Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / ABD’li Kanun Yapıcılar Çin Rusya ve Türkiye’ye Karşı 717 Milyar Dolarlık Bir Savunma Faturası Çıkardı

ABD’li Kanun Yapıcılar Çin Rusya ve Türkiye’ye Karşı 717 Milyar Dolarlık Bir Savunma Faturası Çıkardı

İngilizce aslından çeviren: Atilla Arda BEŞEN

ABD’li Kanun Yapıcılar Çin Rusya ve Türkiye’ye Karşı 717 Milyar Dolarlık Bir Savunma Faturası Çıkardı

ABD Temsilciler meclisi milletvekilleri Cuma günü Rusya ve Çin ile rekabet etmek için ve Türkiye’ye de silah satışlarını geçici olarak durdurmaya yönelik 717 milyar dolarlık yıllık savunma politikası tasarısının ayrıntılarını yayınladılar.

Beyaz Saray Silahlı Hizmetler Komitesi, önümüzdeki hafta, savunma harcamalarının seviyesini onaylayan ve fonun nasıl kullanıldığını kontrol eden politikalar belirleyen yıllık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı (NDAA) tartışacak.

Her yıl Kongre’nin geçirdiği önem derecesi yüksek mevzuatten biri olan NDAA geniş bir yelpazede politika tedbirleri olarak kullanılmasının yanı sıra askeri ödeme düzeylerinden uçakların, gemilerin modernleştirilmesinin yararlarına ve devamında hangisinin satın alınacağına hangisinin satın alımının bırakılacağına dair bilgiler içerir.

Komite tasarayı önümüzdeki haftaya kadar açıklamayacak ancak kontrolü ellerinde tutan Cumhuriyetçiler ve azınlık Demokratların her biri yasa tasarısının özetlerini yayınladılar.

Rusya’ya ilişkin 2019 mali yılı için önerilen NDAA, Rusya’nın silah endüstrisine ve antlaşma ihlallerine yanıt vermek, askeri işbirliğini yasaklamak ve siber savaş için daha fazla fon sağlamak amacıyla yeni yaptırımlar uygulamak gibi hükümler içermektedir.

Fakat bu tasarı Cumhurbaşkanı Trump dahil diğer Cumhuriyetçiler tarafından da desteklenen bir kural içeriyor. Trump Rusya’ya, Rusya’ya uygulanan yaptırımların sona ermesine olanak sağlayacakken geçen yaz Kongre Başkan’ın itirazlarına rağmen bunu reddetti.

Çin üzerine önerilen NDAA ise Tayvan’ın savunma yeteneklerini geliştimek ve herhangi bir ABD Hükümeti’nin Huawei (HWT.UL) ve ZTE Corp tarafından üretilen ”riskli” teknolojiyi kullanmasını yasaklayan hükümler içeriyor. Komite bu durumu Çin Komünist Partisi’nin istihbarat aracı olduğu tanımını yapmaktadır.

Washington son zamanlarda telekomünikasyon ekipmanı şirketlerinin teknolojilerini Amerikalıların içinde casusluk yapması ihtimaline karşı gelen iddialar doğrultusunda Huawei ve ZTE’nin ABD ekonomisine erişimini durdurmayı ve azaltmayı amaçlayan bir dizi hamle yaptı.

Yasa, Savunma Bakanlığından ABD ile Türkiye arasındaki ilişki hakkında bir rapor sunmasını ve rapor tamamlanana kadar büyük savunma ekipmanlarının satışını engelleyeceğini de belirtti.

Türkiye NATO müttefiki olmasına rağmen son zamanlarda Ankara ile Washington arasındaki ilişkiler kötüye gitti. Türkiye ABD’yi IŞID’e karşı destekledi ancak Suriye’deki Kürt savaş gruplarına destek vermesi konusunda giderek endişeli hale geldi.

NDAA’nın yasalaşmasının birkaç adımı kaldı. Tasarının son hali bu yıl iki mecliste de Beyaz Saray ve Senato müzakerecileri arasında onaylanan her hali ayrı ayrı onaylanacak ve uzlaşma sağlanacaktır.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-usa-defense-congress/u-s-lawmakers-set-717-billion-defense-bill-with-eye-on-china-russia-turkey-idUSKBN1I52KW

Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen / TESA Siyaset Masası Direktörü / İngilizce – Almanca Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir