Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Amerika / ABD’nin Eski Rusya Büyükelçisi, Putin’ın 755 Diplomatın Kovulması Üzerine Teşekkürde Bulunan Trump’a Fırça Attı

ABD’nin Eski Rusya Büyükelçisi, Putin’ın 755 Diplomatın Kovulması Üzerine Teşekkürde Bulunan Trump’a Fırça Attı

İngilizce aslından çeviren: Atilla Arda Beşen

Michael McFaul diyor kİ: ‘’Rus dış politika niyetleri ve planları hakkında daha az bilgi sahibi olmak istemeyi düşünün!’’

Rusya’daki eski ABD Büyükelçisi Donald Trump’ı Rusya’nın 755 ABD Diplomatını ülke dışına çıkardığı için Vladimir Putin’e teşekkür etmesinden dolayı eleştirdi.

2012-14 yılları arasında Büyükelçi olarak görev yapan Michael McFaul, Bay Trump’ın “ciddiyetten uzak” sözlerinin “diplomasiyi anlamadığını” ve ‘’alaycılığın’’ dış politikada işe yaramadığın gösterdiğini söyledi.

Kovulmaların yorumu ABD yaptırımlarına karşı Rusya’nın uyguladığı taze misillemeler olarak yapılabilir. Sayın Trump, ticaret nedenleriyle Putin’e şükranlarını dile getirdi; çünkü bu tedbir ABD’ye “maaşları düşürme” imkân sağladı.

Trump, New Jersey’deki Bedminster golf kulübünde gazetecilere verdiği demeçte, ‘’Ona teşekkür etmek istiyorum, çünkü maaş bütçemizi düşürmeye çalışıyoruz ve şimdiye kadar çok sayıda insandan vazgeçtiğine çok minnettarım, şimdi daha küçük bir maaş bordrosuna sahibiz “dedi.

Şu anda Stanford Üniversitesi’nde profesör olan Bay McFaul, Başkan’ın Twitter görevini “ciddiyetten uzak” yorumları eleştirdiği ve Başkan’ın Rusya’yı kınamamasına yönelik gerçek hislerini sorguladığı Washington Post makalelerinin içine koydu.

“Trump Rusya elçiliğinde 755’lik kesintiyi alkışladı, belki de kendi personelini düzeltmek istiyordur.” Dedi Bay McFaul.

“Devlet Başkanlığı’nın GES’e [ABD’nin Küresel Girişimcilik Zirvesi] delegasyonlarını organize ettiğini biliyorsunuz – sadece sizin de söylediğiniz insanlara Rusya’da ihtiyaç duyulmadı. Diplomatlarımız, profesyonel kadromuz ve Rusya’daki askeri görevli Washington’a Rusya hakkında paha biçilemez bilgiler veriyor. “Diye devam etti bir dizi tweet.

“Rusya’nın askeri modernizasyonu hakkında daha az şey bilmeyi istemeyi düşünün! Bugünkü Trump Rusya’ya övgüde bulunuyordu, Rus dış politika niyetleri ve planları hakkında daha az bilgi sahibi olmak istemeyi düşünün!” Bay McFaul ekledi.

‘’Elçilikteki personellerin düşürülmesinin yaratacağı durum işte bu olacak. Amerikalıları çiğnemek. Rusya’da ağır koşullar altında Amerika’ya hizmet eden vatanseverleri düşünün Putin’i övmek için mi ? Bizim başkanımız bugün bunu yaptı.’’

Gizli istihbaratın yanında yeterli sayıda resmi varlığın bulunmasının önemli olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Bir ‘casus’ gizlenebilir. Bir diplomat değil. ”

MSNBC ile yapılan bir televizyon röportajında Bay McFaul, Bay Trump’un yaptığı yorumun alay etme amacında olmasına rağmen, “alaycılık dış politikada işe yaramaz” diye ekledi. Bu durum düşüncesizce bir davranıştı.

Moskova ile Washington arasındaki gerginlik, Rusya’nın Ukrayna’dan Kırım’ı ilhak etmesi ve Putin’in Suriye’deki Esad rejimine verdiği destekten bu yana belirgin bir artış gösterdi.

Bir televizyon röportajında Putin, Kremlin’in iki süper güç arasındaki ilişkileri ilerletmek için beklemekten bıkmış olduğunu söyleyerek ABD’li diplomatları kovmaya yönelik kararını açıkladı.

“Belki bir şeylerin değişeceğini, durumun değişeceğini umduğumuz için uzun süre bekliyorduk, ancak yakın gelecekte böyle bir şey olmayacak.’’ Putin, “Cevapsız bir şey bırakmayacağımızı göstermenin zamanı geldiğine karar verdim” dedi.

Kovulan diplomat sayısının 755’e ayarlanmasının nedenini açıklaması ise, Rusya, Rusya’daki Amerikalı diplomatların sayısının ABD’deki Rus diplomatların sayısıyla aynı olmasını istiyor.

Trump, başlangıçta Rusya’ya karşı ekstra yaptırımlara muhalefet ettiğini belirtti ancak iki yeni Kongre genelinde iki partili bir destek bulunduğunun anlaşılması üzerine yeni tedbirleri yasalaştırmaya karar verdi.

Trump ekibinin Rusya ile olan bağlantıları olduğu iddia edilen soruşturma devam ediyor ve pek çok eleştirmen, Başkan’ın eski Soğuk Savaş düşmanıyla uğraşmak söz konusu olduğunda ülkenin menfaatlerine saygı göstermesine güvenip güvenilemeyeceğine dair şüphelerini ifade ediyor.

McFaul Washington Post’ta şunları söyledi: “Trump, bu sayı indirimleri için Putin’i övdüğü zaman, hangi ülkenin çıkarları ilerlemektedir?”

Putin ile diplomat sayısını azaltmak için müzakerelerde bulunarak veya “Rusya konsolosluğunu kapatmak gibi bazı misilleme eylemleriyle” yanıtlayarak Bay Trump’a “hatasını düzeltmesi” çağrısında bulundu ve dediği ‘’Putin biraz para biriktir oldu.’’

 

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/world/americas/michael-mcfaul-russia-donald-trump-vladimir-putin-expels-755-diplomats-cut-down-payroll-sanctions-a7890486.html

Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir