BERLİN DUVARI

13 Ağustos 1961’de, Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin (ADC, Doğu Almanya) Komünist hükümeti, Doğu ve Batı Berlin arasına dikenli tel ve beton ‘Antifascistischer Schutzwall’ yani ‘Antifaşist Siper’i inşa etmeye başladı. Bu Berlin Duvarı’nın resmi amacı, Batılı faşistlerin Doğu Almanya’ya girmesini ve sosyalist devleti sarsmasını engellemekti; ancak aslında Doğu’dan Batı’ya sürü şeklinde olan sığınmaların engellenmesi amacına hizmet etti. Berlin Duvarı, Doğu Alman Komünist Partisi’nin ADC’nin vatandaşlarının sınırı nereden isterlerse geçebileceğini açıkladığı 9 Kasım 1989’a kadar kaldı. O gece, kendinden geçmiş kalabalıklar duvarı tırmandı. Bazıları, Batı Berlin’e doğru özgürce geçti, bazıları ise çekiç ve kazmalarla duvarı kendileri kırmaya başladı. Bugün, Berlin Duvarı, Soğuk Savaş’ın en güçlü ve dayanıklı sembolleri arasındadır.

BERLİN DUVARI: BERLİN’İN PAYLAŞILMASI

1945’te II. Dünya Savaşı sona erdiğinde, Yalta ve Potsdam’da yapılan bir dizi müttefik barış konferansları Almanya topraklarının kaderini belirledi. Yenilmiş ulus 4 ‘müttefik işgal bölgesi’ne ayrıldı: Ülkenin doğu tarafı Sovyetler Birliğine, batı tarafı ise ABD, İngiltere ve (sonunda) Fransa’ya gitti.

Biliyor muydunuz ?

 22 Ekim 1961’de, bir Doğu Alman sınır muhafızı ve Doğu Berlin’deki operaya giden bir Amerikan memuru arasındaki bir anlaşmazlık, çok yakında bir gözlemcinin ‘O.K. Corral’daki Vahşi Batı’ya eşit bir nükleer çağ’a sebep oldu. O gün, Amerikan ve Sovyet tankları ‘Checkpoint Charlie’de (Charlie Kontrol Noktası) karşı karşıya geldi. Karşılaşmanın fotoğrafları Soğuk Savaş’ın en çok bilinen ve akıllarda kalan resimleriydi.

Berlin, tamamen ülkenin Sovyet tarafında kalıyor olmasına rağmen (batılı ve doğulu işgal bölgelerinin sınırına 160 km uzaklıktaydı), Yalta ve Potsdam anlaşmaları şehri benzer bölgelere ayırdı. Sovyetler, doğu yarısını aldı, diğer Müttefikler ise batı tarafına sahip oldu. Berlin’in bu 4 yönlü işgali Haziran 1945’te başladı.

BERLİN DUVARI: 1961- 1989

Berlin Duvarı’nın inşası Doğu’dan Batı’ya olan mülteci selini durdurdu ve Berlin üzerindeki krizin tansiyonunu düşürdü. (Konuyla alakalı mutlu olmamasına rağmen Başkan Kennedy ‘Bir duvar, bir savaştan çok daha iyidir.’ diyerek kabullendi.) Zamanla, Doğu Alman memurları, geçici duvarı daha dayanıklı ve tırmanması daha zor bir duvarla değiştirdiler. 3,5 metre boyunda ve 1 metre genişliğinde, güçlendirilmiş bir beton yığınının tepesi tırmanmayı neredeyse imkansız hale getiren inanılmaz büyük bir boruyla kapatıldı. Duvarın Doğu Alman tarafının arkasında, sözde bir ‘Ölüm Şeridi’ vardı: ayakizlerini göstermesi için yumuşak kumlu bir iş eldiveni, projektör ışığı, saldırgan köpekler, keskin telli makineli tüfekler ve görüşteki kaçakları vurmaları emriyle donatılmış askerler.

Toplam olarak, en az 171 kişi Berlin Duvarı’nın altından, üstünden veya çevresinden kaçmaya çalışırken öldürüldü. Doğu Almanya’dan kaçmak imkansız değildir; ancak: 1961’den duvarın yıkıldığı 1989’a kadar, 5,000’den fazla Doğu Almanyalı (600 sınır muhafızları da dahil) duvara yakın pencerelerden zıplayarak, dikenli telleri tırmanarak, sıcak hava balonlarında uçarak, lağımlarda emekleyerek ve duvarın güçlendirilmemiş bölümlerinde arabalarıyla yüksek hız yaparak sınırı geçmeyi başardı.

BERLİN DUVARI: DUVARIN DÜŞÜŞÜ

9 Kasım 1989’da, Soğuk Savaş Doğu Avrupa boyunca erimeye başladığında, Doğu Almanya’nın Komünist Partisi’nin sözcüsü, şehrinin Batı’yla ilişkilerinde bir değişikliğe gidileceğini açıkladı. O gün, gece yarısından itibaren, ADC’nin vatandaşlarının ülkenin sınırlarını geçmekte özgür olduğunu söyledi. Doğu ve Batı Berlinliler bira ve şampanya içerek ve ‘Tor Auf’ (‘Kapıyı açın’) diye şarkılar söyleyerek duvara akın etti. Gece yarısında, kontrol noktalarından sel gibi geçtiler.

O haftasonu, Doğu Berlin’den 2 milyondan fazla insan, bir gazetecinin yazdığı üzere, ‘Dünya tarihindeki en büyük sokak partisi’ olan kutlamalara katılmak için Batı Berlin’i ziyaret etti. İnsanlar, çekiç ve kazmalarla duvarın yığınlarını kırmaya başladı –bunlar daha sonra ‘mauerspechte’ ya da ‘duvar ağaçkakanları’ olarak anıldı- ve vinç ve buldozerlerle duvar, bölümler halinde yıkıldı. Kısa sürede, duvar gitmişti ve Berlin 1945’ten beri ilk kez birleşmişti. ‘Sadece bugün, savaş gerçekten bitti.’ diye yazdı bir Berlinli, spreyle duvarın bir parçasına.

Doğu ve Batı Almanya’nın yeniden birleştirilmesi, Berlin Duvarı’nın düşüşünden neredeyse bir yıl sonra, 3 Ekim 1990’da resmileşti.

Kaynak: http://www.history.com/topics/cold-war/berlin-wall

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir