Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Avrupa
Kaynak: Le Monde

Avrupa Ekonomisi Tarihinin En Ağır Durgunluğunu Yaşıyor

Durgunluğun boyutunu ölçmek imkânsız olsa da ilk ekonomik göstergeler, şimdiye kadar kaydedilen en kötü rakamlar.

Avrupa ekonomisi can çekişiyor. 3 Nisan Cuma günü Euro bölgesindeki 5.000’e yakın şirketlerin faaliyetlerini ölçen alıcı endeksleri anketinin Mart ayı bilançosu yayınlandı. İrlanda hariç olmak üzere, hepsi 2008 krizinin oldukça altında, tarihlerinin en kötü düzeyinde. 50 puanın üzerindeki bir seviyenin büyüme ve azalma ile eş anlamlı olduğu göze alındığında İtalya’daki hizmet sektörü puanı 17 oluyor. Şubat ayında İtalyan endeksi 52 idi. 1990’lara dayanan PMI endeksleri tarihinde asla bu kadar düşük bir seviye kaydedilmemiştir.

Diğer her yerde düşüş benzer nitelikte: İspanya’da 23 Almanya’da 32, Fransa’daysa hizmet endeksi 1998’deki kuruluşundan bu yana en düşük seviyesi olan 27’ye çıktı. Euro bölgesi genelinde, “sanayi ve hizmet sektörlerini içeren” karma endeks Şubat ayında 51,6’dan 29,7’ye düştü. 2008 yılında kalıcı olarak 35 puanın üzerinde kalmıştı.

Bununla birlikte bu göstergeler, 12-26 Mart tarihleri arasında, bazı ülkelerin karantina sürecine girmesinden önce yapıldığı için fazlasıyla iyimser kalmaktadır.

“Düşüş ikinci çeyrekte büyük olasılıkla felaket olur”

PMI endeksi sağlayan şirket IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson, tutumların salgını durdurmak için isteyerek alındığından, bu felaket seviyeleri için “Pek şaşırtıcı değil” dedi. Dükkânlar kapalı, turizm yok oldu, zorunlu olmayan fabrikalar çalışmıyor. Mevcut düşüşün alışılmış durgunlukla hiçbir ilgisi yok. Bu durumun bir can çekişmeden çok planlanarak yapılan geçici bir süreç olduğundan bahsetmemiz gerekiyor.

Williamson, düşüşün büyüklüğünün hala önemli olduğunu ve endekslerin düzeyi “Gayri safi yurtiçi hasıladaki [PIM] yıllık azalma oranının %10’una yakın bir oranda” diyerek de ekledi.

Oxford Economics analisti Angel Talavera, “Ekonomik verilerin kaçınılmaz çöküşünü bekledikten haftalar sonra, nihayet Avrupa’daki koronavirüs pandemisinin neden olduğu hasarın derecesini doğrulayan ilk rakamları görüyoruz.” dedi ve “İkinci çeyrekte faaliyetlerdeki düşüşün felaket olması muhtemeldir.” diyerek devam etti.

Ekonomistler bugün, GSYH’nin -%10 ve -%20 arasındaki durgunluğunu ciddi bir şekilde ölçmenin yanıltıcı olduğunun farkında. Her şey karantina süresine ve bu durumun devam edeceği hıza bağlı olacak. Jefferies ekonomisti David Owen, “2021 yılına ait muhtemel senaryolarda %20’lik bir rakamla geriye düşüş öngörebiliyoruz.” dedi. Tarihsel olarak, ekonomi bir salgından sonra hızlı bir şekilde toparlanma eğiliminde olsa da bu kıyaslamalar seyrek ve uzaktır.

Uzun vadeli hasarlardan kaçının

Asıl soru, hükümetin müdahalesinin uzun vadeli zararı önlemede başarılı olup olmayacağı. Avrupa ülkeleri, işletmeleri kurtararak ve kısmi işsizliği cömertçe telafi ederek iflas ve işten çıkarmalardan kaçınmaya çalışıyor. Karantina süreci çok uzun sürmezse, düşüşteki ekonomi oldukça hızlı bir şekilde toparlanabilir. Ne yazık ki, ilk göstergeler endişe verici. Birçok iş kalıcı olarak kaybolabilir. Birleşik Krallık’ ta, Mart’ın son iki haftasında 950.000 kişi evrensel kredi için temel sosyal yardıma başvurdu. Başvuru sayısı normale göre on beş kat daha fazla.

İrlanda’da, işsizlik yardımı alan kişi sayısı Mart ayında iki kattan fazla arttı ve 330.000 kişiye ulaşarak yarım milyonun biraz üzerine çıktı.

İspanya Mart ayında 350.000’i kalıcı olan 900.000 işini kaybetti, geri kalanıysa kısa süreli çalışmaya başladı. Sürdürülebilir olacak istihdam üzerindeki etkisinin üçte birinden biraz fazlasıyla bu oran, gelecekteki olası krizin bir özeti niteliğinde.

Avusturya’da, istatistikleri günlük olarak yayınlanan işsiz sayısı Mart ayında %66 arttı. Özellikle kayak merkezlerinin kapanmasıyla birçok mevsimlik işçi sayısında kayıp yaşandı.

Almanya’da veya Fransa’da, şu anda geçici işsizlerin sayısıyla ilgili mevcut bir istatistik ve sonuç çıkarmak için henüz çok erken. Ancak hiç kimse yanılgı altında değil, rakamlar yayınlandığında felaket olacaktır.

Muhabir: Eric Albert

Kaynak: Le Monde

*Eğer çevirimizi beğendiysen ve “Ben de böyle çeviriler yapmak istiyorum!” dersen seni buraya alalım.