Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / ANNE MÜLTECİLER

ANNE MÜLTECİLER

Lübnan’da dört mülteci anne, evlerine geri dönme umuduyla, kamplarda çocuklarını yetiştirmek için yıllarını harcadılar.

Gözlerimi ilk açtığımda bombalardan kaçıyorduk. Beyrut’ta evden eve gidiyorduk. Dima El-Joundi Beyrut’ta iç savaş sırasında doğdu ve bunları hatırlıyor. Onun için okul anıları demek patlama sesleri demektir. Al-Joundi 18 yaşında Belçika’ya sinema okumaya gitti. Orada yabancılaştırma, sürgün ve yalnızlığın gerçek anlamını keşfettik diyordu.

Birkaç yıl sonra, profesyonel bir sinemacı olarak, Beyrut’taki dört mülteci kadının hayatını bir video ile deneyimlemiş oldu. Anne mülteciler ona seslenirken, onlarla çok yakın oldu ve sürgünün gerçek anlamını öğrendi.

Onlardan biri, Meryem Al-Sakka, Filistin’den kaçtı. 1948’de İsrail işgali sırasında iki aylıkken Filistin’den kaçtı. 65 yıldır Lübnan’da yaşamasına rağmen Al-Sakka hala bir Filistinli gibi sınırlı haklara sahip olduğunu söylüyor. O, devlet kurumlarında çalışamıyor ya da bir dükkan açamıyor ve hayatı sürekli gözetim altında.

Meryem Al-Sakka: Kızlarımı yetiştirmekte zorlandığımı hatırlıyorum. Hayat çok pahalıydı. Çeşitli işler yaptım. Evimin yakınlarında mısır konileri sattım. Ayrıca bir erkek gibi fırın açtım ve ekmek pişirdim. Erkek ve kadın rolünü üstlendim. Erkek, kadının ortak partneridir bu doğrudur ama erkek ölürse kadın kendine güvenmek zorundadır. Bir çok fedakarlık yapmak ve onun yerini almak zorundadır. Eğer güçlü olmazsa çocuklar bu hayatta kaybolacaktır.

Asurlu Nahla Kolazar, Kuzey Irak’tan olan Hristiyan bir ailesi var. İki yıl önce Suriye’den Lübnan’a geldi.

Torkia Omar Bakr, ailesi Irak’tan geldi. O ve ailesi Suriye’den kaçan son mültecilere yardım etmeye çalışıyor. ”Onlar için çok üzülüyoruz çünkü aynı şeyleri bizlerde yaşadık.” diyordu.

Kholoud Al-Zahraa, Suriye’nin Duma kentinden son gelenlerdir. Dokuz ay önce Lübnan’a geldi.

Bu film ‘Anne Mülteciler’in kişisel hikayelerini takip etmekte ve göstermektedir. -Uzun vadede mülteci olmaları ve geçici barınaklarda yaşayan zorlu koşullara rağmen- Bu dört kadın geçmişte evlerinde film izlerken şimdi ise ailelerini geçindirmek ve çocuklarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için farklı işler yaparak ve tarımla uğraşarak mücadele veriyorlar.

Biz bu dört kadının kendileri ve aileleri için Lübnan’da nasıl bir ev yaptıklarını görüyoruz. Ama hala ülkelerini özlüyorlar ve bir gün doğdukları ülkeye geri dönmeyi umut ediyorlar.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi Suriye’den Lübnan’a giden mülteci sayıları verilmiştir

Çevirenin Yorumu: Haberin asıl kaynağında haberle ilgili 45 dakikalık bir belgesel bulunmaktadır. Bu röportajdaki kadınların hayatlarını ve Lübnan’da ki günlük yaşamlarını daha yakından görmek için belgeseli izlemenizi tavsiye ediyorum. 

Harita Fotoğrafının Kaynağı: http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/suriyeliler-lubnana-akin-ediyor

Kaynakhttp://www.aljazeera.com/programmes/aljazeeraworld/2015/09/lebanon-mother-refugees-150909083042413.html

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir