Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Hitler film listesi

Adolf Hitler Dönemi ile İlgili Film Listesi-2

1. La vita è bella  ( Hayat Güzeldir )

lavitaebella

Yönetmen : Roberto Benigni

IMDb : 8.6

Guido  adında Yahudi bir adamın hikayesidir bu film. Guido hoşlandığı kadınla evlenebilmek için çeşitli yollar dener ve sonunda prensesiyle evlenir. Bir oğlu olmuştur. Her şey güzel gidiyordur. Oğlunun doğum günü için hazırlıkların yapıldığı günde kendilerini toplama kampına götürülürken bulurlar. Oğlunu tamamen bunun dışında tutmaya çalışır. Bunun bir oyun olduğunu ve eğer kazanırlarsa gerçek bir tankın onların olacağını söyler. Bir taraftan gülümsetirken bir taraftan da o durumun acı gerçekliğiyle içinizde bir burukluğun oluşacağı harika bir filmdir. Hala izlemediyseniz muhakkak izleyin derim.

2. Great Dictator ( Büyük Diktatör )

greatdictator

Yönetmen : Charlie Chaplin

IMDb : 8.5

Charles Chaplin ‘in başrolde olduğu komedinin ve dramın iç içe geçtiği bir filmdir. Bu filmde Nazi Almanyası  canlandırılmıştır. Hitler yerine Hynkel adında bir diktatör var ve bu diktatör Yahudi bir berbere çok benziyor. Tabi bu benzerlikten ikisinin de haberi yok. Ve bir karışıklık olacaktır. Hatta en güzel karışıklığı olabilir. İşte ondan sonra her şey değişecek. İzlerken keyif alacağınıza eminim. Ayrıca bu film Chaplin’ in ilk sesli filmi olması özelliğiyle de önem arz ediyor.

3. Taking Sides ( Taraf Tutmak )

takingsides

Yönetmen : Istvan Szabo

IMDb : 7.2

Bu film Hitler sonrası dönemi anlatır. Filmde Hitler dönemindeki müzisyenler sorgulanıyor. En önemli  orkestra şeflerinden Wilhelm  Furtwangler  binbaşı tarafından sorgulanır. Hatta sekreteri kendisinin sorgulama yönteminden hiç hoşlanmadığını aynı Gestapo gibi sorguladığını belirtir. Orkestra şefi ise sürekli sanatın politikadan ayrı tutulması gerektiğinden bahseder. Ayrıca film boyunca Hitler’ in yaptığı şeylerden bahsedilir. Gaz odaları,  işkenceler, toplu ölümler…

4. Sunshine ( Gün Işığından Bir Damla )

sunshine

Yönetmen : Istvan Szabo

IMDb : 7.5

Bu filmde Yahudi bir aile anlatılır. Aile yaptıkları toniklerle meşhur olmuş , geçimlerini böyle sağlamaya başlamışlardır. Daha sonra ailede kuzenler birbirleriyle evlenir. Bu evliliğe hiç sıcak bakılmaz ve bu evliliğin aileye bela getireceği düşünülür. Sonraları Yahudi oldukları anlaşılmasın diye soyadlarını değiştirirler. Sonnenschein  soyadı Sors olmuştur. Tabi soyadı değişikliği onların Yahudi oldukları gerçeğini değiştirmez. Toplama kampına düşerler. Birçok işkenceye maruz kalırlar. Daha sonra ailede eskrim tutkusu başlar. Ama milli takıma girebilmesi için Yahudi olmaması gerekir. Soyadı değişikliğiyle başlayan süreç din değişikliğine doğru gider. Nesiller boyu bir ailenin Hitler öncesinde ve Hitler döneminde neler yaşadıklarını ve aile içi çatışmalarını göreceğiniz bir filmdir.

5. Stalag-17 ( Casuslar Kampı )

stalag17

Yönetmen : Billy Wilder

IMDb : 8

Yapım yılı 1953 olan siyah beyaz filmlerden biridir. Stalag 17 bir Nazi kampıdır. Bu kampta savaşta esir düşen askerler vardır. İçlerinden ikisi kaçmaya çalışır fakat başarısız olur ve ölürler. Her seferinde bir şeyler yapmaya çalışırlar. Ama sürekli Nazi subayları bunu fark ediyorlardı. Aralarında bir casus vardı ama kimdi? Stalag 17’ den kimsenin sağ çıkamayacağı söylenir. Peki çıkan olacak mı?  Yapım yılına bakacak olursak eski olmasına rağmen oldukça başarılı bir filmdir.

6. Operation Valkyrie ( Valkyrie Operasyonu )

valkyrıe

Yönetmen : Bryan Singer 

IMDb : 7.1

Tom Cruise’ un başrolde olduğu ve bir Alman subayı canlandırdığı harika bir filmdir. Bu subayın içinde bulunduğu bir grup Hitler’ in yaptığı zulmün farkındadırlar. Hitler’ i başta Almanya olmak üzere tüm dünyanın düşmanı olarak görürler ve Hitler’ i  devirmeye çalışırlar. Çeşitli planlar yaparlar. Ama bir sorun vardır. Hitler ölünce yerine kim geçecek? Valkyrie adını verdikleri bir operasyonla Nazi iktidarına kafa tutmaya çalışırlar.

7. Amen. 

amen

Yönetmen : Costa – Gavras

IMDb : 7.3

Tifüs salgını… Ölen çocuklar… Kimyadan anlayan Alman bir subay… Tifüs için suların dezenfekte edilmesi gerekiyordur ve çeşitli dezenfektanlar getirilir. Bunların kontrolünden bu subay sorumludur. Aslında bu subay sadece insanları kurtarmaya çalışmakta, vicdanının gerektirdiğini yapmaktadır. Ama nasıl bir kötülüğün içinde olduğunu toplama kampında olanları görene kadar bilmemekteydi. O Yahudilerin ülke dışına sürüldüğü zannederken o toplama kampında Yahudilerin topluca katledildiğini görür. Büyük şok yaşayan subay artık bunlara karşı gelmeye başlayacaktır.

8. Defiance ( Direniş )

defiance ve

 Yönetmen : Edward Zwick

IMDb : 7.2

Almanya Belarus’ u işgal eder. Binlerce insanı öldürürler. Geriye kalanları da kamyonlara doldurup götürürler. Üç Yahudi kardeş ise ellerinden kurtulmayı başarmışlardır. Daha sonra bu üç kardeş saklanan başka insanlar olduğunu da fark eder. Kendilerini korumak için silaha ihtiyaçları vardır. Tabi hayatta kalabilmek için bir de yemeğe ihtiyaçları var. Nazilerin ellerinden kurtulan bu bir grup insan kendilerini savunmak için iş birliği yaparlar. Bir küçük köyde yaşam mücadelesi verirler. Bu dönemi anlatan birçok filmde olduğu gibi bu filmde de insanların çaresizliğini görebilirsiniz.

9. Nuit et Brouillard ( Gece ve Sis )

hitler

Yönetmen : Alain Resnais

IMDb : 8.6

Yarım saatlik belgesel tadında bir kısa filmdir. Bu filmde toplama kampları tüm çıplaklığıyla gösterilmiştir. Orada insanların nasıl yaşadığına şaşar kalırsınız. Gerçi buna yaşamak denir mi bilemiyorum. Bir insanın ölmeden önce kesinlikle bu filmi izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

10. Inglourious Basterds ( Soysuzlar Çetesi )

film

Yönetmen : Quentin  Tarantino

IMDb : 8.3

Nazi işgali altındaki Fransa…diye başlar film. Bir Alman subay Fransa’ ya gider geride kalan bir Yahudi varsa ‘temizlemek’ için. Aslında tüm Yahudileri almışlardı ama bir aileyi bulamıyorlardı. Sonunda o aileyi de bulurlar ve öldürürler. Bir kişi ise kaçmayı başarır.  İlk bölüm böyle sona ererken ikinci bölümde Hitler’ den nefret eden bir ekip vardır: Soysuzlar. Bu ekibin başındaki kişi Aldo  Reine. Nazilerde insanlığın olmadığını söyler ve Nazi üniforması içinde gördükleri her kişiyi öldürmeleri gerektiğini söyler. Bol ödüllü harika bir film olduğunu ayrıca Aldo  Reine’ ı Brad Pitt’ in oynadığını söylemek isterim. Keyifli seyirler.

IMDb  puanları https://m.imdb.com ‘ dan alınmıştır.