Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
NIKE

Bazı Firmalar Çin Pazarı İçin Endişeli Ancak NIKE’ın İşleri Yolunda

New York (CNN Business)Dünya ekonomisinin zayıflamaya başladığına dair işaretler yatırımcıları alarma geçirdi. Bazı küresel şirketler Çin ekonomisindeki yavaşlamayı dillendiriyor. Ama Nike adına işler yolunda gibi gözüküyor.

Firmadan çarşamba günü yapılan açıklamaya göre 30 Kasımda sona eren üç aylık periyotta Nike satışları geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde on artmış durumda. Black Friday’in Çinli benzeri olan Singles Day satışları ve Air Jordan gibi spor ayakkabılara yağan talepler sayesinde Çin’de gerçekleşen yüzde yirmi altılık artış da bu yükselişe dahil.

NIKE (NKE), daha geniş pazar ekonomisinin liderlerinden biri olarak kabul ediliyor. Son üç ayda daha geniş piyasa kaydı sürecinde firma stoklarını yüzde on sekiz azalttı.Hisse senetleri saatler içinde yüzde yedi artış gösterdi.

Yatırımcılar, Çin’in giyim ve spor ayakkabıları üzerindeki vergi tarifelerinin dünyanın en büyük spor giyim firması olan NIKE’ı da vurabileceği ihtimali üzerinde kaygılılar.

Bir ölçüde Pekin ve Washington arasındaki ticaret savaşı dolayısıyla Çin ekonomisi son dönemlerde geriledi. Amerikan Dolarının Çin Yuanı karşısında güçlenmesi, Amerikan malı üretimi Çinli tüketiciler için daha pahalı hale getirdi. Geçen ay Tiffany firması, Çinli turistlerin Amerikan mücevherlerine eskiye oranla daha az harcama yaptıklarını söylemişti.

Ancak NIKE agresif dijital pazarlama stratejisinin yardımıyla bu trendi yıkmasını bildi.

Firma CEO’su Mark Parker şöyle diyor: ”Mevcut ticari atmosferde kazanmak için stratejimizin kilit taşı dijital pazarlamada iki katına çıkarmaktır.”

NIKE, kendisini yeniden icat ederek dijital çağa ayak uydurdu. Firma, perakendeciler yerine doğrudan tüketiciye ulaşarak eskisinden daha fazla ayakkabı ve elbise satmak istiyor. Bu satış tekniği daha fazla marj bırakıyor ve firmaya ürünlerinin nasıl sergilenip pazarlanacağı üzerinde tam kontrol yetisi sunuyor.

Firma tarafından; belli başlı büyük şehirlere odaklanmayı azaltmak, yeniliklere direnen perakendeci ortaklarla ilişkileri kesmek ve üyelik uygulaması NikePlus’ı yeniden işler hale getirmek gibi firma amacına yönelik birkaç adım atıldı.

NIKE’ın en büyük pazarı olan Kuzey Amerika’da satışlar geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde dokuz artış gösterdi.

Sonuçlar gösteriyor ki; firmanın özel “Just Do It” kampanya yüzü olarak Colin Koapernick’i seçmesinin eylül ayındaki yıldönümünde bu seçim firmaya herhangi bir kayıp yaşatmadı.

2016 sezonundan bu yana Amerikan Futbol Ligi NFL’deoynamayan, San Francisco 46’ers takımının eski oyun kurucu Collin Koapernick, polis şiddeti ve ırkçı adaletsizliği protesto etmek amacıyla Amerikan ulusal marşı okunduğu sırada dizlerinin üzerine çökerek bir fitili ateşlemişti.

Kampanya başlatıldıktan sonra Başkan Trump yayınladığı tweetinde “Nike ne amaçlıyor?” diye sorarak firmayı nerdeyse azarlamıştı.

NIKE’ın bu kararı çekirdek müşterileri üzerine oynadığı bir kumardı yani büyük şehirlerdeki genç Amerikalılar. Zira eylül ayında CNN için özel olarak hazırlanan SSRS Omnibus anket sonuçlarına göre, 18-34 yaş aralığındaki insanların çoğu Koapernick kampanyasını destekledi.

Nike, perşembe günü yaptığı açıklamada, olağan fiyatlardaki basketbol ayakkabıları yerine orta fiyatlı spor ayakkabıları satmak için daha fazla fırsat gördüklerini belirtti. Firma ayrıca atletizm pazarın istifade etmek adına erkekler için ilk kez yoga kıyafetleri üretecek. Yakın zamanlarda GAP firması benzeri bir hamlede bulunmuştu. Kadınlar için tasarladığı Athleta markasıyla başarı elde ettikten sonra eylül ayında Hill City’i açmışlardı.

 


Kaynak: https://edition.cnn.com/2018/12/20/business/nike-stock-earnings/index.html