Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / ALTIN TAŞIYAN KAYIP NAZİ TRENİ SONUNDA BULUNDU MU? İKİ DEFİNE AVCISI ÖYLE DÜŞÜNÜYOR

ALTIN TAŞIYAN KAYIP NAZİ TRENİ SONUNDA BULUNDU MU? İKİ DEFİNE AVCISI ÖYLE DÜŞÜNÜYOR

Gizemli altın yüklü tren define avcıları tarafından Polonya da bulunmuş olabilir. 2. Dünya savaşının sona yaklaşılan günlerinde iddiaya göre iz bırakmadan kaybolan altın taşıyan efsanevi hayalet Nazi treni hikayesi yeni bir beklenmedik gelişmeye büründü.Değerli metaller taşıyan zırhlı bir tren için Polonya’da iki adam bölge konseyine bir bulucunun (finder’s claim) iddiasını sundu.İddia Polonya’nın Güneybatı kasabası Walbrzych’da kayda geçirildi ve 70 yıllık söylentileri, miti ve anlamsız hazine avlarını hayalet tren için sonlandırabilir.

Yerel medya raporlarına göre iki davacı (claimant), biri Polonyalı biri Alman, silah platformlu 500 adım uzunluğunda zırhlı bir tren ve değerli metal eşyası bulduklarını söylediler.Çünkü Polish hukuku kapsamında hazine bulucuları, bulduklarının değerinin %10’una el koyabilirler.İnanılıyordu ki savaşın sonuna doğru, Wroclaw şehri üzerine kızıl ordu karanlığı çökerken, Naziler bir treni altınla ve diğer hazinelerle doldurdu ve onu güney-batıya gönderdi. “hukukçular, ordu, polis ve itfaiye bununla uğraşıyor.” Marika Tokkarska, Walbrzych bölge konseyinden bir görevli, Reuters’a şöyle anlattı:“ daha önce bölge de hiç kazı yapılmadı ve ne bulabileceğimizi bilmiyoruz.”

Yerel efsaneye göre, tren şimdiki Polonya-Çek sınırı arasında kalan dağları geçtikten sonra kayıplara karıştı.“ bölge de aslında iki tane altın tren hikayesi var.” Joanna Lamparska, yerel bir tarihçi, Radio Wroclaw’a konuştu.“ birinin dağın altında olması gerekiyor diğeri ise Warbrzych civarında bir yerlerde. Ama hiç kimse böyle trenlerin varlığını doğrulayan belgelere dayanan kanıtı görmedi.”

Naziler üçüncü Reich tarihinin en büyük inşaat projelerinin birisi olan şimdi Polonya’nın da bulunduğu güney-batı dağlarına kilometrelerce uzunluğunda tünel kazdığını diğer tarihçiler belirtiyor.Tünellerin neden açıldığı muammadır ve hayalet trene inanan bazıları Almanların gizli demir yolu depoları kazmış ve onlardan birini yağmadan uzak tutmak için saklamış olabileceklerini tartışıyorlar. Yüklerin değeri aynı zaman da trenin belgeleme eksikliğini de açıklayabilir. Çünkü Almanlar yazışmadan önce gizliliği sağlamış olabilirlerdi diye söylüyorlar.

Altınların nasıl Nazilerin mülkiyeti olduğu da belirsizliğini sürdürecek. Hazine Nazilerin anıtsal savaş zamanı yağma çılgınlığı ile bağlantılıdır ki müzeler ve özel sanat çalışmalarının yapıldığı evler de soyuldu. Walbrzych yerel yönetimi belli bulguların konumunu vermek ve davacıları ortaya çıkarmak için sorulan sorular haricinde konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Çünkü mayınlar ile tuzak kurulmuş olabilir.

Taduesz Slowikowski, kayıp treni bulmaya çalışan bir hazine avcısı, Güney Polonya’daki iddia edilen bulgunun hala hazineyi içerdiğinin şüpheli olduğunu söyledi. ”Treni bulmuş olabilirler ama altını değil.” Radio Zet’e, Polonyalı bir ulusal radyo istasyonu, anlattı.

Çevirenin notu: Auschwitz kampında , en büyük nazi toplama kampı, yaşanan vahşetin bir örneği olabilir bu tren belki de Polonya’da ki kamplarda öldürülen insanlara ait olabilir ki çok büyük bir olasılık ki Mazower karanlık kıta adlı eserinde toplama kamplarından trenler dolusu altın geldiğini yazar. Bu konuyla alakalı tanık ve arşiv – Auschwitz den artakalanlar – , Giorgio Agamben, dipnot yayınlarını okuyabilirsiniz.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/germany/11812174/Has-a-lost-Nazi-ghost-train-carrying-gold-finally-been-found-Two-treasure-hunters-think-so.html

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir