Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / ANATOLY AKSAKOV’UN CEVAPLARIYLA 2020 YILINA KADAR RUSYA EKONOMİSİNDEN NELER BEKLENEBİLİR?

ANATOLY AKSAKOV’UN CEVAPLARIYLA 2020 YILINA KADAR RUSYA EKONOMİSİNDEN NELER BEKLENEBİLİR?

Hükümette önümüzdeki üç yıl için fonların dağılımı konuşulmaktadır. Ana mali belge, 2018-2020 yıllarındaki planlamaya göre endüstriyel büyümeyi desteklemelidir. Önemli sübvansiyonlar yerli ürünlerin ihracatına yönelirken en yüksek yatırımların ise doğrudan ulaşıma yapılması bekleniyor. Ulaşım konularına neden bu kadar dikkat ediliyor? Yatırımcılar kimlerdir ve Rusya ekonomisinin gelişimine yatırım yapmaya ne ölçüde hazırdır? GSYH büyümesi üzerine beklentiler ne düzeydedir? Bu soruları Devlet Duma Komitesi Finansal Piyasalar Başkanı Anatoly Aksakov, özel bir röportaj ile “Pravda.ru” ya cevaplamıştır.

-Önemli miktarda fon, geleneksel olarak, ulaşıma ayrılmıştır. Bunu neyle ilişkilendiriyorsunuz?

-Bir sermaye olarak yoğun olan ulaştırma altyapısı, açık bir şekilde devletten çok fazla destek gerektirir. Geleneksel olarak devlet; Rus demiryolları inşası ile onarımının yanı sıra yeni yol yapımı için destek sağlamaktan, limanlardan, nehir yönetiminden de sorumludur. Bütün bunlar devlet tarafından finanse edilmektedir. Bu nedenle diğer sektörlere kıyasla bu alana ayrılan fonların oranı her zaman daha fazladır.
– Yatırım etkinliği, ekonomik büyümenin önemli bir bileşenidir. Şu anda Rus ekonomisinde yatırım düzeyini nasıl değerlendiriyorsunuz? Gelişmeler nelerdir?

-Şimdiye kadar, ne yazık ki, biz halsiz yatırım sürecini görüyoruz. Son iki yıldır gayrimenkullere yatırımda azalma var. Bu yıl, azalış bir damla düştü. Bunun bir düşüş olmadığını ancak önceki döneme kıyaslayınca artış da olmadığını söyleyebiliriz. Biz, GSYH’nin yükseldiğini ve aynı zamanda birçok şirketin çeşitli projelere yatırım yapmaya başladığını gördükçe yatırımın canlanmasını bekliyoruz. Büyük beklentiler, gelecek yılın başından itibaren başlayacak olan “Fabrika projesi” ile ilişkilidir. Bu bağlamda, biz sadece altyapıda değil aynı zamanda sanayi, tarım projelerine yatırımlarda da bir dalgalanma bekliyoruz. Bu nedenle önümüzdeki yıla iyimser bakıyorum. Ben cari yılın son döneminde düşük taban verilen talebin bile önemli ölçüde artırılabileceğini varsayıyorum.
-Daha önce ise, Rus GSYİH büyümesi için görünümle ilgili bazı ekonomistler şüpheciydi, ama şimdi finansal kurumlar kitlesel tahminleri iyileştirmeye yönelik revize etmektedir. Böyle bir senaryoda, iç ekonomik gelişmenin itici gücü neydi?

-Her şeyden önce iç şoklara karşı ekonominin ve tüm işletmelerin adaptasyonuydu. Adapte olunca her şeyin o kadar da kötü olmadığını, işlerin yürüyebileceğini anlaşılıyor. İşleri yürütebilmek için ise yatırım yapılmalı. Ana neden budur. Artı hükümet tarafından alınan önlemler vardır. Belki istendiği kadar büyük değildir, ama yine de altyapı projelerini finanse etmektedirler ve bunlar bilinmektedir. Örneğin Moskova’da inşa edilen 4.halka gibi.
Moskova’dan Kazan’a daha sonra Yekaterinburg’a ulaşan bir demiryolu karayolu inşaatı projesi var. Şimdi tasarım çalışmaları başlatıldı. Makroekonomi öyle bir düzenlendi ki, iç kaynakların kendini mobilize etmesine ve kendisinden ifade edilmesine bağlı olarak her düşüşten sonra bir yükseliş yaşanmaktadır. Bu nedenle artık daha pozitif bir durum söz konusudur. Bu yıl büyüme oranı %2 civarı beklenirken, gelecek yıl büyümenin %3-4 olacağını ifade etmem gerekir.
– Proje finansmanında kamu-özel ortaklığı eğilimini gelişmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Böyle bir araç aktif ekonominin büyümesine katkıda bulunacak mı?

-Bunun önemli bir alan olduğunu düşünüyorum. Çünkü devlet gerekli projelerde yer alınca, iş risk almaya da krediye de hazırdır. Şimdi “Fabrika Projesi” başlatılması planlandı. Basitçe söylemek gerekirse bölgelerde, görevleri Vnesheconombank’ın geliştirdiği projeleri alıp standartlara ulaştırmak olan uzman görevliler olacak. Sonrasında zaten kredi kuruluşlarının, özel emeklilik fonları ve diğer mali kurumların kaynaklarını birleştirerek finanse edilebilir. Bu duruma göre, bu büyük bir sinerjik etki verebilir.
Bu projeleri finanse etmek için bugün ilk okumada incelenecek olan Kredi Kanunu, mali kurumların çeşitli araçlarını entegre etmeye daha aktif bir şekilde yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://www.pravda.ru/economics/18-07-2017/1342355-budget-0/

Çevirmen Hakkında

Zelina Çeper

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir