Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Avrupa / Avrupa Rusya’nın Ulusal Borçları Hakkında Ne Yapabilir?

Avrupa Rusya’nın Ulusal Borçları Hakkında Ne Yapabilir?

Rusça aslından çeviren: Zelina ÇEPER

Avrupa Rusya’nın Ulusal Borçları Hakkında Ne Yapabilir?

Britanya tarafından Rusya’ya karşı ekonomik olan yeni bir yaptırım süreci başlatıldı. Bu kez, uluslararası piyasalardaki uzun vadeli borçlanmalar, yani Euroclear ve Clearstream gibi İngiliz firmalarına yatırılmış Rus Eurobond’u söz konusudur.

İngiliz Parlamentosu Dış işleri Komisyon Başkanı, Tom Tugendhat, tarafından Rus devletinin menkul kıymetlerinin alım-satım gibi işlemlerin yasaklanması teklif edildi. Ona göre “Rusya, Batı’nın bütün yaptırımlarına rağmen AB ve ABD’nin sermaye piyasalarında kredi alabiliyor. Ve yaptırım şartları altında hareket kısıtına takılan, Kremlin ile bağlantılı olan bankaları ve enerji şirketlerini destekliyor.”

İngiltere Dış işleri Bakanı Boris Johnson şimdiden bu teklifi çok ilginç buldu ve görünüşe göre şu anda ülkenin başbakanı Theresa May de dikkatlice değerlendiriyor.

Ancak, Rus analistler bu girişimler konusunda oldukça kuşkulular.Örneğin, MMI kanalının yazarlarına göre, “Rus Eurobond’ları hakkındaki bu karar, Avrupalı yatırımcılar için kendi topuğuna sıkmak olacaktır. Böyle bir senaryoyu hayal etmek oldukça zordur. Dolayısıyla da bu yasak büyük ihtimalle hedefine ulaşamayacaktır.Yine aynı şekilde, Amerikalılar da Rus ulusal borcuna uygulanan yaptırımların bütün küresel finans sistemi için risklerle dolu olduğunu itiraf etti.”

Bu konunun kamusal alanda gündeme gelmesi “Skripal davasında” diplomatik önlemlerin bitmeyeceği tezinin altını çizmiş oldu. Rusya’ya karşı mali yaptırımlar konusu da gündemde ancak henüz bu yönde yeni girişimlerde bulunulmadı.

Finansal analist Yevgeny Kogan, bileşenler üzerindeki durumu ortaya koyan şu tehdidi işaret ediyor: “Rusya Federasyonu’nun devlet borcu GSYİH yüzdesi ile çok küçüktür. Bunun içindeki dış borçların payı, % 50’den azdır. Bu sorun ile teorik olarak başa çıkabilirsin. Ama bu asıl sorun değildir. Gerçek şu ki planlananlar haricinde Rusya Federasyonu bütçesi,  dış kamu borçlarının geri ödenmesini sağlayamıyor. Hiç kimse ödeme yapmıyor ve bir şey talep edilmesi durumunda dahi kimsenin ödemeye niyeti yok.Devlet Duma’sındaki öfkeli bakanlar tarafından bu durum, ülkenin ulusal güvenliğine karşı bir tehdit olarak ve genel anlamda “casus belli” (savaş nedeni) olarak görülüyor. Sonuçları hakkında ise konuşmak bile istemiyorum. ” diyor ve ekliyor: “Eğer bu girişimler, Tanrı korusun, uygulanmaya konursa dünya finansal sermayesi gibi Londra da hızlı bir şekilde önemini yitirecektir ve bu durumu için kendi akıllı politikacılarına borçlu olacaktır. Hemen olmasa da elbette bunu anlayacaklardır.Ancak iş işten geçmiş olacaktır. Frankfurt’ta Almanlarise avuçlarını ovuşturarak beklemedeler.”

Rus devlet kanalında (Channel One Russia) yazarlar, Londra’nın menkul kıymetlerdeki olası kilit pozisyonlarına da değiniyor: “Theresa May birçok finans kurumunun zaten Frankfurt’a gitmeye hazır olduğunu göz önünde bulundurarak sistemi kışkırtabilir mi?” Brexit koşullarında mali işlere (en azından Rusya ile ilgili olanlara) ek düzenlemeler koyamazsınız. Her başarısız ya da acele edilmiş adım hoş olmayan sonuçlara sebep olacaktır.

Ve bahsi geçen Euroclear ve Clearstream, May’in yargı yetkisi kapsamına girmiyor. Teorik olarak üzerlerinde baskı kurması mümkün ancak neden Avrupa şirketlerine ve sisteme bir yığın müdahalede bulunulsun?

Finansal analistler bu adımın Rusya için bazı problemler yaratabileceğini kabul ediyor, özellikle de dış sermaye açısından. Ancakönceliklebelirtildiği gibibenzer platformlara sahip Almanya ve Frankfurt var. İkincisi Rus Eurobondlarının alıcıları için özellikle deİngiltere için son derece karsızdır. Hatırlatacak olursak geçtiğimiz yıl, bu yılki Rus menkul kıymetlerinin Londra’ya yerleştirilmesinden önce, Krallık bu varlıkların % 39’unu satın almıştı.

Theresa May’in bu finansal sistemi kırması durumunda tüm bu insanlar çok üzülecektir. Ve var olan, işleyen mekanizmanın çöküşünden bahsediyoruz.

Öte yandan Rusya açısından bakacak olursak, son dört yılda uygulanan bütün yaptırımlar altında Rus ekonomisi “Batı ortakları”ınbeklenmedik ve tatsız “sürprizleri”  karşısında son derece dirençli ve tamamen hazır olduğunu gösterdi. Bu nedenle de mali uzmanlar, olası sorunlar hakkında konuşsalar dahi panik yapmıyorlar.

Kaynak:http://www.politonline.ru/interpretation/22892628.html

Çevirmen Hakkında

Zelina Çeper / TESA Rusça Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir