Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / ABD Senatosu Rusya Yaptırımları İçin Hazırlanan Yeni Yasayı Desteklerken, Trump’ı Yaptırımları hafifletebilmesi İçin Önce Kongre’nin Onayını Almaya Zorluyor

ABD Senatosu Rusya Yaptırımları İçin Hazırlanan Yeni Yasayı Desteklerken, Trump’ı Yaptırımları hafifletebilmesi İçin Önce Kongre’nin Onayını Almaya Zorluyor

Çeviren: Ali Ersal Kaçan

ABD Senatosu Çarşamba günü Rusya’nın 2016 seçimlerine karışmalarıyla alakalı yeni yaptırımları ezici çoğunlukla onaylarken, Başkan Donald Trump’ın yürürlükteki yaptırımları hafifletmemesi için Kongre’nin onayını almaya zorladı.

İran tasarısı olarak hazırlanan yaptırım yasası 97’ye 2 oyla kabul edildi. Bu yaptırım Rusya’ya seçimlere karışması, Ukrayna’nın Kırım bölgesini ilhak etmesi ve Suriye’de altı yıldır süren iç savaşta hükümeti desteklemesi nedeniyle bir ceza olarak hazırlandı.

Söz konusu tasarı, Kongre’nin yaptırım değişikliklerini gözden geçirme sürecini başlattı ve başkanlığın yürütme kararlarını hukuki olarak ele alarak Ruslara insan hakları ihlalleri ve siber saldırıları nedeniyle yeni yaptırımlar dayattı.

ABD’li sermayenin Rusya ile ilişkileri üzerine yoğun bir odaklanma gerçekleştirilirken, Adalet Bakanlığı ve kongre komisyonları tarafından Rusya’nın tek taraflı olarak mı 2016 ABD seçimlerinde Trump’ın zaferi lehine seçimlere etki ettiğini yoksa Trump ekibinin Moskova ile gizlice anlaşarak mı bunu gerçekleştirdiği araştırıldı.

Moskova, Trump’ın yenilgiye uğrattığı Demokratlar tarafından yapılan bu ithamları reddetti.

Rusya’nın yaptırımlarını da içeren İran tasarısının Senato’dan Çarşamba veya Perşembe günü geçmesi bekleniyor.

Bu tasarının yürürlüğe girmesi için Temsilciler Meclisi’nden geçmesi ve Trump tarafından kanunen imzalanması gerekiyor. Bazı Trump destekçileri Trump’ın tasarıyı veto etmesi halinde kongrenin vetoyu geçersiz kılacak çoğunluğa ulaşabileceğini belirtti.

Yasa tasarısının ittifak lideri olan Demokrat Senatör Jeanne Shaheen, “Bugün Senato, Rusya’ya seçimlerimize müdahale ettiği gerekçesiyle sonunda tepki gösterdi. Bu partiler üstü yasa tasarısı Kremlin’in eylemleri için hak ettiği yaptırım rejimidir” açıklamasında bulundu.

Rusya tasarısı için verilen hayır oylarının ise Cumhuriyetçi Senatörler Mike Lee ve Rand Paul’a ait olduğu belirtildi.

 

Kaynakça: https://www.aol.com/article/news/2017/06/14/u-s-senate-backs-legislation-to-slap-new-sanctions-on-russia-f/22223528/

 

Çevirmen Hakkında
Ali Ersal Kaçan
İstanbul Üniversitesi 
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir