Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / ABD, Rusya’nın SWIFT İle Bağlantısını Yeniden Kesmek İstiyor. Rusya Buna Hazır mı?

ABD, Rusya’nın SWIFT İle Bağlantısını Yeniden Kesmek İstiyor. Rusya Buna Hazır mı?

Rusça aslından çeviren: Elif Beygirci

Bir Fransız atasözü “Savaş savaştır”diyor. Son zamanlarda bir çok uzman,ABD kongresi tarafından kabul edilen Rus karşıtı yaptırım paketini, Rusya üzerinde ekonomik savaş bildirgesi olarak değerlendirildi. Ve şimdi Washington’daki şahinler, Rusya’yı SWIFT kodundan atmak için hızlı adım atmak istiyor.(Uluslararası finansal veri değişimi sistemidir) Ancak Moskova sakin duruyor. Bununla birlikte Rusya SWIFT yerine, henüz 300 Rus bankasının taşındığı alternatif Rus ödeme sistemi SPFS’yi (finansal mesaj transfer sistemi) kullanıyor.

Beyaz Saray’ın ve Capitol tepesi şahinlerinin maskesi düştü. John McCain ve meslektaşları Rusya’nın maddi açıdan boğulması üzerine bir ders aldı. Bunun için, hepsi iyi olduğuna inanıyorlar. Ve normal olarak sınırlanmış Devlet Bakanlığı bile Moskova’yı tehdit ediyor. Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan başka kimse “Eylül ayının başında ABD, ABD’li 755 diplomatın Rusya’dan sınırdışı edilmesine yanıt verecek” diye uyarmadı.

Elbette şu an Washington, Rus bankacılık sistemini felce uğratmayı deneyebilir. Bunun için, dünyanın her geçen gün milyonlarca işlemle yaklaşık altı trilyon dolar ciroya sahip olduğu uluslararası SWIFT sistemi önemli bir araçtır.

Rusya, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’un 7 Ağustos 2017’de yapılan açıklamasında olduğu gibi böyle bir senaryoyu reddetmiyor. Ryabkov,özellikle şunları söyledi: “ABD’nin yeni yaptırımlarına tepki olarak, Rusya tarafı ithalat ikamesi ile ilgili çalışmaları yoğunlaştırmaya ve ABD ödeme sistemine ve doların bir uzlaştırma para birimi olarak bağımlılığını azaltmaya karar verdi.”

Anlaşılan Kremlin ve Smolenskaya meydanında, ABD’nin tek taraflı olarak Rusya’yı SWIFT sisteminden keseceği ile alakalı bir senaryo yazılıyor. Bu Rusya’yı tehdit altına alıyor ve Rus bankacılık sisteminin dünyadaki gerçek bir kolu anlamına mı geliyor?

Tarihe küçük bir gezi. 1973’te tüm dünyayı, dünya çapında bankalar arası finansal telekomünikasyon için ABD ve Avrupa’daki müttefikleri finansal etkisine boyun eğdirmek amacıyla sözde topluluk olan SWIFT’i yarattılar.

Mesajlaşma sistemi SWIFT, dünyanın ekonomisi için vazgeçilmezdir ve ülkelerden birinin bu sistemden potansiyel olarak kaybedilmesi ciddi finansal problemlere neden olabilir. 2012’de ABD ve AB ilk kez İran ekonomisi üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olan SWIFT’i,Tahran’a karşı bir savaş silahı olarak kullandı.

İlk bakışta, Rusya ile Batı çok kibirli. Yine de Rusya nükleer bir güç ve bu durum Washington ve Brüksel için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bununla birlikte, 2014 sonbaharında Avrupa Parlamentosu Rusya’yı SWIFT’le olan bağlantısını kesmeye çağırıyor.

Ocak 2015’te, AB ülkelerinin dışişleri bakanları, Rusya’nın uluslararası ödeme sisteminden çıkma ihtimalini tartıştılar. Daha sonra Brüksel, Moskova’da uyarıldığı gibi, savaş ilan edilecek olan bu aşırı adıma karar vermedi.
Moskova, Washington ve Brüksel’in Rusya’ya karşı şantaj yapmak için SWIFT kullandıklarını anlamıştı. Bu nedenle Rus hükümeti, uluslararası bankacılık SWIFT transferlerine analog olacak ,alternatif bir banka işlemleri sistemi oluşturmak için Çin ve BRICS üyesi ülkelerle müzakerelere başladı.

Moskova’daki pek çok uzman, bugün Rus finansal sisteminin, 300’den fazla Rus bankasını taşıyan yeni Rus ödeme sistemi SPFS’nin oluşturulması yoluyla SWIFT gezisini başarıyla aştığına inanıyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina panik sebebinin olmadığını söyledi – “SWIFT ile bağlantısının kesilebileceği yönünde tehditler vardı, dolayısıyla kendi ödeme sistemiyle ilgili çalışmaları tamamladık ve eğer bir şey olursa, SWIFT formatındaki tüm işlemler ülkede işe yarayacak. “.

Şu anda, BRICS’in Rusya’nın SWIFT analoğuna olan bağlantısı hakkında bir tartışma var. Analistlere göre SPFS kara para aklama ve terörle mücadelede önemli bir araç. Bu sistem dış tehditlerden etkilenmez ve bu nedenle bankacılık sektörünün istikrarını sağlayabilir.

Ancak bazı uzmanlar SPFS’in, SWIFT’in yerini tamamen alamayacağını düşünüyor çünkü Rusya’nın bankacılık kurumlarının muhabir hesaplarındaki cironun büyük miktarı AB ülkeleri ve ABD bankalarına düşüyor.

Bununla birlikte, Rusya, ABD’nin dayatmasını kabul etmeye hazır ve şimdi hükümet,  SWIFT gücüne tepki için aktif hazırlanıyor.

Bildiğiniz gibi AB’nin tarım ürünlerinin Rusya’ya teslim edilmesine yasak getirmesi, Rusya’da tarımın canlanmasında ve et ve süt üretiminde benzeri görülmemiş bir artışa neden oldu. Büyük olasılıkla, Washington’un SWIFT planıyla Rusya’nın finansal sistemini boğmak istemesi ters etki doğuracak. Rus bankacılık sistemi SPFS ile ve Moskova’nın BRICS ülkeleri ile birlikte alacağı misilleme adımlarının yardımıyla tekrar canlandırılacak.

Kaynakhttps://www.pravda.ru/authored/08-08-2017/1344688-usa_rus_swift-0/

Çevirmen Hakkında

Elif Beygirci

Beykent Üniversitesi

Rusça Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir