Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Bağımsızlık Oylaması Yıl Dönümü Gerginliklere Sahne Oldu

Bağımsızlık Oylaması Yıl Dönümü Gerginliklere Sahne Oldu

Aktivistler referandum sonucunun geçersiz sayılması yüzünden yol ve demir yolu hatlarını kapattı.

On binlerce Katalan Pazartesi günü, geçen yıl yapılan tek taraflı ve yasadışı bağımsızlık referandumunu protesto etmek için toplandı.  Bağımsızlık yanlısı eylemciler yolları, otoyolları ve hızlı tren hattını kapattılar ve Katalan parlamentosunu kuşattılar.

Polis, mitinge yaklaşık 180.000 kişinin katıldığını bildirdi. Bazı göstericilerin meclisin girişindeki engelleri aşması sebebiyle polis ve protestocular arasında gerginlikler yaşandı. İspanya polis teşkilatının Barcelona merkezinin dışında yine benzer sahneler yaşandı.

Öğrenci grupları Pazartesi günü öğleden sonra kent meydanını doldurdu. Sarı, kırmızı ve mavi bayraklar sallayan öğrenciler “1 Ekim, affetmek yok, unutmak yok” sloganları attı. Aynı zamanda  sis bombası ve havai fişekler de atıldı.

Büyük mitingler, Cumhuriyet Savunma Komiteleri’nin Barselona ve Lleida’daki sokakları ve Madrid ile Fransa’ya giden otoyolları işgal etmesinden sonra gerçekleşti. Ayrıca Figueres, Girona ve Barcelona arasındaki tren hattı kapandı, ancak hizmetler yerel saat ile sabah 10’a kadar  düzenlendi.

Girona’da protestocular bir hükümet bürosunu işgal etti, İspanyol bayrağını parçaladı ve bağımsızlık flaması ile değiştirdi.

Katalonya’nın milliyetçi cumhurbaşkanı olan Quim Torra polisin geçtiğimiz Ekim ayında, temsilcisi Carles Puigdemont’u engellediği Sant Julià de Ramis kasabasındaki oy verme istasyonuna sembolik bir ziyarette bulundu.

Pazartesi sabahı konuşan Torra, protestoculara “baskıyı sürdürme” çağrısında bulundu.

“Her şey 1 Ekim’de başladı ve her şey 1 Ekim’e kadar devam etti” dedi. “1 Ekim günü aldığımız ders ve kazandığımız değerler önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca karşı karşıya kalacaklarımız için ihtiyacımız olan şeyler.”

Pazartesi günü yayınlanan bir video ile Puigdemont şunları söyledi: “Tam bir demokrasi ile yaşamak için mümkün kılan tek yoldan çıkamayız: Katalan cumhuriyeti ve uluslararası tanınırlığı.”

Puigdemont daha sonra bölge parlamentosuna girmeye çalışan protestocuları eleştirdi: “Maske takıyorlarsa 1 Ekim ruhu ile bağdaşan insanlar değiller. Şiddet kullanıyorlarsa, 1 Ekim insanı değiller. Yüzlerimizi ortaya çıkardık ve barışçıl bir şekilde yaptık. İşte bir yıl önce bu şekilde otoriter bir devletin üstesinden geldik.”

Torra’nın eylem çağrısı, İspanya’nın dışişleri bakanı Josep Borrell’in Katalan başkanına resmi görevlerini hatırlatmasını sağladı.

“Gerginlikleri azaltmaya ve diyaloğu sürdürmeye çalışacağız ve herkesten sorumluluklarını yerine getirmelerini isteyeceğiz” dedi. “Düzen, düzendir. Katalonya’nın toplum düzeni, Bay Torra tarafından yönetilen Katalan hükümeti ile güvence altına alınmalıdır.

Katalonya, Puigdemont yönetiminin İspanyol hükümetine karşı oy kullanmasından bir yıl sonraki bağımsızlık olayları yüzünden derinden bölünmüş durumda.

Referandum, Guardia Sivil ve Ulusal Polis Teşkilatında görev yapan polis memurlarının seçmenleri coplarla dövmesi ve plastik mermi kullanması yüzünden gölgelenmişti.

Merkezi hükümet, daha sonraki tek taraflı bağımsızlık ilanına Puigdemont ve kabinesini işten çıkararak, zengin kuzeydoğu bölgesinin kontrolünü ele geçirerek ve bölgesel bir seçim çağrısı yaparak yanıt vermişti.

Her ne kadar bağımsızlık yanlısı partiler son Aralıktaki oylamada çoğunluklarını korumuş olsalar da, sendikacı Vatandaş partisi en fazla koltuğu aldı ve anketler Katalanların eşitlikçi bir biçimde ayrılıp ayrılmayacağı konusunda bölünmüş olduklarını göstermektedir.

Pedro Sánchez’in yeni sosyalist hükümeti, yerini aldığı muhafazakar hükümetten daha uzlaştırıcı bir yaklaşım benimsedi ve kendi kendini yönetme konusunda bir oylama teklifinde bulundu, ancak kesin şekilde kendi kaderini tayin etme veya bağımsızlık konusunda bir referandum kararı verdi.

Özgürlük hareketinde bazı çatlaklar oluştu. Puigdemont ve Torra  savunucuları referandumu “emir” olarak gördükleri için zorluk çıkarırken, orta seviyeleri gösteren rakamlar  egemen bir cumhuriyete ulaşmak için daha gerçekçi ve uzun vadeli stratejileri öneriyor.

Geçen yıl yapılan ankette, oy kullananların %90’ı bağımsızlıktan yana idi fakat sendikacı Katalanların anketi boykot etmesi yüzünden katılım oranı %42’de kaldı.

Ancak, müzakerelerin önündeki en büyük engel, gelecek yıl başlarında ayrılma yolundaki rolleri nedeniyle yargılanması gereken dokuz Katalan bağımsızlık liderinin tutuklu kalmasından kaynaklanmaktadır. Puigdemont, bağımsızlık ilanından günler sonra Belçika’ya kaçmış ve diğer bağımsızlık yanlısı politikacılar sürgünde kalmışlardır.

İspanyol hükümet bakanları, hapishanedeki liderlerin kefaletle serbest bırakıldıkları takdirde bunun daha iyi olacağını, ancak bunun siyasi bir karardan ziyade adli bir sorun olduğunu vurguladılar.

Cumartesi günü, referandumu önlemek üzere görevlendirilen polisi onurlandırmak için düzenlenen mitingde karışıklıkların patlak vermesi üzerine 24 kişi Barselona’da yaralandı ve altı kişi tutuklandı.

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2018/oct/01/protests-catalonia-first-anniversary-independence-vote

Çevirmen Hakkında

Mert Öbek / TESA İngilizce Çevirmeni

Nişantaşı Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir