Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / ABD Dokunulmazlığı Ne Zaman Bitecek ?

ABD Dokunulmazlığı Ne Zaman Bitecek ?

Çeviren: Elif BEYGİRCİ

Amerikalılar, ulusal hastalık olarak adlandırdıkları “Vietnam Sendromu’ndan” kurtulduğunda, ana fikir şu oldu: Beyaz Saray, ABD zarar görmeden dünyayı dolaşmaya ve diğer ülkeleri istila etmeye ihtiyaç duydu.Yanlış giden ne olabilirdi ?


Soğuk savaş sonrası ilk yıllarda, dokunulmazlık bir gerçeği gösterdi: ABD Panama’yı işgal etti ve daha sonra Bosnalı Sırplar ABD hava kuvvetleri uçakları ile bağlantı kuramadı. Washington ve onun NATO müttefikleri 79 gün Sırbistan’ı bombaladı ve neredeyse hiç asker kaybına uğramadı.

Ama daha sonra 11 Eylül oldu. Teröristler Amerika’nın  özgürlüğüne değil, Amerika’nın dünyanın her köşesinde ahlaksız ve küstah eylemlerine öfkeliydiler. Bu eylemler saldırılara yol açtı. İnsan hayatı değersizleşti. Avrupa’da teröristleri karşı atakların yetersiz oluşundan dolayı, Irak’ta sivillerin ölümleri bile ABD yetkililerini durdurmaya yetmedi. Birbiri ardına saldırılara devam ettiler.

ABD, Moskova’nın büyük nükleer cephanesini, Çin’in bundan caydırma peşinde olduğunu fakat aynı zamanda nükleer silah oluşturduğunu biliyor.Rusya ve Çin ile zor ilişkilere rağmen  bu ülkelerle doğrudan bir çatışma içine girmiyor ve şükür ki bir nükleer savaş olasılığı oldukça düşük.

Fakat, nükleer güçlerin kapısını çalmak için tereddütsüz tarihe geçmiş tasarıyı Kuzey Kore yaptı. Şimdi tehlikeli bir halde, Amerika şehirlerine ulaşacak yetenekte balistik füze çalışmalarına sahip.

Bu yılların başlarında Trump ,”Böyle bir şey olmayacak.” diye söz verdi. Şimdi Kuzey Kore, Alaska’yı vurabilecek  uzun menzilli füzesini başarıyla test etti. Washington bunu ağır bir şokla takip etti.

Evet,Kim Jung-Un akıl hastası gibi görünüyor,yaptıklarının iddia edilen hiçbir manası yok.Balistik füzenin son testinden sonra Trump,”Hayatta bu adamın yaptıklarından daha ilginç şeyler var mı ? ” dedi. Ama eğer milletinin,ülkesinin güvenliğini düşünseydi bu tür ilginç şeyler yapamazdı.
Haritaya bak.Hangi ülke her yerde askeri üs inşa edebilir ? Hangi ülke nakliyeci uçaklarıyla dünyayı devriye gezer ? Hangi ülke bir devlet yok edebilecek nükleer silahlarını sürekli artırır ? Hangi ülke dünyadaki bütün ülkelere onlara uygun olmayan rejimleri getirebilir ? Hangi ülke dünyanın yarısını askeri eylemlerle tehdit eder? ipucu: Kuzey Kore değil.
Elbette,Kim hanedanı kendi halkını ezebilir hatta bir savaş çıkarabilecek yetenekte ama şimdiki Kim veya ondan öncekilerin intihar olduğuna dair kanıt yok.Onlar daima saldırgan ve garipler fakat bu sadece,  Washington tarafından olası bir saldırıyı önlemek için caydırıcı bir silah oluşturmak anlamına geliyor.

Kuzey Kore nükleer silahlarının bir çok avantajı var. Uluslararası statü sağlar,rejime sadakati güçlendirir,gasp için bir araç gibi ro oynar,bu silahlar saldırı,savunma her savaşta güçlü görülür.Balistik füzeler bunun aksine daha az yararlı görünür çünkü sadece Amerika’yı caydırmak için kullanılır. Hem Seul’ü hem de Pyonyang’ı yıkacak güney komşularını bombalamak için değil.

Kuzey Kore,Washington’a değerli bir ders verdi.Dünyanın en güçlü ordularına sahipken dünyayı dolaşmak, müttefiklerini korumak, rakiplerini tehdit etmek kolaydır.Seçkin jeopolitik hırsları,kendini özel hissetme duygusunu bastırmak daha zordur. Donald Trump Beyaz Saray’ın hırslarını küresel gerçeklerin çizgisine çekmeli.Sancılı bir süreç olacak ama küresel istikrar büyük ölçüde ona bağlıdır.

Kaynak: https://www.pravda.ru/world/16-07-2017/1342101-usa_intervention-0/

Çevirmen Hakkında

Elif Beygirci

Beykent Üniversitesi

Rusça Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir