Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
galaksi
Kaynak: ESA

Avrupa Uzay Ajansı, Devasa Galaksi Haritasını Yeniden Güncelledi

Muhabir: Mike Wegner

2018’in başlarında, Avrupa Uzay Ajansı, Gaia uydusu tarafından Samanyolu’nu haritalamak için toplanan verilerin ikinci aşamasını yayınladı. Veri, bilim insanlarının ve hatta uzay hayranlarının çok büyük miktarda veriye göz atmalarını sağlayan çeşitli araçlarla hem profesyonel hem de amatör gök bilimciler için büyük öneme sahip oldu.

Bu genel anlamda bilinen buz dağının sadece görünen kısmı ve Gaia proje ekibi, önümüzdeki yıllarda harita verilerini güncellemeye devam edecekler. Bu arada, Gaia’nın verilerini, diğer araçları kullanarak gökyüzü araştırma verileriyle birleştiren araştırmacılar, Gaia verilerinin doğruluğunu arttırmak için yıldız konumlarını engelleyen bazı toz ve atıkları gözlemlemeyi başardı.

Frederich Anders, yeni makalesinde “Özellikle Gaia verilerinde bulunan iki yıldız parametresine baktık:  yıldızların yüzey sıcaklıkları ve temel olarak yıldızlarla aramızda ne kadar tozun olduğunu, yıldızların ışıklarını ne kadar gizlediğini ve ne kadar daha kırmızı göründüklerini ölçen ‘yok oluş’. Bu iki parametre birbirine bağlıdır, ancak tozdan kızılötesi gözlemlerle bakılarak elde edilen ekstra bilgileri ekleyerek bunları bağımsız olarak tahmin edebiliriz.” açıklamalarında bulundu.

ESA’nın web sitesinde yer alan yeni bir yayının açıkladığı gibi, bu yöntem yıldız pozisyon verilerinin doğruluğunu bazı durumlarda yüzde 20 kadar artırabilir. Gaia verileri ne kadar doğru olursa, verileri çeşitli amaçlar için kullanan gök bilimciler o kadar faydalanır.

Gelecekte Gaia projesi, galaksi haritasında birden fazla güncelleme yayınlayacak. ESA, uydu hala gökyüzünü tararken veri toplama işleminin devam etmesiyle bu çalışmanın uzun bir süre boyunca böyle devam edeceğini umuyor.

Kaynak:

https://bgr.com/2019/07/17/gaia-galaxy-map-esa-milky-way/