Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Lübnan Başbakanı Saad El-Hariri ile Görüştü

Arapça aslından çeviren: Yehia Al Kilany


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Lübnan Başbakanı Saad El-Hariri ile görüşmesinde; Hizbullah’ın, Lübnan’nın istikrarı için tehlikeli olduğunu söyledi.

Tillerson, Beyrut ziyaretinin sonunda El-Hariri ile yaptığı ortak basın toplantısında; Hizbullah’ın davranışlarının, askeri tersanesinin ve bölgesel çekişmelere dahil olmasının hem Lübnan’ın güvenliği hem de bölgenin huzuru için tehlikeli olduğunu açıkladı.

Ayrıca Hizbullah’ın sadece ABD için endişe kaynağı olmadığını, aksine Hizbullah’ın yaptıklarından dolayı Lübnan’ın mercek altına alınmasına sebeb olduğunu ve Hizbullah’ın sürekli gelişen askeri tersaneleri nedeniyle tüm Lübnan halkının da endişeli olması gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda Hizbullah’ın Suriye’de olmasının, kan dökülmesine ve masum insanların göçe mecbur kalmalarından başka işe yaramadığını söyledi. Üstelik Esed rejimini desteklemesi ve Lübnan’ı savunan Lübnan Ordusu olduğu halde Hizbullah gibi bir milis gücün hükümetin kontrolü dışında çalışmasının kabul edilecek bir şey olmadığını vurguladı.

Tillerson, ABD’nin Hizbullah’ı siyasi rolü ya da askeri rolüne bakmaksızın terör örgütü olarak kabul ettiğini ve Lübnan’ı savunma hakkına sahip olanın sadece Lübnan Ordusu olduğunu söyledi ve Hizbullah’ın, Lübnan dışındaki etkinliklerini durdurmasının gerektiğini vurgulayarak konuşmasına devam etti.

Tillerson, ABD’nin Lübnan devlet kuruluşları ve ordu da dahil olmak üzere Lübnan’ın istikrarı için herkesin çalışacağı söyledi.

Ayrıca Lübnan ve İsrail’in deniz sınırları konusunda anlaşmaları gerektiğini söyledi ve ABD’nin iki taraftan bir şeyden vazgeçmelerini talep etmediğini fakat çözüm bulmalarını istedi.

El-Hariri ise, Lübnan’nın kendi doğal kaynaklarını arama hakkına sahip olduğunu ve Lübnan’ın güney sınırlarının Orta Doğu’nun en sakin bölgesi olduğunu açıkladı.

Ayrıca İsrail ile sürekli ateşkesin ve güney sınırlarının sakin bölge olarak kalması için Tillerson’dan yardım istediğini söyledi.

El-Hariri, Lübnan’ın yatıştırma politikası yanında olduğunu ve bölgenin bu tarz politikalara ihtiyacı olduğu açıkladı, yine, anlaşmazlığı çözmek için diyaloğun en iyi yol sayıldığını söyledi.

El-Hariri, Lübnan’ın 1.500.000 mülteciyi misafir ederek uluslararası topluma büyük bir iyilik yaptığı gibi sadece Amerika’dan değil tüm dünyanın Lübnan’a yardım etmelerinin gerektiğini açıkladı.

Kaynak: http://m.naharnet.com/stories/ar/242209-تيلرسون-يرى-أن-حزب-الله-يهدد-استقرار-لبنان-والحريري-الهدوء-من-مصلحة-المنطقة

Çevirmen Hakkında

Yehia Al Kilany / TESA Arapça Çevirmeni

İskenderiye Üniversitesi

Sosyal Bilimler