Ana Sayfa / Çeviriler / Makale Çevirileri / Amerika Bir Gerontokrasi Haline Geldi ve Bu Durum Değişmeli
tesa çeviri amerika

Amerika Bir Gerontokrasi Haline Geldi ve Bu Durum Değişmeli

Kongre temsilcilerinin yaş ortalaması 59, liderlerin ise 70-80 arasıdır. Temsil ettikleri kesimi yansıtan milletvekillerine ihtiyacımız var.

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerontokrasi sorunu vardır.

Bu, Yargıç Brett Kavanaugh’un yüksek mahkeme adaylığıyla ilgili son duruşmalarda açıkça görüldü. Bu sırada, Senato’nun yargı komitesi başkanı 85 yaşındaki Chuck Grassley, iddia edilen suçlardan dolayı cevap vermek zorunda kaldığı için Kavanaugh’dan özür diledi.

Bir zamanlar 30 yaşın üstündekilere güvenmemeyi deklare eden nesil, şimdi 70’in hemen altında olan kişilere güveniyor ve bu her iki siyasi parti için de geçerli.

Donald Trump 72 yaşında, Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell 76 yaşında ve Cumhuriyetçi senatör Orrin Hatch 84 yaşında. Beyaz Saray sözcüsü Paul Ryan ise yalnızca 48 yaşında ve kasım ayında emekli olmaya hazırlanıyor. Onun yerine kimin geleceği ise muamma.

Meclis’in eski sözcüsü Nancy Pelosi, 78 yaşında, Senato yargı komitesi üyesi Dianne Feinstein ise 85 yaşında. Dahası, Demokratların cumhurbaşkanı adayı olacak iki yarışmacı Bernie ve Elizabeth Warren, sırasıyla 77 ile 69 yaşında.

Ancak grileşen yalnızca liderlik değil. Kongre temsilcilerinin ortalama yaşı 1981’den beri artmaktadır. 2001’de 55; 2011 yılında 58, ve şimdiki kongrede ise 59. Genellikle, kongre temsilcileri, seçmenlerinden 20 yaş daha büyük.

Herkesin aklındaki soru ise “Amerikanın yaşlanan parlamentosunun ardında ne var?

Makul olabilecek bir sebep ise demografi. Yaşlı kadınlar büyük bir nüfusu oluşturuyor. Fakat yalnızca onlar değil, yaşlıların genel olarak oy kullanma isteği daha yüksek. Bu yüzden Kongre’nin, en aktif oy veren kesime benzemesi gayet normal.

Dahası, işten ayrılma avantajı var. Amerikalıların çoğu temsilcilerini sevmediklerini iddia ediyor fakat görevliler neredeyse her zaman seçimi yeniden kazanıyorlar, bu da zaman içinde yaşlı bir Kongre oluşturuyor.

Bu durum şüphe götürmeyecek şekilde devam edecek ve belki yaşam süresinin uzaması ile ilişkili olarak, daha kötüye gidecek.

İbrani peygamber’in söylediği “kadim bilgelik; günlerin uzunluğunu anlama ile olur” sözü nörobilimcilerin onayladığı bir öneridir. Fakat şu bir doğrudur ki, asıl problemler ortalama yaşlarda bulunan (38 yaş) bir Amerikalıların kendilerinden daha yaşlı temsilcilere sahip olmasından kaynaklanıyor.

Birincisi, zihinsel bozulma var. Son yıllarda uzmanlar, 1988’de görevden 77 yaşında ayrılan eski cumhurbaşkanı Ronald Reagan’ın, erken bunama belirtilerini gösterip göstermediğini sorgulamaya başladılar. Benzer sorular Trump hakkında da öne sürüldü. Açıkçası, hiçbir ulus, muazzam ölçüde uluslararası otoriteye sahip olan bir kimsenin, çağımızı tanımlayan karmaşık meseleler karşısında karara varamayan bir lidere sahip olmak istemez.

Asıl hayati olan ahlaki boyuttur. Yaşlı liderler yaptıkları seçimler ile gelecek nesiller için kararlar alırlar. Genç liderler muhtemelen iklim değişikliği, sıcak havaların, artan deniz seviyelerinin ve azalan gıda üretimi gibi ileride yüzleşecekleri problemleri, yüzleşmeyecek olanlardan daha fazla önemser.

Ayrıca, ölüm, siyasi liderleri rahatsız ediyor. Bu korku, Sovyetler Birliği’ni 1980’lerin başlarında, Komünist partinin en az üç genel sekreterinin – Leonid Brezhnev, Yuri Andropov ve Konstantin Chernenko- art arda ölmesiyle hızlandı.

Fakat belki de en önemli problem, gerontokrasilerin ulusal politikayı belirleyen “küçük elitlere” yeni fikirlerin girmesini engellemesidir.

Gerontokrasi’nin sonuçları geçen Nisan ayında, Orrin Hatch’in Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e şirketin nasıl para kazandığını sorduğunda netleşti. Bu türden bir cehalet, büyük teknolojileri koruyan politik bir perde sağlıyor ve tekelleri cesaretlendiriyor. Beklenmedik bir şekilde, eski politikacılar çoğu kez politik genel görüşler ile ilgilenmiyorlar. Bu durum, 85 yaşındaki Grassley’in, Kavanaugh’un lisede cinsel ilişkiyle suçlanması olayında, “onun gençken ne yaptığıyla ilgilenmediğini” açıkladığı zaman ortaya çıktı.

Bu arada, Demokrat Parti, 2016 seçimlerinde 69 yaşındaki eski cumhurbaşkanlığı adayı Hillary Clinton gibi yaşlılar ile kayıp X kuşağını geçmiştir. Demokratlar, liderliğin istikrarlı bir şekilde yönlendirilmesini sağlamak için komite başkanlıklarına süre sınırı koyan Cumhuriyetçi meslektaşlarının aksine, gerontokrasi için hiçbir şey yapmadılar. Gerçekten de, Demokratların yaş ortalaması, Cumhuriyetçilerden yaklaşık on yıl daha fazla.

Amerika’nın gerontokrasi sorununu nasıl çözebiliriz? En basit çözüm, gençlerin oy kullanmasını kolaylaştırmaktır. Otomatik seçmen kaydı, oy kullanma yaşının düşürülmesi, lise ve üniversitelerde oy verme yerlerinin artırılması, oy pusulasının kolay okunur hale getirilmesi ve seçim gününün tatil ilan edilmesi gençlerin katılımını artıracaktır. Genç liderlerin temsilci, daha yaşlı politikacıların danışmanlık rolü üstlenmelerini sağlayan kurumlar oluşturmayı bile düşünebiliriz. Bu tür düzenlemeler daha önce vardı; Örneğin, John F. Kennedy, Küba füze krizi sırasında Dwight D. Eisenhower’a başvurdu.

En azından, siyasi partiler, örgütlerine gençlerin katılımını artırmak, yeni liderlik kadroları geliştirmek ve insanları emekliliğe ayırmak için daha işlevsel çabalar gösterebilir.

Bilgeliğin, yaş ile oluşan ve siyasi seçimler için vazgeçilmez bir şey olduğu doğrudur. Ama temsil ettikleri insanlar gibi olan liderlere de sahip olmalıyız. Sonuçta, bugün yapılan kararların sonuçlarıyla yarın ilgilenecek olan bizleriz.

Kaynak: https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/oct/06/congress-senate-house-age-problem

Çevirmen Hakkında

Mert Öbek / TESA İngilizce Çevirmeni

Nişantaşı Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir