aile içi şiddet
Kaynak: Roos Koole / Getty Images

Aile İçi Şiddetin Arttığı Yerler

Berlin, Haziran ayında yüzde 30’dan fazla vaka kaydetti; Bremen’deki kadın sığınma evleri aşırı kalabalık. Korona krizinde birçok yerde aile içi şiddet arttı. Bununla ilgili sorun, ihbarda bulunma davranışıdır.

Uzmanlar önceleri korona krizinin aile içi şiddeti teşvik edebileceği konusunda uyardılar. Federal Aile İşleri Bakanlığı’na göre, Almanya için henüz Kasım ayında güvenli bir genel tablo olacak. Ancak Münih Teknik Üniversitesi’ndeki bilim insanları, karantinadaki ve akut finansal endişeleri olan kadınların kriz sırasında daha fazla şiddet yaşadıklarını önceden keşfettiler.

Alman Basın Ajansı’nın federal eyaletlerdeki sorumlu bakanlıklar ve yetkililer arasında yakın zamanda yaptığı bir araştırma, korona krizinin başlamasından bu yana bazı federal eyaletlerde daha fazla aile içi şiddet vakasının kaydedildiğini doğruladı.

İlk sayılar Almanya’daki genel durum için karışık bir tablo çiziyor. Resmi organlara göre, bu aynı zamanda birçok insanın henüz dışarı çıkış ve temas kısıtlamalarında şiddeti ihbar etmediği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Bir Bakışta Eyaletler

  • Adliye ve adli tıbba göre, Berlin’de evde şiddet eylemlerinde önemli bir artış oldu. Berlin şiddet koruma kliniği 2020 Haziran’ındaki azalma zirvesinde örnek olarak Haziran 2019’a kıyasla vakalarda yüzde 30 artış gördü. Başlangıçta, yetkililer çıkış ve temas kısıtlamaları sırasında daha az vaka kaydetmişlerdi, bu da kimsenin kapıdan dışarı çıkmamasından kaynaklanıyor olabilirdi. Hareket hızı ile birlikte vaka sayısı da hızla arttı.
  • Hamburg’da Ocak’tan itibaren Haziran 2020’ye kadar olan süreçte polis şiddet ilişkisi alanında (2252) bir önceki yılın aynı dönemine (1812) göre daha fazla sayıda suç kaydetti. Bu alandaki suçlar sıklıkla gecikmeli olarak bildirildiği için dava sayısının artmaya devam etmesi beklenmektedir. Bu nedenle polis suç istatistiklerinin yıllık değerlendirmesi sadece güvenilir sonuçlar verir.
  • Yargı biriminden alınan bilgilere göre, savcılık tarafından alınan “aile içi şiddet” alanındaki dava sayısı Bremen’de görülememektedir. Bununla birlikte, sağlık senatörüne göre, kadın sığınma evleri Haziran ortasından bu yana yükselen bir talep görmektedir: Yerlerin doluluk oranı şu anda yüzde yüzün üzerindedir.
  • Mecklenburg-Batı Pomeranya’da, polis Mart-Mayıs 2020 aylarında aile içi şiddet ile ilgili olayları ve suçları bir önceki yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde daha fazla kaydetti. Rostock’daki kadın koruma evinde, bir hosteldeki ek yerler yoluyla kısa süreli aşırı kalabalık telafi edildi.
  • Bununla birlikte, Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletlerinin iki eyaleti, aile içi şiddet ile ilgili olarak azalan rakamlar bildirmiştir. Aşağı Saksonya Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı gibi, dava sayısı Mart ayından Mayıs ortasına kadar olan aylarda yüzde 11,7 azaldı. İçişleri Bakanlığı’na göre, Kuzey Ren-Vestfalya’daki rakam yüzde 21 idi.
  • Schleswig-Holstein’daki İçişleri Bakanlığı, salgının ihbar etme davranışı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğuna dikkat çekti: Son birkaç ay içinde okul, arkadaşlar, akrabalar, doktorlar ve bakıcılar tarafından daha az sosyal kontrol yapıldı. İlke olarak, bildirilmeyen dava sayısının yüksek olduğu varsayılabilir, Saarland Sosyal İşler Bakanlığı da aile içi şiddet vakalarının istatistiki kaydının temelde sadece sınırlı bir ölçüde mümkün olduğunu açıkladı.
  • Bakanlıklara göre, Bavyera, Baden-Wuerttemberg, Hessen ve diğer ülkelerde olduğu gibi, Schleswig-Holstein ve Saarland’da aile içi şiddet vakalarında herhangi bir artış kaydedilmemiştir – veya şu anda anlamlı bir veri bulunmamaktadır.

Benzer bir çevirimiz: #ChallengeAccepted: Türk Feministler, Etiketin Gerçek Anlamını Dile Getiriyor

Kaynak: Der Spiegel