Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
kamala harris
Kaynak: The Guardian

ABD Tarihinin İlklerine İmza Atan Başkan Yardımcısı: Kamala Harris

Giriş

Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en kritik seçimlerinden biri olan seçimde anketler Joe Biden’ı açık ara önde göstermiş olsa da Amerikan seçim sisteminden dolayı sürecin çekişmeli geçtiğinden bahsedilebilir. Bunun en önemli nedeniyse, adaylardan birinin toplam oyları rakibinden çok daha fazla olsa dahi adayın kritik eyaletleri kaybetmesi durumunda başkanlık yarışını kaybedecek olması.[1] Bir diğer husus ise posta ile oy kullanma yöntemi. Posta yoluyla oy kullanma yaklaşık 65 milyon Amerikalı (seçmenlerin yarısına yakını) için oy kullanmayı mümkün kıldı.[2] Ancak bu yolla oy kullanmayı tehlikeli ve şaibeli bulan Trump, sosyal medyada seçimin “şikeli” olacağına dair paylaşımda bulunmuştu. İhtilaflı geçen seçimin sonunda ABD’nin 46. Başkanı Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’a karşı zafer elde eden Demokrat partili aday Joe Biden oldu. Pensilvanya’da Biden’ın kazandığı açıklandıktan sonra Başkan yardımcısı adayı Kamala Harris, Biden’ı arayıp müjde haberini paylaştı.

Joe Biden ve başkan yardımcısı Kamala Harris 20 Ocak 2021’de dönemin açılışı olarak bilinen bir törenle resmen göreve başlayacak. Başkan yardımcısı olacak ilk kadın olan Harris, personelini atayacak ve önceki yönetimden iş hakkında daha fazla şey öğrenecek. Beyaz Saray’da ilkleri yaşatacak olan Kamala Harris, Biden’ın zafer konuşması öncesinde yaptığı açıklamada Latin-Asyalı, Beyaz-Siyahi fark etmeksizin bütün kadınların gücüyle başarıya ulaştıklarının altını çizdi. Beyaz Saray’da 4 yıl görev yapacak olan Amerika’nın ilk kadın, ilk siyahi ve ilk Güney Asyalı başkan yardımcısı, yeni bir siyasi gücün de temsilcisi olacak.

 

 

Kamala Harris: İlk Kadın Başkan Yardımcısının Birçok Kimliği

Kamala Devi Harris 1964 yılında Oakland Kaliforniya’da doğdu. Anne tarafından Hindistan, baba tarafından ise Jamaika asıllı olan Harris’in annesi kanser araştırmaları konusunda uzman bir bilim insanı, babası ise Stanford Üniversitesi’nde ekonomi profesörü. Kaliforniyalı bir senatör ve bir savcı olan Harris, Beyaz Saray’a seçilen ilk kadın, ilk Siyahi ve Asya kökenli kişi. Biden gibi avukat olan Harris San Francisco başsavcılığında, suçla ve suç örgütleriyle mücadele etmiş, 2010 yılında yapılan Kaliforniya eyalet seçimlerinde başsavcı olarak seçilmiş, 2014 seçimlerinde de aynı göreve tekrar seçilerek görevine devam etmiş bir isim. Başkan yardımcısı Demokrat Parti’nin başkan adaylığı için de adaylığını Afrika- Amerikalı hak savunucusu Martin Luther King’e adadığını söylemişti.[3] Ancak ön seçimlerde istediği sonuçları elde edemeyince Biden lehine yarıştan çekilmişti.

Kamala Harris 2016 yılında Birleşik Devletler senatörü seçildiğinde meclis tarihindeki ikinci siyah kadın senatör olmayı başarmıştı.[4] Aynı yıl “Savcılık ve California Eyaleti Adalet Bakanlığı’nı yaptığım dönemlerde olduğu gibi Senato’da da insanlık tarihinin en karanlık zamanlarından birisi olan Ermeni Soykırımı’nın uygun bir şekilde tanınması ve sonuca varması için Ermeni toplumunun yanında olacağım” açıklamasında bulundu.[5]

Ekim 2018’de Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda  Cemal Kaşıkçı’nın hayatını kaybetmesi olayında da Trump’ı suçlayan Harris, Suudi Arabistan’la yakın ilişkiler içerisindeki Trump’tan ABD’nin Suudi Arabistan ile ilişkilerini temelden gözden geçirmesini istedi. Yeni Başkan yardımcısı senatörlüğü  sırasında Başkan Trump’ın Orta Doğu’ya ilişkin politikalarına eleştiriler yöneltti, Suriye’deki ABD askerlerini geri çekme kararına tepki gösterdi.

 

 

Harris, 2019’da ABD Senatosu’na 1915’in sözde Ermeni Soykırımı olarak tanınması için önerge veren senatörlerden birisiydi. Senatoda yapılan oylamada kabul edilen bu tasarı ABD Başkanı Donald Trump’tan geri dönmüştü.[6]

Geçtiğimiz aylarda ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ABD’deki “ırkçılık” gerçeği yeniden gündeme gelmiş, ırkçılık karşıtı gösteriler yapılmıştı. O günlerde Kaliforniya senatörü olan Kamala Harris “Siyah Hayatlar Değerlidir” protestolarına görüntülü olarak katılıp insanlara seslenmişti.

Demokrat Partinin zaferiyle sonuçlanan seçimlerin ardından  Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ABD’nin ilk Hint kökenli başkan yardımcısı seçilen Kamala Harris ve başkan seçilen Joe Biden’ı tebrik etti. Kısa bir süre önce Amerika Birleşik Devletleri ile Hindistan arasında Dışişleri Bakanı Pompeo öncülüğünde nükleer iş birliğini de kapsayan bir askeri iş birliği anlaşması imzalanmıştı.[7]

 

Sonuç

ABD’nin en yaşlı Başkanı Biden’ın ilerleyen yaşını da göz önünde bulunduracak olursak Başkan yardımcılığa yükselmek aynı zamanda sonraki genel seçimlerde Demokrat Parti’nin ABD Başkanı adayı olmak anlamına geliyor. Genç ve etnik çeşitliğe sahip Demokrat Parti tabanını yansıtan Harris artık Joe Biden’dan sonraki dönemde Demokrat Parti’nin ABD Başkan adaylığına en yakın siyasetçi konumunda. Seçim sürecinde başka adayları öne çıkarma ve Harris’in bir açığını arama girişimlerinin altında yatan neden de çok açık ki budur.

Başkan yardımcılığına yükselen Kamala Harris’in zafer konuşmasındaki  “Bu göreve seçilen ilk kadın olabilirim ama sonuncu olmayacağım.”[8] sözleri başta ABD sonra tüm dünyadaki kadınlar için oldukça önemli. Bir diğer husus ise eşitlikler ve özgürlükler ülkesi ABD’de artan ırkçılık olayları. Bir Afro-Amerikalı sivil haklar savunucusu olan Harris’in farklı etnik kökenden tüm ABD vatandaşları için ırksal eşitsizlikleri yok edip özgürlüklerini korumak adına gerekli adımları atması bekleniyor.

Asya ve Afrika kökenli seçmenlerin hızla arttığı göçmenler ülkesi ABD’de yakın gelecekte beyaz Amerikalıların çoğunluğu oluşturmayacağı tahmin ediliyor. Biden’ın Başkan yardımcısı olarak babası Jamaika annesi Hindistan göçmeni olan bir siyahiyi  seçmesi  de bu işaretlerin farkında olduğunun  göstergesi kabul edilebilir.

Ayrıca ABD ve Çin arasında süregelen ekonomik ve politik güç mücadelesinde Hindistan’ın rolünün daha önemli olacağı söylenebilir. Türkiye açısından değerlendirecek olursak Harris, Kaliforniya senatörlüğü sırasında 1915 Ermeni tehcirini -sözde- “Ermeni Soykırımı” olarak tanınmasına destek vermişti. Başkan yardımcılığına yükselişiyle bu konuda eski siyasi yaklaşımlarını mı sürdürecek yoksa ikili iyi ilişkiler geliştirmeyi mi benimseyecek ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

 


Kaynakça

Algiş, Elif, “Gerçek-Kutusu: 10 İstatistikle Açıklanan ABD Başkanlık Seçimi”, TESAD, Son Güncelleme: 12.11.2020, https://www.tesadernegi.org/gercek-kutusu-10-istatistikle-aciklanan-abd-baskanlik-secimi.html?0c86f0&0c86f0 (Erişim Tarihi: 12.11.2020).

BBC, “Kamala Harris: İlk siyah, ilk Hint kökenli ve ilk kadın seçilmiş Başkan Yardımcısı”, Son Güncelleme: 11.08.2020, https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53743995  (Erişim Tarihi: 12.11.2020).

BBC, “Kamala Harris”, Son Güncelleme: 8.11.2020, https://www.bbc.com/turkce/topics/cxqj7k9kpe1t (Erişim Tarihi: 12.11.2020).

İnat, Kemal, “Amerikan Seçimleri Dünyayı Nasıl Etkiler”, SETAV, Son Güncelleme: 4.11.2020, https://www.setav.org/amerikan-secimleri-dunyayi-nasil-etkiler/ (Erişim Tarihi: 11.11.2020).

Küçük, Bahtiyar, “ABD: Demokrat Partili başkan adayı Joe Biden’ın yardımcı seçtiği Kamala Harris kimdir?”, EURONEWS, Son Güncelleme: 7.11.2020,  https://tr.euronews.com/2020/11/07/kamala-harris-kimdir-1915-olaylarinin-soykirim-olarak-tan-nmasin-isteyen-baskan-yardimcisi (Erişim Tarihi: 10.11.2020).

Lerer, Lisa, Ember, Sdyney, “Kamala Harris Makes History as First Woman and Woman of Color as Vice President”, New York Times, Son Güncelleme: 7.11.2020, https://www.nytimes.com/2020/11/07/us/politics/kamala-harris.html (Erişim Tarihi: 12.11.2020).

Matur, Mustafa, “ABD’nin iki numarası: Kamala Harris”, Milliyet, Son Güncelleme: 08.11.2020, https://www.milliyet.com.tr/abd-nin-iki-numarasi-kamala-harris-molatik-17740/ (Erişim Tarihi: 26.11.2020).

Dipnotlar

[1] Kemal İnat, “Amerikan Seçimleri Dünyayı Nasıl Etkiler”, SETAV, Son Güncelleme: 4.11.2020, https://www.setav.org/amerikan-secimleri-dunyayi-nasil-etkiler/ (Erişim Tarihi: 10.12.2020).

[2] Elif Algiş, “Gerçek-Kutusu: 10 İstatistikle Açıklanan ABD Başkanlık Seçimi”, TESAD, Son Güncelleme: 12.11.2020, https://www.tesadernegi.org/gercek-kutusu-10-istatistikle-aciklanan-abd-baskanlik-secimi.html?0c86f0&0c86f0 (Erişim Tarihi: 12.11.2020).

[3]Mustafa Matur, ABD’nin iki numarası: Kamala Harris”, Milliyet, Son Güncelleme: 08.11.2020, https://www.milliyet.com.tr/abd-nin-iki-numarasi-kamala-harris-molatik-17740/ (Erişim Tarihi: 26.11.2020).

[4] Lisa Lerer, Sdyney Ember, “Kamala Harris Makes History as First Woman and Woman of Color as Vice President”, New York Times, Son Güncelleme: 10.11.2020, https://www.nytimes.com/2020/11/07/us/politics/kamala-harris.html (Erişim Tarihi: 12.11.2020).

[5] BBC, “Kamala Harris: İlk siyah, ilk Hint kökenli ve ilk kadın seçilmiş Başkan Yardımcısı”, Son Güncelleme: 7.11.2020, https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53743995 (Erişim Tarihi: 12.11.2020).

[6] Bahtiyar Küçük, “ABD: Demokrat Partili başkan adayı Joe Biden’ın yardımcı seçtiği Kamala Harris kimdir?”, EURONEWS, Son Güncelleme: 7.11.2020, https://tr.euronews.com/2020/11/07/kamala-harris-kimdir-1915-olaylarinin-soykirim-olarak-tan-nmasin-isteyen-baskan-yardimcisi (Erişim Tarihi: 10.11.2020).

[7] BBC, “Kamala Harris” Son Güncelleme: 8.11.2020, https://www.bbc.com/turkce/topics/cxqj7k9kpe1t (Erişim Tarihi: 12.11.2020).

[8] Lisa Lerer, Sdyney Ember, “Kamala Harris Makes History as First Woman and Woman of Color as Vice President”, New York Times, Son Güncelleme: 10.11.2020, https://www.nytimes.com/2020/11/07/us/politics/kamala-harris.html (Erişim Tarihi: 12.11.2020).