Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
İran
Kaynak: Andrew Hamik / Reuters

ABD Temsilcisi, İran’a Yeni Yaptırımların Geleceğini Söyleyerek Biden’ı Uyardı

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Elliott Abrams, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Başkan seçilen Joe Biden’ı İran’ın yarattığı bölgesel ve nükleer tehditleri azaltacak bir anlaşma için baskı yapmaya çağırırken, Trump yönetiminin iktidardaki son aylarında Tahran’a yönelik yaptırımları sıkılaştırmayı planladığını belirtti.

Abrams, Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Dışişleri Bakanı adayını “olağanüstü insanlar” olarak övdü ve eski Başkan Barack Obama’nın 2015’te öncülük ettiği Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) müzakere ederken yaptığı hataları tekrarlamasına karşı uyarıda bulundu. Başkan Donald Trump, bu anlaşmadan iki yıl önce tek taraflı çekilmişti.

20 Ocak’ta göreve başlayacak yeni Başkan Joe Biden, İran’ın itaatine devam etmesi halinde ABD’yi nükleer anlaşmaya geri döndüreceğini söyledi.

Abrams, Washington’un İran’a baskı uygulamaya devam edeceği konusunda uyardı. Önümüzdeki haftalarda ve Aralık-Ocak ayları boyunca silahlar, kitle imha silahları ve insan haklarıyla ilgili yaptırımlar bekleniyor.

Abrams, Beyrut Enstitüsü’nün düzenlediği sanal bir etkinlikte, “Tüm Aralık ve Ocak ayı boyunca silahlarla, kitle imha silahlarıyla ilgilenen ve insan haklarını ele alan yaptırımlar olacak. Yani bu, son noktaya gelene kadar birkaç ay daha devam edecek.” dedi.

ABD’nin Lübnan Büyükelçisi Dorothy Shea, Washington’un geçtiğimiz aylarda başkanın damadı da dahil olmak üzere üç eski Lübnan hükümet bakanını kara listeye almasının ardından, ABD’nin Lübnanlı figürlere yolsuzluk ve İran destekli Hizbullah grubuna yardım etme konusunda daha fazla yaptırım uygulayabileceğini söyledi.

Shea verdiği demeçte, “Terörle mücadele ve yolsuzluğa karşı yetkililer tarafından hazırlanmakta olan dosyalar var.” dedi.

İran Müzakereleri

Abrams, İran ile gelecek yıl bir müzakere olmasını beklediğini ve Biden yönetimi altında bir anlaşma yapılacağına inandığını söyledi.

“Biden yönetiminin büyük bir fırsata sahip olduğunu düşünüyoruz çünkü İran üzerinde yaptırımlar yoluyla uygulanan çok fazla baskı var.” diyen Abrams, İran’ın hem füze hem de bölgesel tehditlerini ele alan bir anlaşmaya varmak üzere, bölgedeki müttefiklerinin yanı sıra Fransa, Almanya ve İngiltere ile çalışma fırsatı yakalayabileceğini de sözlerine ekledi.

“Elimizdeki kozu bir kenara atmak gerçekten trajik ve aptalca olur. Ancak, eğer bunu kullanırsak tüm bu sorunları çözen yapıcı bir anlaşma için bir şans olacağını düşünüyorum.” diye ekledi.

Abrams, yeni bir yönetimin İran politikasını bir lamba değiştirmek gibi tersine çevirebileceğini varsaymanın yanlış olacağını ve müzakerelerin aylar alacağını söyledi.

İran’ın yöneticileri, füze programı veya bölgesel politikasını değiştirmeyle ilgili müzakereleri reddetti. Bunun yerine, yaptırımların kaldırılması da dahil olmak üzere ABD politikasında bir değişiklik yapılmasını talep ediyor.

Washington ile Tahran arasındaki gerilim, Trump’ın, selefi Barack Obama’nın imzaladığı Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nı iki yıl önce terk etmesinden ve Tahran’ı; nükleer programını engellemeye, balistik füzelerin geliştirilmesini durdurmaya ve bölgesel vekil güçler için desteği kesmeye zorlamasından bu yana arttı.

Abrams, Çin ve Rusya’daki tarafları İran’ın füze programını teşvik eden faaliyetlerle suçlayarak, ABD’nin çarşamba günü İran’la ilgili yaptırımlar uygulayacağını söyledi.

Muhabirler: Daphne Psaledakis, Hümeyra Pamuk & Ghaida Ghantous

Kaynak: Reuters