Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
yaptırım
Kaynak: Deutsche Welle

ABD Senatosu, Türkiye’ye Karşı İkinci Yaptırımını Hazırlıyor

ABD Senatosu, Başkan Trump’a bir yaptırım paketi sundu. Peki, cezai uygulamalar söz konusu mu?

Geçtiğimiz aylarda ABD yetkilileri Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasıyla ve Suriye’nin kuzeyine yaptığı harekatla sarsıldı. ABD Kongresi de buna karşılık NATO üyesi Türkiye’yi yaptırımlarla tehdit etti. Temsilciler Meclisi de Ekim ayının sonunda bir önerge sundu.

16 Aralık Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin olası yaptırımlarına karşılık olarak Amerikan askerlerinin konuşlandığı İncirlik Hava Üssü’nü ve NATO’nun kullandığı Kürecik Radar İstasyonu’nu kapatmakla tehdit etti.

Yaptırımlar uzun süredir ABD’nin gündemindeydi. Türkiye, NATO’nun düşmanı olan Rusya’dan S-400 aldığı için F-35’lerin gönderimi çoktan durdurulmuştu. 17 Aralık Salı günüyse ABD Kongresi, bir düzeltmeyle 2020 Mali Hesap Dönemi için Ulusal Güvenlik Ruhsatname Yasası’nı yürürlüğe koydu. Yasayla Türk Akımı Projesi’ne dâhil olan şirketlere yaptırımlar uygulanacak ve ABD’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uyguladığı ambargo da kaldırılacak.

Gelecek ay alınması beklenen bir kararla beraber olmak üzere ABD Kongresi’nde doğalgaz boruları üzerine daha büyük yaptırımlar bulunuyor. Ancak Center for American Progress (CAP)’te ulusal güvenlik ve uluslararası politika müdür yardımcısı olan Max Hoffman, Beyaz Saray’ın, Washington’un verdiği cevabın kapsamını sınırlamaya çalıştığını söylüyor.

“Bütçe kanununun ve bu hafta gerçekleşen diğer olayların ABD-Türkiye arasındaki ilişkileri büyük bir değişikliğe uğrattığını düşünmüyorum. Başka bir deyişle, çoktandır devam eden bir sürü sorunla uğraşıyorlar: daha bağımsız bir dış politika takip etmeye çalışmaları, Rusya ile olan ilişkiler. Kongre, Türkiye’ye karşı olan kötü tavrını sürdürmekte, Trump ise Türkiye ile olan ilişkileri düzelteceği ve Türkiye’yi kendi tarafında tutacağı umuduyla hala Erdoğan’ı korumakta ve daha uysal tavırlar sergilemekte.”

“Kesin Tehdit”

Mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile iyi ilişkiler içerisinde bulunan ABD Başkanı Donald Trump, bu yaptırımları engelleyemeyebilir. Ankara’da bulunan German Marshall Fund’ın direktörü Özgür Ünlühisarcıklı, bu dostluğun yaptırımların uygulanmasını engellemeye yetmeyeceğini düşünüyor. Türkiye’nin, Beyaz Saray’ın dışında Washington’da sadece birkaç dostu var.

Yaptırımlar, Birleşik Devletler’in Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) dahilinde uygulanacaktı fakat Kongre’nin öne sürdüğü paket ileriye gidiyor.

CAATSA; şimdiye kadar İran, Kuzey Kore ve Rusya’ya yaptırımlar uygulamış bir yasa. Türkiye CAATSA tarafından yaptırımlara uğrayacak dördüncü ülke olabilir.

Bu yaptırım, birçok cezai uygulamaya yol açacak. Türkiye’nin uluslararası finansal şirketlerden ödenek alması engellenecek. Türkiye’ye silah satan üçüncü ülkeler de bu yaptırımlardan payını alacak.

Muhabir: Değer Akal

Kaynak: https://www.dw.com/en/us-senate-readies-its-second-shot-at-sanctions-on-turkey/a-51742836