Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Afganlar, Türkiye Sınırını Güvence Altına Almadan Önce Sınırdan Giriş Yapıyorlar

Afganlar, Türkiye Sınırını Güvence Altına Almadan Önce Sınırdan Giriş Yapıyorlar

İngilizce aslından çeviren: Reyyan ESEN

AĞRI, Türkiye – İran sınırından batıya doğru uzanan dağlık bir yolda, 22 yaşındaki Sunnatilla Rasulbek şiddetli yağmurdan geçip Türkiye’de iş ve güvenlik bulmayı umuyor olan on binlerce Afgandan sadece biri.

Bir grup Afgan göçmen, Türkiye’nin doğusundaki Erzurum yakınlarındaki Türkiye-İran sınırını geçtikten sonra ana yol boyunca yürüyor. 12 Nisan 2018

Kuzey Afganistan’daki Mazar-e-Sharif şehrindeki evinden 2.000 km (1,250 mil) uzakta olan Rasulbek, ailesinin destek vermek için İstanbul’un batısına doğru ilerlemeden önce, Türkiye’nin doğusunda biraz para kazanmayı planlıyor.

Türkiye’ye gelen Afganların sayısı, yılın ilk üç ayında, çatışmadan, yoksulluktan ve sınırın yakında kapanabileceği korkusundan 27.000’e ulaştı.

Türkiye’ye sığınan 3,5 milyon Suriyeliye kıyasla rakamları küçük olsa da, gelmekte olan Afgan akını; yüzlerce Afgan’ı Kabil’e geri götüren ve İranla beraber sınırında bir duvar ve sınırın yakınında yeni bir gözetim merkezi inşa eden Türk yetkililerini daha da zorlayacağa benziyor.

Göçmenlerin çoğu, kaçakçılara dağlık sınırın ötesine geçmek için para ödüyorlar – göçmenler bu miktarın genellikle 600 dolar ile 1000 dolar arasında değiştiğini söylüyor. Kırsal alanlarda az sayıda kıyafet ve eşya ile yollarda yürümekte olan gruplara rastlamak mümkün.

Çoğu daha çok genç, henüz yetişkin bile değil.

“Afganistan’da savaş var ve iş yok” diyor Rasulbek, bir sonraki hedefine ulaşmak için yüzlerce kilometre uzaklıktaki Orta Anadolu şehri olan Sivas’a ulaşmaya kararlı.

İKİ DUVAR

İki yıl önce Avrupa Birliği ile imzalanan anlaşma kapsamında Türkiye, Avrupa’ya ulaşmaya çalışan mülteci akışını engellemeye yardım ederek, yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçen tüm göçmenleri ve mültecileri de geri almayı kabul etti.

Suriye sınırında bir duvar inşa ediliyor olması Türkiye’ye güneyden ulaşımı zorlaştırdı. Ancak göçmenler hala doğudan gelmeye devam ediyor. Bu da yüzde 10’un üzerinde olan işsizlik oranı ve yüksek kiralarla karşı karşıya kalan yerli halk arasında kızgınlığa neden oluyor.

Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, İran’dan bu yıl gelen 27 bin Afgan göçmenin Türkiye’ye geçen resmi rakamının, ülkede bulunan Afgan göçmen sayısını tam anlamıyla yansıtmadığını, zira pek çok göçmenin yetkililer tarafından tespit edilemediğini söyledi, geçen hafta Ankara’da düzenlenen bir basın toplantısında “ Türkiye yıllardır milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptıktan sonra, şimdi ülkelerinin kuzeyindeki güvenli bölgelere dönmelerine yardımcı oluyor. Bir ülke olarak Türkiye, diğer ülkelerden gelen mültecilere olduğu gibi Afganistan ve Pakistan’dan gelmekte olan kaçak mülteciler için de aynı önlemleri alacak.”dedi.

Yetkililer, İran ile sınırda inşa ettikleri 144 km (90 mil) duvarın kaçakçılık ve kaçak göçmenlik ile Kürt militanlarının sızıntısını da engellemek için olduğunu söyledi. Duvarın şu anda yarısı inşa edilmiş durumda ve inşaatı bir yıl içinde bitecek.

Göçe ve sığınmacılara destek veren sığınmacılardan olan İbrahim Vurgun Kavlak,“ inşaat bittikten sonra geçmenin zor olacağı endişesi hakim”dedi.

“Afgan mültecilere 30 yıldan uzun süredir ev sahipliği yapan İran’daki  ekonomik sorunlar, burada bulunan Afgan nüfusun Türkiye’ye varmaya çalışmasında ayrıca bir faktör.”

Göçmenler, Tahran’ın Afganlıları İran’dan ülkelerine geri göndermeye hazırlandığına dair bir takım söylentiler duyduklarını söylüyorlar.

İranlı yetkililer Reuters’e, binlerce Afgan’ın son birkaç ay içinde gönüllü olarak evlerine döndüğünü, birçoğunun da Türkiye üzerinden Avrupa’ya gittiğini söyledi.

İran’ın Afgan mültecileri geri adım atmaya zorlayıp zorlamadığı sorulduğunda, üst düzey bir İran İçişleri Bakanlığı yetkilisi şunları söyledi: “Afganistan’da savaş yok. Biz ve Afgan hükümeti, ülkelerine dönüp kendi ülkelerinin inşasına yardım edebileceklerine inanıyoruz.”

SÜRGÜNLER

Afganistan’daki ABD liderliğindeki savaşın (El Kaide’nin 2001’de ABD’ye saldırmasından sonra Afganistan’da savaş açtı) resmi olarak sona ermesinin üzerinden dört yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen şiddet devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, hükümet güçleri ile El Kaide’ye ev sahipliği yapan devrik Taliban güçleri arasında çıkan çatışmalarda 10.000’den fazla sivil öldü ya da yaralandı.

Norveçli Mülteci Konseyi, Afganların dünyadaki en büyük yerinden edilmiş gruplardan biri olduğunu ve yalnızca İran ve Pakistan’da yaşayan üç milyon insan olduğunu söyledi. Örgüt, son iki yılda çatışmanın bir milyondan fazla Afganlıyı yerinden ettiğini belirtti – bu, dünya çapında sığınmacı kabul oranlarının düştüğü bir dönemdi.

Bir hafta önce çoğunluğu genç 591 Afganlı, Türkiye’den Kabil’e bir charter uçağıyla sınır dışı edildi ve diğer yüzlercesi de kaderini beklemekte.

Ağrı ilindeki şehirlerarası otobüs terminalinde, özgürlüğe kavuşmaya çalışan kaçaklar, kendilerini Türkiye’nin batı kesimine götürecek otobüsler bulmaya çalışıyor.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-turkey-afghanistan/afghans-make-long-trek-west-before-turkey-secures-border-idUSKBN1HQ0LY

Çevirmen Hakkında

Reyyan Esen / TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir