Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
film

Adolf Hitler Dönemi İle İlgili Film Listesi – 1

1. Mephisto

mephisto

Yönetmen: Istvan Szabo

IMDb: 7.8

Macar yönetmen Istvan Szabo’ nun en etkileyici filmlerinden biridir. Açıkçası filmin başlarında ‘ben ne izliyorum acaba?’ diye düşünebilirsiniz. Ama büyük bir sabırla sonuna kadar izlerseniz etkileneceğinizden eminim. Başrol oyuncusu Klaus Maria Brandauer filmde Hendrik Hoefgen adlı bir tiyatro oyuncusudur. İlk etapta Nazilerden nefret eden birisidir. Hatta Nazileri destekleyen ve onların propagandasını yapan başka bir oyuncuyla kavga eder. Ama sonradan işler değişir. Bir bakarsınız ki bizim Nazi karşıtı oyuncumuz Nazilerin içinde onlarla beraber hareket ediyor. Hatta ailesinden, sevgilisinden vazgeçiyor. Sıradan bir insanın belli bir kariyere erişmek için neler yapabileceğini hatta tabir yerindeyse ruhunu bile satacağını gösteren ve oldukça enteresan bir sonla biten izlenmesi gereken filmler arasındadır.

2. The Pianist ( Piyanist )

pianist

Yönetmen: Roman Polanski

IMDb: 8.5

Başrol oyuncusu Adrien Brody, Wladyslaw Spilzman adlı bir piyanisttir. Oldukça parlak bir geleceği olan bir piyanisttir fakat Yahudi’dir. Ona, ailesine kısacası tüm Yahudilere çok kötü davranılmaktadır. Kollarında Yahudi olduklarını belirtecek bir kumaş parçasıyla gezmek zorundadırlar. Tüm sosyal alanlardan dışlanırlar. Ve onlar için Varşova’da ayrı bir yaşam alanı oluşturulur. Tüm Yahudiler Varşova’daki gettolara sürülür. Sonrası toplama kampları, işkenceler, ölümler, hayatta kalma çabası… İzlerken tüylerinizin ürpereceği, gözyaşlarınızı tutamayacağınız harika bir filmdir. Bu filmde çaresizliği, savaşın insanların üzerinde neler yarattığını göreceksiniz. Hala izlemediyseniz muhakkak izleyin.

3. Schindler’s List ( Schindler’in Listesi )

schindler

Yönetmen: Steven Spieldberg

IMDb: 8.9

Oskar Schindler, Alman bir iş adamıdır. Hitler döneminde yapılan zulmün farkına varmış olacak ki kendisine tek bir görev edinir. O görevi de kurtarabildiği kadar çok Yahudi kurtarmaktır. Önce bir fabrika kurar. Bu fabrikaya iş gücü olarak sadece Yahudileri alır ve onlara bir şey olmasın diye çırpınır film boyunca. Bu fabrikada çalışan Yahudilerin yaptığı tek şey metal kap kacak üretmektir. Kurtarılacak Yahudilerin bir listesini yapar. Filmin sonuna kadar da daha çok Yahudi kurtarmaya çalışır. Bu filmde toplama kamplarındaki insanların mücadelelerine ve bir Alman’ ın insanlık için neler yapabileceğine tanık olacaksınız.

4. In Darkness ( Karanlıkta Kalanlar )

indarkness

Yönetmen: Agnieszka Holland

IMDb: 7.3

Kanalizasyonda çalışan Leopold Socha ve arkadaşı bir gün kanalizasyonu kontrol ederken bir grup Yahudi’ nin buraya saklanmış olduğunu görürler. İlk önce bunu haber vermeyi düşünürler ama sonra bu kişileri tehdit edip onlardan para almak daha cazip gelir. Bu kişilerin parasına karşılık onların yerini kimseye söylemez. Kanalizasyon yaşamak için uygun değildir. İçlerinde çocuklar vardır. Ama dışarıya çıkarlarsa öleceklerdir. Bu yüzden orada yaşamak zorundadırlar. Bu arada Socha aldığı parayla onlara yemek getirir. Vicdanı el vermemiş olacak ki her ne olursa olsun onları korur. Bu arada kanalizasyonda geçen hayata, orada doğan aşklara ve daha birçok çarpıcı olaya şahit olacağınız harika bir filmdir. Ayrıca Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ ına aday olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

5. The Boy In The Striped Pyjamas ( Çizgili Pijamalı Çocuk )

çizgilipijamalıçocuk

Yönetmen: Mark Herman

IMDb: 7.8

Toplama kamplarını bir de iki çocuğun gözünden izlemek isteyenler için çok iyi bir film. Kitaptan uyarlama olan bu film iki çocuğun etrafında döner. Bir çocuk toplama kamplarında Yahudi bir çocuktur. Diğeri ise Alman ve asker bir babanın çocuğudur. Bir gün babasının görev yeri değişir. Doğal olarak evleri ve tüm düzenleri de değişir. Alman aileye mensup olan erkek çocuğun adı Bruno’ dur. Bruno yeni evlerinde çok sıkılır. Çünkü hiç arkadaşı yoktur. Ve bir gün penceresinden çevreyi izlerken uzakta insanların olduğunu ve hepsinin çizgili pijama giydiğini fark eder. Bunu annesine anlatır. Tabii annesi orasının bir toplama kampı olduğunu anlar. Ve çocuğunun oraya gitmesini her ne kadar engellemeye çalışsa da Bruno oraya gider ve orada bir arkadaş edinir. Bu arada ablasıyla birlikte bir hoca tarafından eğitim almaya başlarlar. Ablası gün geçtikçe Nazi propagandası yapan birine dönüşürken Bruno olan biteni anlayamamaktadır. Çok etkileyici bir filmdir. İzlerken gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız. Ayrıca kitaptan uyarlamadır.

6. Sophie’ s Choice ( Sophie’ nin Seçimi )

sohieschoice

Yönetmen: Alan J. Pakula

IMDb: 7.6

Yazar biri olan Stingo bir gün yeni bir eve taşınır. Oldukça ilginç komşulara sahiptir. Çok merak eder. Çünkü kadın ve erkeğin arasında fazlasıyla inişli çıkışlı, enteresan bir ilişki vardır. Ayrıca kadından hoşlanmaya başlamıştır. Adamın yine kadını bırakıp gittiği bir gün kadının yanına çıkar ve kolunda bir numaranın damgalanmış olduğunu fark eder. Kadını zaten merak ediyordur ama onu görünce kadının hikayesini daha da fazla merak eder. Kadın hikayesini anlatmaya başlar. Aslında daha önce evlilik yaptığı ve iki çocuğu olduğunu söyler. Bu kadın da çocuklarıyla birlikte toplama kampına götürülmüştür. Çocuklarıyla nasıl ayrı düştüğünü onları bir daha göremediğini anlatır. Ayrıca birlikte olduğu adam da aslında psikolojik sorunları olan biridir. Bu filmde görülen aslında bir kişi o kamplardan sağ çıksa bile üzerinde derin izler bırakmıştır. Hatta bütün insanlar üzerinde bir iz bırakmıştır desek daha doğru olur.

7. Er ist Wieder Da ( O Geri Döndü )

ogeridöndü

Yönetmen: David Wnendt

IMDb: 7.1

Hitler’ e gülebileceğiniz tek film diyebilirim. Düşünün bakalım günümüz Almanya’sında uyanan bir Hitler’ i. Hitler günümüz dünyasındadır ama hiçbir şey onu bıraktığı gibi değildir. Güldürürken düşündüren hoş bir filmdir. Ayrıca bu film de kitaptan uyarlanmıştır. Kitabı da uzun zaman çok okunanlar listesinde yerini almıştır.

8. Judgement at Nuremberg ( Nürnberg Mahkemesi )

nuremberg

Yönetmen: Stanley Kramer

IMDb: 8.2

Nazi döneminde verdikleri kararlarla, işledikleri suçlarla yargılanan dört hakimi ele alan bir filmdir. Diğer filmlerde de gördüğümüz üzere bu dönem insanlar üzerinde derin izler bırakmıştır. İnsanlar bu mahkemeye gelirler, başlarından geçenleri anlatırlar. İfade verirler. Kimi insanlar ise bu dönemi konuşmayı tercih etmez. Bu arada davaya başkanlık eden kişi bu bölgeyi gezer, bilgi toplamaya çalışır. Sonuçta ise bu dönem tüm çirkinliğiyle gözler önüne serilmiştir. Siyah beyaz filmlerden biri olan bu filmin yönetmeni Stanley Kramer, Altın Küre En İyi Yönetmen Ödülü’ nü almıştır.

9. Der Untergang ( Çöküş )

der untergang

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

IMDb: 8.2

Hitler ile çalışmak isteyen beş kadın, işe alınmak için Hitler’ in yanına giderler. Hitler’ in kadınlara sorduğu ve merak ettiği tek bir şey vardı. O da nereli olduklarıdır. Neticede içlerinden biri seçilir. Filmin devamında Rusya Berlin’ i işgal etmiştir. Şehrin boşaltılması gerekmektedir. Herkes Hitler’ e kaçmasını söyler ama Hitler perde kapanırken sahnede olmayı tercih edecektir. Bu arada Hitler aldığı fikirlerle adeta herkesi ölüme sürükler. Çocuklar cephededir, insanlar ölmektedir. Artık kapana kısılmışlardır. Bir devrin batışını göreceğiniz harika bir filmdir.

10. Triumph des Willens ( İradenin Zaferi )

iradenin zaferi

Yönetmen: Leni Reinfenstahl

IMDb: 7.5

Bu film tam olarak Hitler propagandası yapan, Hitler’ i mükemmel bir insanmış gibi gösterir. Filmde herkes Hitler’ i seviyor hatta ona tapıyorlar. Her şey düzenli her şey yerli yerinde ve kimse mutsuz değil. Çocuklar gülüyor, oynuyor, askerler gayet mutlu. Filmde ayrıca Hitler’ in bildirileri de okunmaktadır.

Not: IMDb puanları https://www.imdb.com/  dan alınmıştır.

1.liste için tıklayınız.