Ana Sayfa / Çeviriler / Makale Çevirileri / Avrupa İçin Naziler Rusya’dan Daha Değerli

Avrupa İçin Naziler Rusya’dan Daha Değerli

Rusça aslında çeviren: Zelina ÇEPER

Rus liberalleri tarih boyunca, daima Batı ülkeleri ile ilişkilerimizi olumlu karşılamaktadır. Sosyo-kültürel anlamda modernizasyon hakkında, Avrupa değerlerini merkeze alarak konuşurlar. Ancak Batı için zor zamanlarda bile Nazi Almanyası, Sovyet Rusya’dan çok daha değerliydi.

Liberaller, Rusya’daki herkesin Batı’nın Rusya’ya kucak açmaya hazır olduğuna inanmasını istiyor. Ancak Rus yetkilileri buna pek de sıcak bakmıyor. Ve barışçıl Batı ülkelerini çatışmaya teşvik ediyor.

Bu düşünürler için Stalin, Rus tarihinde en hor görülen karakterlerden biri haline geldi. O, Hitler karşıtı koalisyonda müttefikleriyle olan güçlü ilişkileri koparmış, Marshall planına katılmayı reddetmiş ve SSCB’yi “kötü bir imparatorluk” haline getirmiştir.

Ayrıca Moskova’nın, Sovyet iktidarı döneminde Batı ülkeleriyle iyi ilişkileri yoktu. Avrupalı ve Amerikalı politikacıların gözünde Naziler bile daha iyi konumdaydı. Ahlaki değerler, Batılı ülkelerin hükümdarlarının güçlü noktası değildir. Ve Nazi Almanya’sına karşı İngiltere’nin ve Fransa’nın uyguladığı “yatıştırma politikası” bunun en belirgin göstergesidir.

Chamberlain ve Daladier için, birliklerin Ruhr bölgesine yasadışı olarak bulunmuş olması ve Avusturya’nın ilhakı, Versay Antlaşması’nın hakaretiydi. Sessiz kalarak Hitler’in dostluğunu kazanacaklarını düşünerek, Avrupa’nın canına okumasına izin verdiler.

Almanya, İngiltere ve Fransa liderlerinin aralarında anlaşması sonucu Çekoslovakya’da Südet Krizi’i yaşanmıştır. Bu durum “mükemmel strateji”nin bir örneğidir. Fazla söze gerek yok. Bilindiği üzere Führer’in iştahı artıyor, Südet’in kaderi tüm ülkeye ve daha sonra Polonya’ya yayılıyor.

En kötü yanı ise, Avrupa’nın geri kalan kısmının bu durumdan memnun olmasıydı. Hitler, nefret ettikleri Sovyet Rusya’ya karşı doğal bir denge unsuru olarak görüldü. 1940 yılında Yüksek Müttefik Askeri Konseyi, Mızrak olarak bilinen SSCB’ye karşı Fransız-İngiliz saldırganlığı için bir plan geliştirdi. Plana göre; Sovyetler Birliği’ndeki yakıt kaynaklarını yok etmek için, Bakü Batum ve Grozni gibi petrol bölgeleri bombalanmalı, Kafkasya’daki ayrılıkçılık desteklenmeli, o bölgede bir kolordu kurulmalıydı. O zamanlardaki petrol depoları, siyah altınlarla dolu açık çukurlardı. Bu nedenle sadece bir el ateş edilmesi dahi bütün bir şehri yakabilirdi. Bu önlemlerin amacı, Nazilerin dikkatini Avrupa’dan zayıflamış Sovyet devletine çevirmekti.

Neyse ki, plan uygulanmadı. Fransa ve İngiltere bile Alman liderin hırslarını fark etmişti. Belçika istilasından sonra SSCB ile Batı’nın “güçlü” dostluğu başladı. Daha sonra soğuk savaşın fikir babalarından biri haline İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in efsanevi ifadesi gündeme gelmiştir – “Hitler’i yenmek için ben şeytanla ittifak yapmaya hazırdım”.

Görüldüğü üzere, 2. Dünya Savaşı’nda SSCB’nin birinci müttefiki, aslında savaşması gereken bir düşmanıydı.

Doğu Avrupa’dan Sovyet birliklerinin sınır dışı edilmesi, Eisenhower Doktrini, 20 büyük kentin nükleer bombalamaya maruz kalması ve anti-Sovyet uygulamaları SSCB’nin “kötü bir imparatorluk” haline gelmesi sebebiyle ortaya çıkmamıştır.

SSCB kamplarında iz bırakmadan bir milyondan fazla mahkum kaybolmamıştır. Ve bu kamplarda Amerikan toplama kamplarındaki Japon asıllı ABD vatandaşları için uygulanan benzer hiçbir uygulama yoktur. Savaştan sonra ise Sovyet iktidarı ve komünizm fikri “özgürlük” sözcüğüyle ilişkilendirilmiştir. Avrupa’da ezilen küçük ülkeleri, Afrika’daki kolonileri ve Ortadoğu’daki sakinlerini cezbetmeyi başarmıştır.
Köşe yazarı, Victor Denisenko

Kaynak: https://www.pravda.ru/authored/06-10-2017/1350245-europa-0/

Çevirmen Hakkında


Zelina ÇEPER
İstanbul Üniversitesi / Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir