Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
İzleme
Kaynak: Dirk Waem / Belga

Belçika Parlamentosu Dijital Bir İzleme Uygulaması Oluşturmak İstiyor

Ekonomi Odası, 6 Mayıs Çarşamba günü Covid-19 bulaşmış bir kişinin temaslarını izlemek için bir akıllı telefon uygulamasının olası kullanımını düzenleyen bir tasarıyı onayladı. Bu metindeki yönergelerin somutlaştırılması için yasa tasarısının kısa bir süre içerisinde masaya yatırılması gerekiyor.

Karar, çevrecilerin bu tür teknolojilerin vatandaşların gizliliğini tehdit etmesini önlemek için masaya yatırıldı. Tasarının, verilerin anonimleştirilmesi, merkezi olmayan bir sistemin kurulması ve gönüllü olarak çalıştırılması, pazarlamanın yasaklanması, gerekli olmadığı anda verilerin, reklam algoritmasının ya da kaynak kodun silinmesi gibi birçok prensibi bulunuyor. Yasa tasarısı, PS’nin çekimser kalması ve Vlaams Belang aleyhindeki oylama sonucu oybirliğiyle kabul edilmiş oldu.

Bu dijital uygulamanın kullanımı, Régions’un (Belçika’da bulunan bölgeleri temsil eder. Başkent Bölgesi, Flaman Bölgesi, Valon Bölgesi olarak 3 bölgeden oluşur) kurduğu bir çağrı merkezi aracılığıyla hasta bir kişinin temaslarının manuel izlemesini tamamlamak için tasarlanmıştır.

Bu konuda bir özel görev komitesi, Mart ayından bu yana Telekom Bakanı Philippe De Backer inisiyatifiyle çalışmaktadır. Komitenin çalışmalarındaki gizlilik 27 Nisan haftası parlamentoda gerginliğe sebep oldu. İlgili taraf Çarşamba günü, bir etik komite ile birlikte bu grubun sunduğu çalışmalar hakkında birçok ayrıntı verdi. Gilles Vanden Burre’yi (Ecolo) memnuniyetle karşılayan bu tasarıdaki oy, parlamento tarafından bu krizde hassas bir konunun yeniden tekrar bölümlere ayrılıp gündeme getirilmesindeki ilk adım.

Philippe De Backer, kendi adına, böyle bir başvurunun kullanımını düzenlemek için bir proje yasası değil, bir yasa tasarısı istediğini ve 3 bölgede izlemeden sorumlu kişilerden talep beklediğini hatırlattı.

Bu uygulamanın ehemmiyetini göstermemiz gerek

Bu “uygulama” birçok çekinceyi gündeme getiriyor. Özellikle PS’de birkaç milletvekili böyle bir sistem kurmak konusundaki isteksizliğini gizlemedi.  Christophe Lacroix, “Bu uygulamanın ehemmiyetini göstermemiz gerek.” derken, Sammy Mahdi (CD&V), “Böyle bir telefon uygulamasının gerekli olduğunu düşünmüyorum.” yorumunda bulundu.

CDH ve MR, pandeminin büyüklüğü ve sonuçları karşısında daha gerçekçi davrandı, çünkü manuel izleme de dijital uygulama kadar insanların hayatına müdahale ediyor. Nathalie Gilson (MR), “Ulusal Güvenlik Konseyi, halihazırda anayasal özgürlüklerimizi kısıtladı. Kalanlara sahip çıkmamız gerekiyor.” açıklamasında bulunurken, Catherine Kolck (cdH), “Kolektif bir karantinanın büyük ölçüdeki kısıtlamaları yerine, geçici bir izolasyon ile uyumlu etkili bir yöntem istiyorum.” diye ekledi.

Bununla birlikte bir diğer soru da gündeme gelecektir, bu da manuel izleme için kullanılan veri tabanı. Özel yetkiler kararnamesi 4 Haziran’a kadar yasal bir dayanak oluşturuyor. O tarihe kadar da bir yasa tasarısı da bekleniyor.

Kaynak: RTBF