abd

ABD Müttefiklerinden “Kuzey Akımı-2”Den Çekilmesini Talep Etti

Amerikan diplomat, Kuzey Akımı-2 boru hattını onaylayan Avrupa devletlerini sert bir biçimde eleştirdi.

Avrupa ve Avrasya bölgesinden sorumlu, ABD’li Genel Sekreter yardımcısı Wess Mitchel, Avrupalı ortaklarının Kuzey Akımı-2 doğalgaz boru hattını desteklemelerinden son derece rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.

Batı Avrupalılar, Rusya’ya olan bağımlılığını enerji nedeniyle arttırmamalılar. Üstelik de ABD onları koruyorken. Ya da Avrupa’yı tehdit eden balistik füzeleri geliştiren İran’ı zenginleştirmemeliler. Amerika’nın Orta Avrupa’daki müttefiklerin, Kuzey Akımı-2 gibi projelere destek vermeleri kabul edilemez.” açıklamasında bulunmuştur.

Daha öncesinde ise Rusya’nın Enerji Bakanlığı’ndan Aleksander Novak, uluslararası alanda öneli yere sahip olacak olan Kuzey Akımı-2 projesinin, ABD’nin şirketlere karşı koyduğu bütün yaptırımlara rağmen gerçekleşeceğini söyledi.

Bu doğalgaz boru hattı gelecekte birçok ülkeye hizmet sağlayacağı için Avrupa ülkeleri onaylamıştı. Örneğin Çek Cumhuriyeti Kuzey Akımı-2’nin “oldukça avantajlı olduğu açıklamasında bulundu. Projeye destek veren bir başka ülke olan Almanya’da kendisi için bu projeyi kârlı görmektedir.

Hatırlatma yapmak gerekirse, Kuzey Akımı-2 boru hattının Rusya’dan başlayarak Baltık Denizi’nin altından geçerek Almanya’ya ulaşması planlanmaktadır. Uzunluğu 1200 kilometrenin üstünde olması planlanan bu doğalgaz boru hattı, ilk boru hattı olan Kuzey Akımı’nın devamı niteliğindedir.

 

Kaynak: https://www.pravda.ru/news/world/northamerica/19-10-2018/1396454-usa-0/?utm_referrer=readers_top