı seçmeye yardım etme amaçlı olduğunu açıkladı.

Kaynakça: http://edition.cnn.com/2016/12/29/politics/russia-sanctions-announced-by-white-house/index.html

Çevirenler Hakkında

Atilla Arda Beşen 

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Ali Ersal Kaçan 

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler