Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Astana Barış Görüşmeleri Suriyeli Düşmanları Bir Araya Getirdi

Astana Barış Görüşmeleri Suriyeli Düşmanları Bir Araya Getirdi

Çevirenler: Mervan Nazım & Merve Nur Bayraktar

Mohammed Alloush, Suriye Delegasyonunun Başkanı, Astana Görüşmelerinde. 23 Ocak 2017
Suriye’li isyancılar bugün, eğer Kazakistan’daki görüşmeler başarısız olursa savaşmaya devam edeceklerini söyledi. Görüşmelerde silahlı isyancı gruplar ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi arasında müzakerelerin doğrudan başlatılması hedefleniyor.
Suriye’nin müttefikleri Rusya ve İran’ın da dahil olduğu ve ABD tarafından desteklenmeyen görüşmeler, özellikle Şam’da ciddiye alınmaktadır.
Suriye Parlamentosunun bağımsız üyesi olan Maria Saadeh‘’Bugün ki toplantı, Cenevre gibi diğer toplantılardan biraz daha farklıdır. Çünkü bu görüşmeler siyasi çözümler hakkında değil askeri çözümler hakkında yapılmaktadır. Dolayısıyla Astana’daki diyalogların hedefi ateşkes üzerindeki tartışmalardır.’’ açıklamasında bulundu.
Temel fark, bu toplantıların Türkiye tarafından da desteklenmesidir. Uzun zamandır Türkiye’nin talebi olan Beşar Esad’ın bir önkoşul olarak istifa etmesi yönündeydi fakat Türkiye’nin bu pozisyonu değişti.
Türkiye ve Suriye’li Kürtler
Bilgi Üniversitesi’nde siyaset bilimci olan İltar Turan konuşmasında ‘’Amerika kararını, IŞİD’e karşı savaşacak ve kendisine vekalet edecek olan Kuzey Suriye’deki Kürtleri kullanarak verdi. Türkiye bu duruma çok karşıydı. Bu nedenle, Amerika-Kürt ittifakının daha fazla güç kazanmaması için Rusya ve İran’la işbirliği yaparak Kürtlerin Amerika’nın bir vekili ve büyük bir aktör olarak görüşmelere katılmasını engelledi.’’ açıklamasında bulundu.

Sürgünde Yaşayan Suriyeliler Öfkeli

Hal böyleyken sürgündeki Suriyeli siyasiler de konuşmalardan memnun değil.

İsmini vermek istemeyen bir Suriyeli muhalif grup üyesi, “Suriyeliler şu anda yoklar.” dedi. Hiçbir rolleri yok. Sadece başkalarının aldıkları kararları imzalamak için geliyorlar. Dün Sergei Lavrov, bugün Türkiye ve Rusya.

“Şu anda tam bir felaketin içindeyiz. Devrimimiz Batı ve Körfez ülkeleri tarafından çalındı. Katar ya da Suudi Arabistan Emiri, size rejime karşı demokratik bir cephe vermeyecek. Onlar size bu kaosu veriyor.”

Diğerleri ise Suriyeli sürgünlerin ülkedeki gerçeklerden uzak ve hayalperest olduklarını düşünüyor.

Mainz Üniversitesi‘nde profesör olan Günter Meyer “Bu, sürgün edilmiş Suriyeliler için tek çözüm olarak Beşar Esad’ın gitmesi.” dedi. Kontrolü ele geçirmek istiyorlar.

Fakat bunun kaçınılmaz bir şekilde en güçlü Anti-Esad hareketine öncülük edebileceğini, yani Suudi Arabistan ve Katar tarafından desteklenen koyu İslamcı IŞİD ve El-Nusra Cephesi’nin Suriye’de hükumeti devralabileceğini açıkladı.

Ayrıca Meyer, “Bu Ortadoğu’nun bütünüyle ilgili olmadığı gibi Suriye’nin nüfusuyla da alakalı olamaz.” açıklamasında bulundu.

Çevirmenler Hakkında
Mervan Nazım 
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
Merve Nur Bayraktar 
İstanbul Üniversitesi  – Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
Kocaeli Üniversitesi -İlahiyat 
Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir