Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Almanya Terörle Mücadele İçin Türkiye’ye Yardım Sunuyor

Almanya Terörle Mücadele İçin Türkiye’ye Yardım Sunuyor

Şu sıralar ikili ilişkilerin çok iyi olmadığı aşikar. Almanya, NATO ortağı olan Türkiye’nin, demokrasisinin zayıflamış olmasına endişe ile bakıyor. Ancak terör karşısında tüm farklılıkları geri planda bırakıyordu.

Başbakan Angela Merkel, İstanbul’daki saldırılardan sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Almanya’nın desteğini ve terörle mücadelede işbirliği sundu. Erdoğan ile yapılan bir telefon görüşmesinde Başbakan’ın Berlin’deki hükümet sözcüsü, Merkel’in “insanlık dışı saldırı”da hayatını kaybedenler için üzüntüsünü dile getirdiği aktarıldı. Başbakan ve Cumhurbaşkanı terörle mücadele konusundaki işbirliğini yoğunlaştırmayı kabul etmişti.

Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier da bu saldırıdan dolayı çok sarsıldıklarını ve “Biz bu terör saldırılarını şiddetle kınıyor ve Türk ortaklarımızla birlikte yas tutuyoruz.” diyerek tepkilerini ifade ettiler.

İstanbul İçin Seyahat Uyarısı

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ‘şaşkın’ olduğunu ve Türkiye’nin acısını paylaştığını ifade etti. Almanya Dışişleri Bakanlığı, İstanbul’daki vatandaşlarını otel ve konaklama yerlerinde kalmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Cumartesi akşamı Türk metropolündeki çifte saldırıda 9 sivil vatandaş ve 30 polis olmak üzere toplamda 39 Türk vatandaşı şehit olmuştu. 150’den fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırıların sorumluluğunu aşırılık yanlısı grubu “Kürdistan Özgürlük Şahinleri” (TAK) üstlendi. Örgütün internet sitesinde, organizasyonun, yasaklanan “Kürdistan İşçi Partisi” PKK’nin lideri Abdullah Öcalan’ın hapis cezasına ve Türkiye’nin güneydoğusundaki bulunan Kürdistan’daki askeri güçlere ithafen yapıldığı yazıyordu.

Erdoğan’ın Suçlamaları

Türk Hükümeti “Kürdistan Özgürlük Şahinleri”’ni (TAK), PKK’nın parçalanmış bir grubu olarak görüyor. Ancak güvenlik uzmanları için iki örgüt arasındaki bağların ne kadar yakın olduğu tartışmalıdır. Erdoğan, federal hükümeti yasak olan PKK’ya karşı Almanya’da gerekli önlemleri almadığından dolayı defalarca suçladı. Türkiye Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz Kasım ayında, Almanya’nın “teröristler için bir liman” haline geldiğini ifade etmişti.

Erdoğan, İstanbul’daki çifte saldırıyı gerçekleştiren teröre karşı, basın toplantısında bir meydan okuma ile cevap verdi. “Biz ve milletimiz terör belası ile sonuna kadar mücadele edeceğimizden emin olabilirsiniz. Bu saldırının failleri “yüksek bir bedel ödeyecek” dedi.

Muhafazakar İslamcı AKP ve muhalefet partileri CHP ve MHP, ortak bir bildiri ile vatandaşlarını birlik ve beraberliğe davet ettiler. Kürt yanlısı HDP de saldırıyı kınadı. Saldırının gerçekleştiği mekanda, İstanbul’daki Beşiktaş Stadyumu önünde PKK’ya karşı gösteriler yapıldı.

Anayasa Reformu Meclis’te

Saldırılar, AKP’nin Cumhurbaşkanının yetkilerini önemli ölçüde genişletecek olan tartışmalı anayasa reformunu Meclis’e sunmasından bir kaç saat sonra gerçekleşti. Muhalefete göre bu reform, her şeyden önce Erdoğan’ın kişisel gücünü arttırmayı hedefliyordu. Ancak hükümet, ülke istikrarını sağlamak için Başkanlığın yeniden değerlendirilmesinin gerekli olduğunu savunuyor.

Kaynak: http://www.dw.com/de/deutschland-bietet-t%C3%BCrkei-hilfe-im-anti-terrorkampf-an/a-36730313

Çeviren Hakkında

Esra Sümeyra Bilgin

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir