Kaynak: CNN

Batı Afrika Ülkeleri, Ortak Ticaret Para Birimini ‘ECO’ Olarak Belirledi

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) liderleri, Afrika’yı daha entegre bir kıta yapma planlarının bir parçası olarak, bölgede kullanılmak üzere planlanan ortak ticaret para birimini kabul ettiler.

Nijerya’nın başkenti Abuja’da düzenlenen ECOWAS zirvesinde 15 üye grubu açıklandı.

Nijerya, Liberya ve Gana da dahil altı üye ülke para birimlerini yeni bir para birimi olan “ECO” ile değiştirebilir.

8 ECOWAS ülkesi halen ortak olarak CFA frangı kullanıyor. (Benin, Burkina Faso, Gine Bissau, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal ve Togo)

İlk olarak açılışı 2000 yılında yapılması planlanan ECO birçok kez ertelendi ve en erken planlanan tarih 2020 oldu.

CNN tarafından görülen bir dahili belgeye göre ECOWAS, Batı Afrika Para Ajansı (WAMA), Batı Afrika Para Enstitüsü (WAMI) ve merkez bankalarıyla birlikte önerilen tek ticaret para birimi namına, yeni bir yol haritasını hızlandırarak yürürlüğe koymak amacıyla çalışacak.

ECO’nun Batı Afrika bölgesindeki ekonomik kalkınmayı ve sınır ötesi ticareti artırması bekleniyor.

Ekonomi analisti Tokunbo Afikuyomi, eğer ECO hayata geçirilirse, bölgedeki ülkeler, döviz kuru maliyetlerini düşünmeden farklı ülkelerde hareket edebilecek ve para harcayabilecek.

CNN’e yaptığı açıklamada “Düzgün bir şekilde uygulandığında tek para birimi, belirli ülkelerin iyi oldukları alanlarda uzmanlaşmalarına izin vererek ticareti artıracak ve bu ürünleri siyasi birlikteki ülkelerin ürünleri ile daha verimli bir şekilde takas edebilecek.” dedi.

Diğer bir yandan tek para birimi, bazı para birimlerini dönüştürme zorluğu ve merkez bankalarının bağımsızlıklarının olmaması gibi, bölgenin mali sorunlarını da ele almaya yardımcı olacaktır.

Ancak bu olası faydalara rağmen, araştırmacılar bölgedeki üye ülkeler arasında entegrasyon politikalarının eksikliğinden endişe duyuyor.

Afikuyomi’ye göre, tek bir para birimi yalnızca ilgili tüm ülkelerin ekonomik olarak bağlantılı ise işe yarar, mevcut durum bu şekilde değildir.

“Örneğin Gine ekonomisi, Nijerya’nın 13. büyük devleti olan Abia’dan 8,7 milyar dolar fark ile daha az, 7 milyar dolar civarında bir GSYİH’ye sahip. Şimdiden ekonomiler arasındaki bu fark, ticaret parası gibi makul tekdüze politika yaratmayı çok zorlaştırıyor.” dedi.

Afrika Kalkınma Bankası Grubu (AFDB), bölge para ve maliye politikalarına uymadığı sürece, tek para için 2020 yılının en fazla ertelenebilir sınır olduğunu bildirdi.

 


Kaynak: edition.cnn.com