Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Astana’daki Suriye Görüşmeleri Ateşkesi Koruma Sözü Verdi

Astana’daki Suriye Görüşmeleri Ateşkesi Koruma Sözü Verdi

Çeviren: Özen Ayşe Özbasa

Astana, Kazakistan –  Rusya, İran ve Türkiye’nin desteğiyle Suriye ve silahlı muhalifler arasında gerçekleşen görüşmelerde, Salı günü ülkenin neredeyse bir aydır süren ateşkesini devam ettirme ve iki tarafın da uyumluluğunu sağlamak için üç yönlü bir mekanizma kurulacağı sözü verildi.

Neredeyse altı yıldır savaşta olan Suriye için düzenlenen iki gün süren görüşmelerin sonucunda, üç ülke de 30 Aralık’tan beri yürürlükte olan pek de sağlam görünmeyen ateşkes antlaşmasını güçlendirmek için “nüfuzlarını” kullanacaklarını söylediler.

Bunun nasıl başarılacağı konusunda özellikle bir şey söylenmedi ve Birleşmiş Milletler’in Suriye elçisi Staffan de Mistura, ateşkesi güçlendirmek adına bu üç ülkenin yakında Astana’da tekrar bir araya geleceğini söyledi. Mistura daha sonrasında basına: “Oldukça zorlu olacak, hiç kolay değil.” dedi. Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov tarafından okunan bildiri sonrası, Suriye’nin Astana Görüşmeleri’ne katılan delegeleri, iki taraf arasında göze çarpan muazzam farklılıkların altının çizildiği bir basın toplantısı düzenledi.

Bütün İran destekli yabancı militanların Suriye’den çekilen Suriye Hükümeti yanında savaştığı konusunda ısrar eden Muhalefet Heyeti’nin Başkanı Muhammed Alloush: “Suriye’nin geleceğinde, İran’ın hiçbir rolünü kabul etmiyoruz.” dedi.

BM Suriye elçisi Bashar Ja’afari, muhaliflerin antlaşmayı sağlayan üç ülkeden birini eleştirmesini “zavallıca” olarak değerlendirdi. “Buradaki olay, sonucunda nihai bir tebliğ ya da herkes tarafından üzerinde mutabık kalınan bir sonuç bildirisinin mevcut olması. Bizim önemsediğimiz şey bu.” dedi.

Buna rağmen Ja’afari, ateşkesin güçlendirilmesi vaadine rağmen “Başkent Şam’da yedi milyon insanı içtiği sudan mahrum bırakan teröristler oldukça” Suriye başkenti yakınlarındaki askeri operasyonların devam edeceğini belirtti.

Hükümet, Şam’ın Kuzeydoğusunda, su açısından zengin Barada Vadisi’nde bulunan Ain el-Fijeh’de El-Kaide’ye bağlı militanların bulunduğunu söyledi.

Ja’afari, muhalifleri suyu silah olarak kullanmakla suçladı, ancak muhalifler bölgedeki El-Kaide’ye bağlı grupların varlığını reddetti ve ateşkes antlaşmasına dâhil etmek için müzakerede bulundular.

Üç ülkenin desteğiyle Salı günü Astana’da imzalanan anlaşma, ileri bir tarihte Cenevre’de gerçekleşecek siyasi görüşmelerin önünü açıyor ve silahlı muhaliflerin BM destekli görüşmelere katılımlarını memnuniyetle karşılıyor.

Suriye müttefiki olan Rusya ve muhalefet destekçisi Türkiye, zayıf sayılan anlaşmayı 30 Aralık’ta imzalamıştı. Suriye’yi destekleyen İran, bunu onaylamıştı. Ateşkes Suriye’deki şiddeti büyük ölçüde azalttı, ancak saldırılar yine de devam etti ve Suriyeli muhalifler ile rejim ve rejim yanlıları suçu birbirlerine attılar.

Görüşmenin son açıklamasına göre üç ülke “somut adımlar atmayı gözetecek ve antlaşma üzerinde tarafların nüfusunu kullanacak” ve ateşkesle tam uyumun sağlanması, kışkırtmaların önlenmesi ile ateşkesin tüm usullerinin belirlenmesi için üçlü bir mekanizma kurulmasını kabul etti.

Açıklamaya göre üç millet de IŞİD’e ve Suriye’deki El-Kaide üyelerine karşı mücadelede ortak çabalarına devam edecek. Bu üç ülke muhalefeti, daha önceki ateşkesin başarısızlığın sebebi olarak görülen sıkıntılı durumdan, kendilerini El-Kaide üyelerinden ayırmalarını istedi.

Muhalif güçler, Fetih El Şam Cephesi olarak bilinen grupla yakın bağlantılar kurdu. Fetih El Şam hükümete göre ateşkes dâhilinde değil, ancak muhalifler antlaşmanın tüm Suriye’yi kapsamasını istiyor.

Astana, Suriye’de 2011’de savaşın başlamasından bu yana ilk kez hükümet ve muhalif güç temsilcilerini kısa süreli de olsa bir araya getirdi ve bunu hızlı gelişmeler izledi. Ancak görüşmeler delegelerin aracılığıyla gerçekleştiğinden çoğunlukla dolaylıydı.

on açıklama ve kısa toplantı ardından, muhalif delegesi basına, Astana görüşmelerinin sonucunu yargılamak için oldukça erken olduğunu ve antlaşmaya taraf olduklarını, kuşkulu olduklarını söyledi.

Muhalif delege, Osama Ebu Zeyd: “Açıklamalarda nihai bir sonuç yok. Kuşatılan bölgelerdeki Suriyeli halkımızın, görüşmeyi okuyabilecekleri internete erişimleri yok. Yalnızca olanlardan haberdarlar.” dedi ve Barada Vadisi’nin hükümet tarafından herhangi bir şekilde işgal edilmesi halinde, antlaşmanın geçersiz hale geleceğini belirtti. “Kuşkular silsilesi içerisindeyiz. İran hala demografik ve mezhepsel değişiklikleri etkilemeye çalışan bir taraftır ve ateşkes ihlallerinden de sorumludur.” dedi.

Ebu Zeyd ve Alloush’a göre muhalefet, ateşkesi izlemek ve uygulamak için Rusya’ya bir evrak hazırladı ve Rusya, Türkiye ile koordinasyon halinde bir hafta içinde konuyu ele alacağına söz verdi.

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/world/middle_east/after-rocky-start-second-day-of-syria-talks-in-kazakhstan/2017/01/24/e32a71b6-e204-11e6-a419-eefe8eff0835_story.html?utm_term=.c730810775ae
Çevirmen Hakkında
 
Özen Ayşe Özbasa 
Bilkent Üniversitesi
Mütercim Tercümanlık
Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir