Kemal Sunal güldürü
Hürriyet'den alınmıştır.

Beyaz Perdenin Güldürü Ustası Kemal Sunal’ın 7 Maddede Hayatı

1. 10 Kasım 1944’te doğmuş olan Kemal Sunal, Atatürk’ün öldüğü tarihte doğum günü kutlayamayacağını ve doğum gününün 11 Kasım olduğunu söyler. İstanbul Küçükpazar’da dünyaya gözlerini açar. Saime Sunal ve Mustafa Sunal’ın ilk çocuğu Kemal Sunal’dır. Daha sonra Kemal’in Cemil ve Cengiz adında iki erkek kardeşi olacaktır. İlkokulu Mimar Sinan İlkokulu’nda okuyan Kemal Sunal epey uzun sürecek lise hayatını da Vefa Lisesi’nde geçirir. Hayatı boyunca Vefa Lisesi’ne vefalı olacaktır. Ayrıca Vefa Spora da her zaman destek vermiş, elinden geldiğince katkılarını sunmaya gayret etmiştir.

Kemal Sunal ve küçüklüğü
Ensonhaber’den alınmıştır.

2. Küçüklüğünden beri tiyatroya meraklıdır Kemal Sunal. Bu merakını lisedeki felsefe öğretmeni fark eder. Ve çeşitli kişilerle tanışması için aracılık eder. Böylelikle sanat hayatına adım atmıştır. Kenter Tiyatrosu, Pendik Tiyatrosu, Devekuşu Kabare Tiyatroları derken yeteneğini fark etmeyen kalmayacaktır. Münir Özkul ve Ertem Eğilmez’i de etkileyecek, onların vasıtasıyla sinema hayatına adım atacaktır.

Kemal Sunal ve tiyatro
Türknostalji’den alınmıştır.

3. Oynadığı ilk film 1973 yapımı “Tatlı Dillim” dir. Bu ilerlediği yolda açılan ilk kapı olmuştur. Sonrasında ise bir ömre 82 film sığdıracaktır. Bu arada 1974’te Gül Hanım ile evlenmişlerdir. Bu evlilikten Ezo ve Ali adında iki çocukları olacaktır. Ali ve Ezo’yu bir aşk öyküsünün kahramanları olarak niteler.

Kemal Sunal ve evliliği
Yenişafak’ tan alınmıştır.

4. Bu arada yarım kalan bir üniversite hayatı vardır. Çıkan aftan yararlanıp üniversiteye geri döner. Okumanın yaşının olmayacağını gösteren ve çocuklarına örnek olmaya çalışan bir babadır o. 1995 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirir. Lisans eğitimiyle yetinmeyecek yüksek lisansa başlayacaktır. Yüksek lisans tezinde de kendi filmlerini incelemiştir. Tezi: “Komedyen Kimliği ile Kemal Sunal’ın ve Filmlerinin İncelenmesi” dir. Daha sonra “Televizyon ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” olarak kitaplaşacaktır.

Kemal Sunal ve üniversite hayatı
Vidivodo’dan alınmıştır.

5. Oldukça mütevazı bir hayat süren Kemal Sunal, Uğur Dündar ile yaptığı bir röportajında sırtını halka dayadığını, halkın arasından geldiğini vurgulamıştır. Çocukluk yıllarında da birçok anlamdan sıkıntılar yaşayan Kemal Sunal’ı o sıkıntılar bu noktaya getirmiştir. Başta iki çocuğuna örnek olmaya çalışan bir babayken o, hepimize örnek olmuştur.

Kemal Sunal ve çocukları
Hürriyet’ten alınmıştır.

6.Bir ömre 82 film sığdıran Kemal Sunal “İnek Şaban” karakteriyle akıllara kazınmıştır. Hepimizin gülerek izlediği Hababam Sınıfı’ndaki bazı espriler ise Kemal Sunal’ın Vefa Lisesi’ndeki yaşamından alınmıştır. Ayrıca 1977 yılında Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazanmıştır.

Hababam sınfı
Sözcü’ den alınmıştır.

7. Ve Kemal Sunal 3 Temmuz 2000’de Trabzon’daki Balalayka filminin çekimine giderken geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrılmıştır. Bu liste Kemal Sunal’ın anısına yazılmıştır.

 

 

Kemal Sunal'ın vefatı
Haberturk’ten alınmıştır.

 


Kaynakça

Ensonhaber, Kemal Sunal Kimdir?, https://www.ensonhaber.com/biyografi/oyuncu/kemal-sunal-kimdir  (E.T : 01.07.2019).

Haberturk, Kemal Sunal Kimdir, Kaç Yaşında ve Nerelidir?, 11.11.2018, https://www.haberturk.com/kemal-sunal-kimdir-kac-yasinda-ve-nerelidir-kemal-sunal-74-yasinda-2216395 (E.T : 30.06.2019).

Hürriyet, Kemal Sunal Kimdir?, 06.12.2018, http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/kemal-sunal-kimdir-inek-saban-kimdir-40075381 (E.T : 01.017.2019).

Onedio, Üstadımız Kemal Sunal İle İlgili Çok Az Kişinin Bildiği 10 Gerçek, 11.11.2014, https://onedio.com/haber/ustadimiz-kemal-sunal-ile-ilgili-cok-az-kisinin-bildigi-10-gercek–400684 (E.T: 30.07.2019).

Kemal Sunal ARENA Programında 1998, https://www.youtube.com/watch?v=wXuQSa5HPzE (E.T: 01.07.2019).

CNN Türk, Kemal Sunal: “Benim sokağa atacak param yok ki dağıtayım!”, 11.11.2015 ,https://www.cnnturk.com/magazin/kemal-sunal-benim-sokaga-atacak-param-yok-ki-dagitayim (E.T: 01.07.2019).