Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
haya
Şeyh Muhammed ve Prenses Haya, Şubat 2018'de Dubai'de bir etkinlikte. (Christopher Pike/Reuters)

BAE Şeyhi’nin Ürdünlü eşi Haya için İngiltere’de üst düzey görüşmeler gerçekleşiyor

Prenses Haya’nın, Şeyh’in kızının sansasyonel iddialarda bulunmasından bir yıl sonra Londra’ya kaçtığı bildirildi.

Dubai’nin güçlü, zengin ve öfkeli yöneticisinin eşiyle arasındaki yasal savaş, bu ayın sonunda Londra’daki bir mahkeme salonunda görüşülecek.

Ürdün Kralı Hüseyin’in kızı ve Olimpik at binici Prenses Haya’ya karşı Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum tarafından açılan boşanma davası 30 Temmuz’da görülecek.

Duruşmanın prensesin Dubai’yi terk ettiği için iki küçük çocuğunun velayetini kimin alacağına odaklanması bekleniyor. Prensesin İngiltere’de bulunan dünyanın en pahalı evlerinin ve arabalarının sıralandığı özel bir cadde olan Kensington Palace Gardens’ta yaşadığı düşünülüyor.

Şeyh Muhammed ve Prenses Haya arasındaki çatışma, ailesinde yaşanan sorunların sonucu olarak görülüyor. Geçen yıl Şeyh Muhammed’in kızı Şeyha Latife, birkaç yıl hapse atıldığını ve istismar edildiğini söyleyerek 40 dakikalık bir videoda göründükten sonra Dubai’den kaçmaya çalıştı. Arkadaşları komandoların, Emirlikler’den kaçmaya çalışırken Hindistan kıyılarında bir tekneye baskın yaptıktan sonra zorla geri döndüğünü söylüyor.

Şifreli Instagram Paylaşımı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkan yardımcısı, başbakanı ve Dubai’nin hükümdarı olmasının yanı sıra Şeyh, Ortadoğu’daki en etkili şahsiyetlerden biri. Ayrıca, Körfez Arapları arasında uzun bir gelenek olan şiiri sürdürüyordu ve Haya’nın Dubai’den kaçtığını söyleyen ilk söylentilere yol açan kendi sözleriydi.

Söylentiler, doğrulanmış bir Emirlik Instagram hesabının ardından Dubai hükümdarının oğlu tarafından geçen hafta Şeyh Muhammed’e atfedilen bir şiir yayınlandıktan sonra başladı. Yaşadınız ve Öldünüz başlıklı şiir, sadakatsizlik ve Prenses Haya ile ilgili spekülasyonlara yol açıyordu.

“En kıymetli güvene ihanet ettin ve oyunun ortaya çıktı.”, “Yalan söyleme zamanın sona erdi ve ne olduğumuz ya da ne olduğun önemli değil.”, şiirde geçen bazı mısralar.

Sert sözler, Orta Doğu ve ötesindeki kraliyet çevrelerinde yankılanma ve spekülasyonlara neden oldu.

45 yaşındaki Prenses ve 69 yaşındaki Şeyh Muhammed, 2004 yılında evlenmiş ve 7 yaşında bir oğulları, 11 yaşında bir kızları olmuştu. Her ikisi de seçkin İngiliz üniversitelerinde eğitim görmüş ve atlara ilgi duyuyorlardı.

Basında çıkan haberlerde, Dubai’den ayrıldığında çocukları yanına aldığı söyleniyordu. İslam hukuku çerçevesinde bir kadın, en azından nominal olarak boşanmada çocuklarının velayetini elinde tutabilir. Bununla birlikte, çocukların okula gitmeleri, seyahat etmeleri ve yaşam tarzları hakkındaki kararlar genellikle babaya aittir.

Dubai yöneticisinin gücü göz önüne alındığında, Prenses Haya ve çocuklarının BAE’yi terk etme kabiliyetinde olmadığı söylenebilirdi.

Haya’nın üvey kardeşi ve aynı zamanda Ürdün Kralı Abdullah, Şeyh Muhammed ve kız kardeşi evlenirken yanlarındaydı.

Ürdünlü Olimpiyatçı

Prenses Haya, geleneksel Müslüman ülkelerden gelen kadınlar için tabu kıran bir yarış olan 2000 Sydney Oyunları’nda binicilikte yarışan eski bir Olimpiyat sporcusu. Spor ve ata binme sevgisi erken başladı. Ürdün’ü binicilik atlayışında uluslararası olarak temsil eden ilk kadın olduğunda 13 yaşındaydı.

Haya, Ürdün kraliyet geçmişi ve Olimpiyat tutkuları nedeniyle değil, aynı zamanda kamusal alanda görülmesi ve fotoğraflanması nedeniyle Körfez Arap yöneticilerinin eşlerinden ayrı tutuldu.

Körfez’deki çoğu yöneticinin eşi asla fotoğraflanmaz ve yüzleri ve isimleri halk tarafından bilinmez. Ancak Prenses Haya yalnızca insani olaylarda görünmüyor, sık sık Dubai’de kocasının yanında oturuyordu; ayrıca magazin dergilerinde ve Kraliyet Ascot ve Epsom Derby gibi İngiltere’deki prestijli binicilik organizasyonlarında da şık bir fikstürdü.

2009’da Daily Mail röportajında prenses, evliliğini kasıtlı olarak, “kendisini kısıtlamak zorunda hissetmeyen” bir adamla tanışana kadar ertelediğini söyledi.

“Kendini kontrol ettiğini ama kaderini kontrol etmediğini kabul etmelisin.”

Dubai hükümeti, çocukları ile Avrupa’ya kaçan Prenses Haya hakkındaki basında çıkan haberlere hala yorum yapmadı.

[toggle title=”Kaynak” state=”close”]

https://www.cbc.ca/news/world/uae-mohammed-haya-split-1.5199643

[/toggle]