azerbaycan
Kaynak: CNN

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Ermenistan’a Seslendi: “Siz Topraklarımızı Terk Edene Dek Savaş Sona Ermeyecek”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan ile çatışmaların ancak karşı tarafın “topraklarını terk etmesi” şartı ile durabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açıklamasında, Ermenistan ve askeri güçlerinin Azerbaycan topraklarını terk etmesi gerektiğini, savaşın ancak bu şekilde son bulabileceğini ve çatışmanın böyle sona ereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, El Cezire’ye verdiği bir röportajda, savaşın sona ermesi halinde, “Belki bir süre sonra Azerbaycan ve Ermenistan halkı yeniden barış içinde birlikte yaşayabilecektir.” dedi.

Ancak Aliyev, ateşkesin yakın zamanda sağlanabileceği hususunda hiç renk vermedi ve şöyle ekledi: “Bence Ermeni hükümeti küresel arenadaki sözde önemini, onlara verilecek uluslararası desteği abarttı ve bizi kışkırtan çok ciddi hatalar yaptı, bize saldırdı ve şimdi çok ciddi bir yenilgi ile karşı karşıya kalmış durumda.”

Ermenistan-Azerbaycan arasında uzun süredir devam eden gerginlikler, son günlerde tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinde alevlenmiş durumda. İki taraf da birbirlerini sivillere saldırmakla suçluyor.

İki komşu, —Azerbaycan sınırları içerisinde yer alan— dağlık bölge konusunda uzun süredir anlaşmazlık yaşıyor ve bu yüzden 1994’te sona eren bir savaşta karşı karşıya geldi.

Bu ihtilaf, Rus aracılı bir ateşkesle bitmesine rağmen, iki taraf arasındaki askeri çatışmalar azımsanmayacak bir yoğunlukta devam etmiştir.

Bu hafta Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ihtilaflı bölge nedeniyle Suriye’den isyancıların paralı asker olarak savaşmak üzere orduya alındığına dair başka kanıtlar ortaya çıktı.

Ancak hem Azerbaycan hem de Türkiye, çatışmada Suriyeli isyancıların varlığını yalanladı, ki bu Aliyev’in El Cezire röportajında da savunduğu bir konuydu. Ülkede bu tür askerlerin/savaşçıların bulunmadığı konusunda kararı kesindi.

Aliyev, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Suriyeli paralı askerlerin Dağlık Karabağ’da savaştığına dair kanıt sunması için çağrıda bulundu ve şöyle dedi: “Bu açıklamaları elinde kanıt olmadan yaptı. Bize kanıt versin. İddialarını ispatlasın.”

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ise Cumartesi günü yaptığı açıklamada şu uyarıda bulundu: “Azerbaycan’ın siyasi-askeri yönetimi, Artsakh (Eski Dağlık Karabağ) Ermenilerine karşı bu tür ağır suçlar işlemenin, bölgeye terörist konuşlandırmanın ve bölge güvenliğini tehlikeye atmanın bedeli ağır bir şekilde ödeyecektir.”

 

Yazar: Aren Melikyan (Erivan) & Arzu Geybullaeva (İstanbul)

Kaynak: CNN