Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / ANGELA MERKEL TÜRKİYE’DE AVRUPA’NIN SINIRLARINI GÜÇLENDİRMEYİ GÖRÜŞÜYOR

ANGELA MERKEL TÜRKİYE’DE AVRUPA’NIN SINIRLARINI GÜÇLENDİRMEYİ GÖRÜŞÜYOR

Alman Şansölyesi Angela Merkel; Avrupa Birliği, komşusuyla Suriye’deki savaştan Avrupa’ya doğru kaçan mülteciler için topraklarında daha büyük bir alan oluşturmasını görüşürken 18 Kasım Pazar günü Türkiye’ye kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Merkel, resmi olarak 2005’te başlatılan ve an itibariyle ölü bir noktada olan Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde bir hızlanma olması konusunda bir ilerleme elde edildiğini kaydetti. Şansöyle, vizelerin kolaylaşmasını sağlayan ekonomik ve parasal fasılların açılmasını görmeyi arzu ediyor.

Merkel, daha öncekinde otoriter bir dönüşle Cumhurbaşkanı’nın siyaseten hayatta kalmasını sağlayan yasama seçimlerine iki hafta kala İslami-muhafazakar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme Ankara’daki şaşaalı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşmedi. Birçok kaynak bu konuda, Merkel’in rahatsızlığına atıfta bulundu. Ancak İstanbul’daki görüşmenin fotoğrafları Erdoğan’ın imzası haline gelen Neo-Osmanlı tulumbalarından izler sunuyordu. 

Bu görüşme, Avrupa Birliği zirvesi sırasında Türkiye’yle geçici anlaşmanın kabul edilmesinden üç gün sonra gerçekleşti. Merkel, daha sonra Türkiye’ye AB devletleri tarafından Pazar günü yeniden artırılan, ödeme tarihi ve koşulları henüz belli olmayan üç milyar euro yardım yapılmasına da atıfta bulundu. Perşembe günü, Merkel, Türkiye’de ‘verilen sözlerin güvenilir olup olmayacağını’ kontrol etmeyi ummuştu. Türkiye, hali hazırda 2 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor ve sınırındaki savaş nedeniyle dengeleri bozulmuş durumda.

Uçurumun Kıyısında Türkiye

Cumartesi günü, Almanya’nın Köln kentinde, mültecilerin karşılanması ile ilgili etkinlikleriyle bilinen Köln Belediye Başkan Adayına karşı yapılan bıçaklı saldırı, bu yıl 800.000’den fazla sığınmacının beklendiği ülkede tansiyonu artırdı. Ağır yaralanan ve hastaneye kaldırılan aday Henriette Reker, Pazar günü oyların %52’sinden fazlasını alarak yeni Belediye Başkanı seçildi. Pazartesi günü, kuruluşunun ilk yıldönümünde İslamofobik hareket Pegida, kalesi Dresden’de dev bir yürüyüş yapacak. 

Merkel’in ziyareti Türkiye’de tarihi bir siyasi kriz zamanında gerçekleşti. Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), onu Haziran’daki Genel Seçimler’de reddeden mutlak çoğunluğu geri kazanmaya çalışıyor. Erdoğan, PKK ile askeri çatışmayı tekrar başlatmıştı. Siyasi tansiyonlar daha kötüye gitti ve bu bağlamda, 10 Ekim’de iki bombalı saldırı Ankara’da, Kürtlerin yanında olan 102 göstericiyi öldürdü: bu Türk tarihindeki en büyük terörist saldırısı.

Yazın AKP ile bir koalisyon hükümeti kuramayan muhalefet partileri, AB ile anlaşmaya yönelik çok az açıklamada bulundu. Bu, ülkenin geleceği için uzunca bir süre zahmetli olabilir.

Vizelerin Sınırlı Şekilde Açılması

Erdoğan ile görüşmesinden sonra, Merkel; Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girişinin adaylığı sürecinde yeni bir dinamizm yaşanacağını savundu. Bu, uzun zamanlar Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girişine karşı çıkmış bir lider için büyük bir taviz. Ekonomik ve parasal görüşmelerin bir faslını açmak, Merkel’in dediğine göre, Schengen serbest dolaşım bölgesine taşınmayı uman Türkler için vize sistemi serbestisi konusunda çalışılmasına da izin verecek. Perşembe günü, Avrupa liderleri; gelecek vize ödüllerinin katı şekilde çerçeveli kalması ve mümkün olduğunca iş ve öğrenci vizesi olarak sınırlandırılması konularında ısrar etmişlerdi.

Merkel ile görüşmesinin çıkışında mültecilerle ilgili olarak Davutoğlu, ‘Maalesef, Türkiye, bu yükü destekleme konusunda uluslararası topluluk tarafından yalnız bırakıldı’ şeklinde bir açıklamada bulundu. ‘Şimdi daha iyi bir yaklaşımın olacağı konusunda tatmin olduk. Paylaşımda kaydedilen ilerleme çok önemli’. Ankara daha önce Avrupa’nın bütçe konusundaki ‘planını’, ilk yıl, mültecilerin karşılanması için en az üç milyon euronun finanse edilmesi gerektiğini öne sürerek ‘kabul edilemez’ bulmuştu. Suriye’deki savaş sırasında sınır kapılarını mültecilere açma politikası izleyen Türkiye, bu kriz için, şimdiye kadar yedi miltar euro harcadı. Merkel ve Davutoğlu, Suriye rejim güçlerinin ilerlediği Halep Bölgesi’nden (Türkiye’yle sınır ili) gelebilecek yeni bir Suriyeli mülteci dalgasından endişeliler. 

Kaynak: http://www.lemonde.fr/europe/article/2015/10/19/angela-merkel-negocie-en-turquie-pour-renforcer-les-frontieres-europeennes_4791947_3214.html?xtmc=elections_turquie&xtcr=7

Çeviren Hakkında

Efecan Özek

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir