Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Avrupa / Alman Silahlı Kuvvetler – Misyonu TÜRKİYE’NİN “TORNADO” KEŞİF KAYITLARI ŞANTAJI

Alman Silahlı Kuvvetler – Misyonu TÜRKİYE’NİN “TORNADO” KEŞİF KAYITLARI ŞANTAJI

Spiegel Online bilgilerine göre Türkiye, Alman Silahlı Kuvvetleri’ni(Bundeswehr), Suriye ve Irak’taki keşif kayıtlarını aktarması yönünde zorluyor. Bundan Rusya da yararlanabilir- Federal Hükümet şantajdan bahsediyor.

Başbakan Angela Merkel’in Türkiye gezisinin hemen öncesinde, Berlin ve Ankara arasında İncirlik Hava Üssü ile Alman Silahlı Kuvvetleri’nin “Tornado” keşif jetleri konusunda yeni bir anlaşmazlık oluştu. Yine Spiegel Online bilgilerine göre, Türkiye, her gün Suriye ve Irak’tan uçmakta olan Alman jetlerinin keşif sonuçlarına doğrudan erişmeye çalışıyor.

Bugüne kadar, Alman Silahlı Kuvvetleri, yüksek çözünürlüklü imgeleri Türkiye’nin Kürtlere karşı mücadelesinde kullanamaması için sansürledi. Türkiye, Suriye ve Irak misyonlarında uluslararası koalisyonun resmi bir parçası olsa da, Ankara da kendi başına Kürtlerin ayrılıkçı birimleriyle uğraşıyor.

Hiçbir surette Ankara’nın, Alman keşif kayıtlarından yararlanıp, Kürtlere yönelik saldırılarda kullanılması ve bunun sonucunda Türkiye’nin düşman ve koalisyonun önemli bir müttefiki olarak görülmesi istenmiyor. Federal hükümet, bu dışlama maddesini de yabancı misyon görev süresine dahil etmişti.

Ancak Ankara artık bunu kabul etmek istemiyor: Son birkaç gündür Alman Diplomatlar, üst düzey Türk askeri tarafından tehdit ediliyorlar, Türkiye’nin Tornado’ya ait resimlere erişimi yoksa, Alman Silahlı Kuvvetleri’nin Türkiye tabanındaki gerekli yatırımları da onaylanmayacak.

2016 baharından bu yana, Türkiye’nin güneyinde altı Alman “Tornado” gözetim jetinin konuşlandırılması yapıldı. Suriye ve Irak üzerinden uçuşlar yoluyla uluslararası koalisyonun,  “İslam Devleti” (IS) aleyhinde kullanabilecek yüksek çözünürlüklü kayıtlar sağlanıyor. Bu kayıtlar da başarılı hava saldırılarını değerlendirmeye ve ABD liderliğindeki ittifakın İslam Devleti’ne karşı kullanılmasına yarıyor.

Ankara’daki Alman Büyükelçiliği’nden yazılan bir raporda, anlaşmazlık belgelendi: Genel Sekreterlik’teki dış ilişkilerden sorumlu Türk genelkurmay başkanı Duman, Yeni Yıl’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’ni 20 Ocak’ta kabul ettiği sırada şunları belirtti: “Alman inşaat önlemlerinin onaylanması, ancak ‘Tornadoların’ Alman keşif kayıtlarının gelecekte doğrudan Türkiye’ye gönderilmesi sonucu mümkün olacak.”

Erdoğan’ın Danışmanı Baskı Yapıyor

Büyükelçilik bu manevrayı açıkça bir şantaj olarak değerlendiriyor. Dışişleri Bakanlığı’na gelen bildiride, Türkiye’nin, Alman keşif sonuçlarına erişebilmek için İncirlik’teki yatırımları bir “yetkilendirme kolu” olarak kullanacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dış Politika danışmanı da bunu yeni yıl resepsiyonunda bir kez daha Alman Büyükelçisi Martin Erdmann’a karşı doğruladı.

İncirlik’e yapılan bu yatırım, Alman Silahlı Kuvvetleri için aciliyet gerektiriyor. Aylarca milyon avroya, Alman Tornadolar için ayrı bir havaalanı, bir mobil komuta sonrası ve askerler için katı konaklama olanakları planlandı. Başlangıçtan itibaren Türkiye ile müzakereler zordu, ancak aşikar olan şantajla anlaşma yapabilmek mümkün görünmüyor.

Federal Hükümet için, anti-İslam Devleti Misyonu’na yine de Türkiye’den devam edip edemeyeceği sorusu gündeme geliyor. NATO Ortakları’nın, Alman üyelerinin ziyaretlerini reddetmeleri nedeniyle, 2016 sonbaharında zaten tartışmalar yaşanmıştı. O zaman Türk Hükümeti, Federal Meclisin Ermeni kararı konusunda öfkeliydi. Ancak yoğun diplomatik çabalar sonucu çatışma ortadan kaldırılabilmişti.

Yarım yıl sonra durum daha da karmaşıklaştı. Bu sırada Türkler Suriye’deki operasyonları için Rusya ile işbirliği yapıyorlar. Sonuç olarak Alman keşif kayıtları, yalnızca Ankara’yı, Türklerin Kürtlere karşı mücadelesini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda Vladimir Putin’in ordusuna da ulaşır. Kremlin,   Suriye lideri Beşar Esad rejimini açıkça desteklemektedir.

Dolayısıyla Savunma Bakanlığı’nda, Türkiye’nin dileklerini yerine getirmenin bir olanağı yoktur. Belki orada, Başbakan Erdoğan’la yapacağı görüşmelerde Başbakan Merkel,  yeni bir tırmanışı önleyebilir. Merkel, Perşembe günü Türkiye’ye gidecek. Üye ziyaretleri konusundaki tartışmadan bu yana biliniyor ki, Ankara ile olan görüşmeler sadece üst düzeyde tartışmalara yol açılmasına yardımcı oluyor. Eğer bu gerçekleşmezse, Bundeswehr (Alman Silahlı Kuvvetleri), İncirlik’e yönelik alternatif düşünmelidir.

Öte yandan Yeşiller Muhalefeti, misyon için daha fazla tavizler istediğini reddetti. Yeşiller savunma uzmanı Agnieszka Brugger, Salı günü yaptığı açıklamada: ” Bundan sonraki yüzsüz şantaj denemesine karşı yalnızca tek bir tepki olabilir, o da Alman Silahlı Kuvvetleri’nin Incirlik’ten çekilmesidir.” dedi.

Brugger, Federal Hükümeti Ankara ile daha fazla anlaşma konusunda uyardı: Erdoğan’a yapılacak her türlü imtiyaz, onları sadece daha fazla talebe teşvik edeceğini belirtti.

 

Kaynak: http://www.spiegel.de/politik/ausland/bundeswehr-tuerkei-will-tornado-aufklaerungsbilder-erpressen-a-1132499.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter&utm_campaign=derspiegel#ref=rss

Çevirmen Hakkında

Esra Sümeyra Bilgin

İstanbul Üniversitesi 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir