Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

Belli Bir Tarzla Özdeşleşen Siyasetçiler

Kıyafetler insanın hayata karşı tutumunu sergiler. Her zaman aynı şeyleri giyen insanları bilirsiniz. Ya da bazı şeyler mesela bir takı, bir ceket ya da bir şapka o kişiyle öyle bütünleşmiştir ki o kişinin adını duyduğumuzda direkt o tipiyle gelir gözümüzün önüne. Bununla ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış ve çeşitli yorumlar getirilmiştir bu duruma. Bir bakış açısına göre superman, örümcek adam gibi kahramanlar tek tip giyinir ve bu bilinçaltımıza işlenmiş bir şey olduğundan tek tip giyinmek bir tür “süper güç” hissi verir. Bir diğer bakış açısına göre bu aslında hayatı minimalize etmeye çalışmaktır. Bu şekilde insanlar ne giyeceklerine fazla zaman harcamamış olurlar. Düşünsenize saatlerce ne giyeceğine karar veremeyen insanlar var. Bu insanların bunun için kaybettikleri zaman düşünülürse minimal yaşamak gayet iyi bir tercih olabilir. Bu listede ele alınacak olan siyasetçilerdir. Siyasetçilerin ne giydiği onların politik tutumunu yansıtabilir ya da zaman kaybını önlemek görece daha önemli şeylere daha çok vakit ayırma isteği olabilir.  Şimdi bu kişilere bakalım:

1. Süleyman Demirel ve Fötr Şapkası

Fötr şapkayla özdeşleşen bir siyasetçi… 38 yıl aktif siyasi hayatı olan Demirel’in “binaenaleyh şapkayı kaptırmam” sözü akıllara kazınmıştır. Fötrsüz Demirel’i düşünmek mümkün değildir herhalde.

süleyman demirel

2. Angela Merkel

Sürekli aynı tip kıyafetiyle öne çıkmıştır. Aşağıdaki fotoğraflardan da fark edileceği üzerine sadece renkleri değişiktir kıyafetlerinin. Ayrıca bir haberde 2012’den beri tatillerde aynı kıyafeti giydiği belirtilmiştir. Bu konuda yaptığı bir açıklamaya göre ne giyeceğine fazla zaman ayırmak istemiyor.

angela merkel

Almanya Şansölyesi.

3. Margaret Thatcher

Thatcher bir diğer ifadeyle Demir Leydi bu dünyaya yön vermiş kadınlardan birisidir. Ve Thatcher denildiğinde akla kendisinin inci takıları gelir. Nedeni bilinmez ama belki bir totem , bir duruş ya da sadece kendisini inci takılarıyla iyi hissediyor olabilir.

Margaret Thatcher

4. Bülent Ecevit

Hemen o şapka gözünüzün önüne geldi biliyorum. Bu bir politik tutum olarak değerlendirilebilir bana kalırsa. Mitinglerde takılan bu kasketle halktan biri olduğu imajı verilebilir. Hatta günümüzde Kılıçdaroğlu da bu tarz bir şeyi kullanır. Demirel de bir açıklamasında kasketi kullanmak istediğini ama Ecevit kullanınca fötr kullandığını belirtmiştir.

bülent ecevit

5. Ekose Ceket

Türkiye’nin yakın siyasi hayatına bakılırsa Recep Tayyip Erdoğan ile başlayan bir ekose ceket modası oluşmuş neredeyse bütün başkanlar giymiştir. Gündemde fazlasıyla konu olmuş ekose ceketin halka ‘ben de sizin gibiyim’ mesajı verdiği öne sürülmüştür. Nasıl bir anlamı olduğu üzerine bayağı konuşulmuş. Çeşitli fikirler de ortaya atılmıştır. Ne denirse desin ekose ceket adeta moda olmuştur.

ekose çeket

6. Meral Akşener

Aynı tip farklı renk kıyafetleri dikkat çekmiştir. Hakim yaka gömlek ve ceketiyle belli duruşu olan birisidir.

meral akşener

7. Yulia Tymoshenko

Önceki Ukrayna başbakanı olan bu kadın siyasetçimiz ise saç örgüleriyle öne çıkmıştır. Bu saç stiliyle akıllara kazınmıştır.

Yulia Tymoshenko

8. Hillary Clinton

Önceki ABD Dışişleri Bakanı olan ve Trump ile kıyasıya mücadele eden siyasetteki bir figürdür. Ve moda anlayışında pantsuit vardır. Genelde bu şekilde giyinmeyi tercih etmiştir.

Hillary Clinton

9. Tansu Çiller

Türkiye’ nin ilk kadın başbakanı olan Çiller, değişik değişik fularlarıyla öne çıkmıştır.

tansu çiller

10. Benazir Butto

Önceki Pakistan Başbakanı olan Benazir Butto baş örtüsü ile dikkat çeken isimlerden. Tam olarak istenildiği gibi örtünmemiş. Asıl peçenin gözlerde olması gerektiğine inanmıştır. Saçlarını açıkta bırakan bir örtünme tarzı vardır.

Benazir Butto

 


Kaynakça

https://www.google.com/amp/s/onedio.com/amp-haber/712332

https://m.aksam.com.tr/siyaset/ceketlerin-sirri-ortaya-cikti/haber-341717

https://www.google.com/amp/m.milliyet.com.tr/amp/ecevit-kasketi-takinca-bana-da-fotr-kaldi-siyaset-1562520/

https://www.google.com/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/dunya/merkel-5-yildir-tatilde-ayni-kiyafetleri-giyiyor-40537914

https://www.google.com/amp/s/www.ulusal.com.tr/haber/amp/77226

https://www.google.com/amp/s/onedio.com/amp-haber/529084

https://www.google.com/amp/s/m.ensonhaber.com/suleyman-demirelin-sapkayi-kaptirmadigi-anlar-2015-06-17.amp

https://modakariyeri.com/kadin-siyasetciler-moda-etkisi/

https://www.google.com/amp/m.haber7.com/amphtml/siyaset/haber/268362-benazir-butto-ortunme-sart-degil