Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
zafer
1945'teki Zafer Günü kutlamaları. (Kaynak. Getty Images)

Avrupa Zafer Günü (VE Day): Nedir, Niçin Önemlidir ve Nasıl Anılıyor?

Yazan: Liam Doyle

Avrupa Zafer Günü, her 8 Mayıs’ta Avrupa’da II. Dünya Savaşı’nın bitişini anmak için kutlanıyor. Peki bu gün tam anlamıyla nedir ve neden önemlidir?

Zafer Günü, insanlık tarihindeki en yıkıcı çatışmalardan birisi olan II. Dünya Savaşı’nın bitişini ifade ediyor. Günün tam adı “Avrupa Zafer Günü” olarak biliniyor ve tüm kıtada kutlanıyor. Gün, 8 Mayıs 1945’te Batı Cephesi’ndeki savaşın bitişine atıf yapıyor.

30 Nisan 1945’te Berlin kuşatılmış ve Adolf Hitler intihar etmişti.

Hitler’in halefi Büyük Amiral Karl Dönitz, savaşı sona erdirmek için Müttefiklerle müzakerelere girişmişti.

Dönitz’in temsilcisi General Alfred Jodl, 7 Mayıs’ta Müttefik komutanlarla Lüneburg Fundalığı’nda bir belge imzaladı ve Alman ordusunun koşulsuz teslimiyetini onayladı.

Koşulsuz teslimiyet 8 Mayıs’ta gerçekleşti ve Batı Cephesi’ndeki savaş sona erdi.

Teslimiyet duyurusu yapıldığında kutlamalar 7 Mayıs’ta başladı.

Avrupa Zafer Günü 8 Mayıs’ta resmî tatil oldu; Başbakan Winston Churchill’in konuşmasının olacağı Londra’da ve Paris’te milyonlarca insan sokaklara aktı.

Alman ordusu Doğu Cephesi’nde Karlshost’ta resmi olarak 9 Mayıs’ta Sovyetler’e teslim olana kadar Rusya kutlamalara katılmadı.

Avrupa Zafer Günü nasıl anılıyor?

Bu yıl Zafer Günü’nün 74. yıl dönümü ve Birleşik Krallık’ta öğleden sonra saat 3’te saygı duruşuyla anılıyor.

Saygı duruşu Kral VI. George tarafından oluşturuldu ve o günden bu yana devam ediyor.

2015’teki 70. yıl dönümü gibi özel yıl dönümlerinde askeri geçit törenleri düzenleniyor.   

2020’deki 75. yıl dönümü için Zafer Günü’nün Mayıs Günü’ne (İngiltere’de 1 Mayıs’ta kutlanan antik bir bahar bayramı) taşınması önerildi.

Ticaret Sekreteri Greg Clark, Times’ın da yayınladığı bir mektupta Philip Hammond’a eğer gün kamuoyunun hafızasından silinrse bir “trajedi” olacağını yazdı.

Fransa’da ise bu yıl Emmanuel Macron, Clémenceau Meydanı’nda General Charles de Gaulle’un heykeline çelenk bıraktı. Sonra da anmalar için Cumhuriyet Muhafızları’ndan oluşan bir grupla Şanzelize’deki Zafer Takı’na gitti.

 


Kaynak: https://www.express.co.uk/news/uk/1124001/VE-Day-2019-what-is-VE-Day-how-to-celebrate-VE-Day