Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / AVUSTURALYA SURİYE’YE KARŞI İLK HAVA SALDIRISINI BAŞLATTI

AVUSTURALYA SURİYE’YE KARŞI İLK HAVA SALDIRISINI BAŞLATTI

Avustralya’nın İslam Devleti (IS) Suriye’ye karşı ilk hava saldırısını başlatmasını, Savunma Bakanı Kevin Andrews çarşamba günü onayladı.

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetlerinin (RAAF) savaş uçakları Suriye’de hareketli hedeflere karşı bombalama görevini gerçekleştirdi ve Andrews görevin tam bir başarı olduğunu söyledi.

Andrews Avustralya Yayıncılık Şirketine “İki gün önce, Hava Görev Grubu Doğu Suriye’deki Daesh(İslam Devleti)’e karşı ilk hava saldırısını tamamladı, zırhlı personel taşıyıcısı yok edildi.” dedi.

Andrews “Bizim Hornest tanımlı iki personel taşıyıcımız Daesh birleşiminde gizlenmişti.”dedi.

Bu bilgiler (Boeing E-7A) Wedgetail komuta ve kontrol uçakları tarafından kombine operasyonlar merkezine geri bildirildi, üzerilerine yetki almaya devam ettiler. Hornets hedefi yok etmek için hassas güdümlü silahlar kullandı.

Andrews RAAF’ın pazartesi iki diğer hava saldırısı başlattığını söyledi; Biri İslam Devleti kontrollü yağ toplama tesisi üzerine, bir diğeri taktik ünite üzerine oldu.

Bakan hiçbir Suriyeli sivilin görev sırasında yaralanmadığını ve Avustralya’nın F/A-18 Hornet çok rollü savaşçısının düşman ateşine karşı gelmesinin riski olmadığını söyledi.

Andrews “Bu Avustralyalı uçakların güvenliğini muhafaza edecek bir mesafe ya da yükseklikten yapılmaktadır.” dedi.

“Suriye ve Irak üzerine bombardıman uçuşu yapılıyor, görevlerimizin çoğunluğu hala Irak üzerinde ve onları çok düzenli bir şekilde yapıyoruz.”

Avustralya ABD’den gelen Suriye’de bulunan terör örgütüne karşı hava saldırıları başlatmak için gönderilen isteği geçen hafta kabul ettiğini bildirdi.

Avustralya daha önce sadece Irak’ta direnişçilerin hedefi olmuştu.

Kaynakhttp://africa.chinadaily.com.cn/world/2015-09/16/content_21889698.htm

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir