Balfour Deklarasyonu’nun 100. Yıl Dönümü Kutlamalarına Filistinlilerden Tepki

Arapça aslından çeviren: Yehia al Kilany

Balfour Deklerasyonu’nun Yüzüncü Yıl Etkinliği Gazze ve Batı Şeria’da gerçekleştirildi, katılımcıların isteği İngiltere’nin Filistin halkından özür dilemesi ve Filistin’in devlet olarak tanınması şeklinde görüş birliğine varıldı.

Filistinliler tarafından Batı Şeria’daki İngiltere konsolosluğuna 100.000 öğrencinin imzaladığı bir dilekçe verildi ve bu dilekçede Filistinliler; Theresa May Hükümeti’nden Balfour Deklerasyonu ile alınan toprakları için özür dilenmesini talep ediyorlar.

Kudüs işleri Bakanı Adnan El-Hüseyni İngiliz hükümeti, 100 yıl önce Balfour Deklerasyonu’nun bir sonucu olarak Filistin halkının çektiği acılardan dolayı özür dilemesini ve Filistin’in devlet olarak tanıması gerektiğini söyledi.

Lakin İngiliz hükümeti yaptığı şey maalesef Bulfor Deklerasyonu’nun Yüzüncü Yılı kutlamaktı ve böylece Balfour Deklerasyonu’nuna yeniden destek sağladığını belirtti.

Gazze ve Batı Şeria’da Faaliyetler

Çarşamba günü tüm Batı Şeria’daki illerde binlerce Filistinli tarafından yürüyüş yapıldı, yürüyüşler Nablus, Ramallah, Cenin, Beytüllahim, Tubas, El Halil ve Eriha şehirlerinin merkezlerinden çıkıp, ana caddeleri dolaştı.7

Okullar ve devlet kurumlarında işler durdu, yüzlerce katılımcı siyah kıyafetler giyip, siyah bayraklar ve Filistin bayraklarının yanı sıra Balfour Deklerasyonu’nu kınayan pankartlar açtılar ve Theresa May hükümetinin Filistin halkından özür dilemesini talep buyurdular.
Binlerce öğrencinin katıldığı “Balfour Deklerasyonu’na Karşı Maratonu” adı altında koşu yarışması düzenlendi, maratonda  Balfour

Deklerasyonu’nu kınayan ve Londra’nın Filistin halkından özür dilemesini talep eden pankartlar açıldı.
Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Nablus şehrinde, yürüyüşler şehrin merkezinden ana meydana doğru gerçekleşti.

Filistin hiziplerinin ve Milli ve İslami Güçleri’nin Gazze’nin merkezinden BM Genel merkezine doğru liderlerin katıldığı bir halk yürüyüşü düzenlendi. Katılımcılar, Filistin bayrakları ve Balfour Deklerasyonu’nu kınayan pankartları taşıdılar ve Filistin halkının Filistin topraklarında yasa dışı bir vatan kurmalarına sebep olan Balfour Deklerasyonu ile Yahudilere verdikleri söz için İngiltere’yi asla affetmeyeceklerini belirttiler.

Tarihi Hata

Filistin Ulusal Yönetim Başkanı Mahmud Abbas, İngiliz hükümetinin Balfour Deklerasyonu’nun Yüzüncü yıl dönümünde Filistin halkına karşı gerçekleştirdiği bu tarihi hatayı düzeltme fırsatının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bakanlık, İngiliz Hükümeti’nin Filistin halkına Balfour Deklarasyonu vererek Filistin halkına siyasi, maddi ve manevi olarak sıkıntılar yaşattığı için bunu artık telafi etmesi gerektiğini ve Filistin Devletini tanıyıp, yaşattıkları bu işgali sona erdirerek bu sözü yerine getirmelerinin sonuçlarını kabul etmeleri için özür dilemeye çağırdı.

Dış İşleri Bakanı Riyad el Maliki Perşembe günü Filistin Yöntemi’nin, İngiliz mahkemelerinde Balfour Deklarasyonu’nun Yüzüncü yıl  dönümünü kutlamayı durdurmadığı için yasal bir işlem yapacağını söyledi.

Bakanlık, Balfour Deklarasyonu’ndan etkilenen Filistin vatandaşlarını İngiliz hükümetine karşı benzer davalar açmaya teşvik etmek için çalışacağını açıkladı. Fetih Merkez Komitesi üyesi Nabil Shaath, Filistin Yönetimi’nin İngiliz hükümetini Balfour Deklarasyonu konusunda kovuşturacağını söyledi.

Shaath, İngiliz hükümetini hem İngiliz mahkemelerinde, hem de Avrupa Anayasa Mahkemesi’nde veya Uluslararası Adalet Mahkemesinde yargılamak üzere takip edecek yasal işlemleri, yasal bir komitenin ayrıntılı bir şekilde incelediğini doğruladı.

İslami Direniş Hareketi eski siyasi makamının (Hamas) Halid Meshaal Başkanı, Balfour Bildirgesi’nin günümüzde yayınlanan ve kutlayanların alnında kara bir leke olarak kalacağını söyledi.

Kaynak: http://www.aljazeera.net/programs/newsreports/2017/11/2/%D8%A7%D9%84%D9%81%D9%84%D8%B3%D8%B7%D9%8A%D9%86%D9%8A%D9%88%D9%86-%D9%8A%D8%B1%D8%AA%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D9%81%D9%8A-%D9%85%D8%A6%D9%88%D9%8A%D8%A9-%D9%88%D8%B9%D8%AF-%D8%A8%D9%84%D9%81%D9%88%D8%B1

 

Çevirmen Hakkında

Yehia Al Kilany / TESA Arapça Çevirmeni

İskenderiye Üniversitesi

Sosyal Bilimler