Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
çin
Kaynak: Euronews

ABD ve Çin İş Birliği Yapmaya Karar Verdi

Başkan Joe Biden’ın, iklim değişikliği konusunu tartışmak üzere dünya liderleriyle buluştuğu sanal bir konferansa ev sahipliği yapmasından birkaç gün önce dünyada en çok karbon salınımının gerçekleştiği iki ülke olan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, iklim değişikliğini önleyebilmek için iş birliği yapmayı kabul etti.

Ortak yapılan açıklamaya göre; geçen haftalarda Şanghay’da gerçekleşen ve iki gün süren görüşmelerin sonucunda, ABD’nin iklim özel elçisi John Kerry ve Çinli meslektaşı Xie Zhenhua uzlaşmaya vardı.

Açıklamada, iki ülkenin “en ciddi ve en acil şekilde iklim kriziyle mücadele etmek için hem birbirleriyle hem de diğer ülkelerle iş birliği yapmaya kararlı olduğu” da belirtildi.

Gezegenin atmosferini ısıtan fosil yakıt dumanlarının çokça bulunduğu Çin ve ABD, dünyada en çok karbon salınımının olduğu ülkeler. Bu iş birliği, iklim değişikliğini önlemek ve küresel çabaların başarıya ulaşmasını sağlamak adına önemli bir adımdır. Ancak insan hakları, ticaret ve Çin’in Tayvan ve Güney Çin Denizi’ne yönelik toprak iddiaları konularında yaşanan sorunlar bu tür çabaları baltalamakla tehdit ediyor.

Biden’ın Ocak ayında göreve başlamasından bu yana Kerry’nin yaptığı Şanghay gezisi, bir ABD yetkilisi tarafından Çin’e yapılan en üst düzey seyahat oldu. Eski dışişleri bakanı Şanghay’dan Güney Kore’ye uçtu.

Biden, içlerinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in de bulunduğu 40 dünya liderini 22-23 Nisan zirvesine davet etti. ABD ve diğer ülkelerin sınırlı imkânları olan devletlere mali yardım sözü vermesinin yanı sıra karbon salınımını azaltmak için daha iddialı ulusal hedefler açıklamaları bekleniyor.

Kerry’nin Çin’e yaptığı ziyaret, iklim konusunda ABD-Çin iş birliğinin ne oranda sağlanacağı sorusuna net bir cevap vermiyor.

Kerry henüz Şanghay’dayken; Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng, cuma günü yaptığı açıklamada Çin’in önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan zirvede yeni bir vaatte bulunma ihtimalinin düşük olduğu sinyalini verdi.

Le, Pekin’deki Associated Press ile yaptığı röportajda “1,4 milyar nüfuslu büyük bir ülke bu hedeflere kolay kolay ulaşamaz.” ifadelerini kullandı. “Bazı ülkeler Çin’in bu hedeflere daha erken ulaşmasını istiyor. Ancak korkarım ki bu pek olası gözükmüyor.” diye de ekledi.

Xi Jinping’in zirveye katılıp katılmayacağı konusunda ise Le, “Çin tarafı olarak konuyu değerlendiriyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu. Ortak yapılan açıklamada, iki ülkenin gelecek haftaki zirveyi “dört gözle bekledikleri” ancak Xi Jinping’in katılıp katılmayacağı hakkında bir bilgi verilmediği belirtildi.

Resmi Xinhua Haber Ajansı’nın haberine göre; Cuma günü Almanya ve Fransa liderleri ile gerçekleşen video konferansı boyunca Xi, “İklim değişikliği; jeopolitik bir sorun. Diğer ülkelere saldırmak için bir fırsat veya ticaret sınırlamaları için bir bahane haline gelmemeli.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, konuyla ilgili daha yakın iş birliği çağrısında bulundu.

Küresel ısınma ile mücadele konusunun en büyük öncelikleri arasında olduğunu söyleyen Biden, göreve geldiği ilk saatler içerisinde Donald Trump’ın kararıyla çekildikleri Paris İklim Anlaşması’na tekrardan imza attı.

Sera gazlarını yayan ülkeler, Kasım ayında İngiltere’nin Glasgow kentinde gerçekleşecek olan bir sonraki BM iklim zirvesi için hazırlanıyor. Yapılacak olan bu zirve Paris İklim Anlaşması’nda kabul edildiği gibi küresel sıcaklıkları 1,5 santigrat derecenin (2,7 fahrenhayt) altında tutmak için küresel çabaları harekete geçirmeyi amaçlıyor.

ABD ve Çin’in yaptığı ortak açıklamaya göre; iki ülke, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Paris İklim Anlaşması da dahil olmak üzere çok taraflı süreçlerde hem kendi eylemlerini hem de yaptıkları iş birliğini arttıracak.

Her iki ülke de Glasgow Konferansı öncesi uzun vadeli stratejilerini geliştirme ve gelişmekte olan ülkelerde yoğun karbonlu fosil yakıt bazlı enerjiden yeşil, düşük karbonlu ve yenilenebilir enerjiye geçişi desteklemek için uluslararası yatırım ve finansı en üst düzeye çıkarmak adına uygun önlemleri alma niyetinde olduğunu söyledi.

Geçen sene Xi, Çin’in 2060 yılında karbon salınımının tamamen bitireceğini ve 2030 yılına kadar da karbon salınımının zirvesine ulaşmayı hedeflediğini açıkladı. Mart ayında Çin Komünist Partisi, bir önceki beş yıllık dönemin hedefine paralel olarak önümüzdeki beş yıl içinde ekonomik üretim birimi başına karbon salınımını yüzde 18 oranında azaltma sözü verdi. Ancak çevreciler Çin’in bundan daha fazlasını yapması gerektiğini söylüyor.

Biden, ABD’nin 14 yıl içinde sıfır karbon salınımlı bir enerji sektörüne geçeceği ve 2050 yılına kadar sıfır karbon salınımlı bir ekonomiye sahip olacağı konularında söz verdi. Ayrıca Kerry, diğer ülkeleri o zamana kadar karbonsuz yaşama geçmeleri için zorluyor.

Kaynak: Euro News